Jak odstoupit od kupní smlouvy

Snad každý se dostal do situace, kdy zakoupil jakkoliv nechtěný, nevyhovující či vadný výrobek a usmyslel si ho vrátit, což jinými slovy znamená, že chtěl odstoupit od kupní smlouvy. V tomto procesu se skrývají mnohá úskalí a smutnou pravdou je, že mnozí prodejci navracení prodaného zboží značně ztěžují. Kde se tedy nacházejí největší problémy a jak se jich vyvarovat?

Přesná pravidla odstupování od kupní smlouvy stanovuje zákon – §57 a §53 občanského zákoníku. Velice důležité je odlišit od sebe dvě základní skutečnosti – zda byla kupní smlouva uzavřena mimo prostory určené k podnikání ( předváděcí akce, prodejní zájezdy…), či na dálku ( přes internet, telefonicky..) anebo třetím způsobem je její sepsání v klasickém kamenném obchodě či v provozovně prodejce. V prvním a druhém popsaném případě je odstoupení od kupní smlouvy lehčí v tom, že zákazník nemusí udávat žádný důvod a zakoupené zboží do 14 dnů vrátí. Bohužel, právě v těchto případech si mnozí prodejci často nepočínají zrovna eticky a porušování práv spotřebitele také není zrovna věcí neznámou.

Smlouvy uzavřené mimo obchod

Zde se objevuje nejvíce problémů a nejasností a protřelí prodejci umí všech slabin zákazníka využít a mnohdy mu připravit bezesné noci. Všeobecně platí, že odstoupit od kupní smlouvy, která byla uzavřena na předváděcích akcích v restauracích a hotelech nebo od podomních prodejců lze do čtrnácti dnů od jejího uzavření a to bez udání důvodu jejího rušení. Pokud zákazník zakoupené zboží pomocí smlouvy, která má být zrušena, neobdržel, tak se lhůta ze 14 dnů prodlužuje na měsíc. Navíc, prodejce je povinen zákazníka písemně upozornit na možnosti odstoupení od smlouvy, jinak je doba na vrácení výrobku určena na jeden rok. Potom by mělo být dostačující, když spotřebitel zašle prodejci dopis, kde bude přesně napsáno, že odstupuje od kupní smlouvy, ale je třeba to napsat jasně, aby toto oznámení nebylo možné vydávat za reklamaci. Dále se musí uvést, jakým způsobem mají být vráceny peníze a kam ( číslo účtu, adresa pro zaslání složenky…) a když je zasíláno i zboží, tak se musí přiložit kopie všech dodacích listů. Dopis musí být poslán doporučeně na adresu, která je určena prodejcem k tomuto účelu. V případě, že toto prodejce neučinil, tak je na řadě adresa provozovny nebo nějaká jiná kontaktní adresa prodávajícího. Peníze musí být vráceny do 30 dnů ode dne, kdy byla zrušena kupní smlouva.

Právě ony předváděcí akce jsou největším kamenem úrazu. Prvním krokem k eliminaci vše problémů je důkladné prostudování kupní smlouvy na místě prodeje. Každý zákazník na předváděcí akci by měl prodejci sdělit, že může využít svého práva do čtrnácti dnů odstoupit od kupní smlouvy a vrátit zboží bez udání důvodu. Adresa společnosti má být uvedena ve smlouvě, ale pokud tomu není, tak ji lze dohledat v obchodním rejstříku (http://www.justice.cz ) nebo v rejstříku ekonomických subjektů (http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares_es.html.cz ). V dopise, který bude zaslán na adresu společnosti a kde bude sděleno, že se odstupuje od kupní smlouvy, musí být označeno zakoupené zboží včetně ceny a také je žádoucí se zmínit, že je postupováno dle § 57 odst. 1 občanského zákoníku.

Problém nastává, jakmile na předváděcí akci někdo podepíše prohlášení, že si návštěvu prodejce přímo objednal. Takový dodatek bývá součástí kupní smlouvy nebo je přiložen na samostatném listě. Pokud si totiž spotřebitel výslovně objedná návštěvu prodejce, nemá právo na odstoupení od smlouvy. Tohoto jsou si předváděcí firmy hodně dobře vědomy a nenápadně vkládají prohlášení do smlouvy, protože dobře vědí, že si ho zákazníci zpravidla buď nevšimnou nebo neznají následky takového podpisu. I přes tento trik lze uplatnit své právo, i když je postup obtížnější. Stačí dokázat, že předváděcí akce se konala mimo prostor určený k podnikání a že na takovém místě se smlouva uzavírala, k čemuž dopomůže pozvánka s adresou, svědectví pronajímatele hotelu či restaurace nebo spoluúčastníků akce. Ti nejlépe potvrdí i ten fakt, že smlouva se uzavřela na místě předvádění. Když tedy prodejní společnost upře právo zákazníka na odstoupení od smlouvy z důvodu, že akce byla objednána např. do místa bydliště, tak je třeba zaslat další dopis s upozorněním na svědecké výpovědi a s přiloženou kopií pozvánky. Od věci není tam dopsat zmínku o vymáhání práva soudní cestou a o oznámení chování společnosti patřičným orgánům ve znění zákona § 4 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele a o podezření z užití nekalých praktik.

Zboží je nejlepší posílat dobírkou. Pokud jej odmítne prodávající převzít (což je hodně časté), tak je tato skutečnost na zásilce označena a spotřebitel má pádný argument k soudu o tom, že zboží bylo řádně odesláno, ale nepřebráno.

Další problém představuje placení za nakoupené zboží pomocí spotřebitelského úvěru. I pro takový úvěr platí stejná pravidla, protože ten se uzavírá společně se smlouvou někde v restauraci či v hotelu. Zákazníci si ale neuvědomují, že oznámení o odstoupení od takové úvěrové smlouvy musí do 14 dnů doručit dotyčné finanční společnosti. Když na toto zapomenou, ještě není nic ztraceno. Stačí poukázat na ten fakt, že půjčka byla sjednána v závislosti na kupní smlouvě a jejím zánikem se ruší i smlouva vedlejší ( dle (§ 275 zákona č. 513/1991 Sb., obchodního zákoníku ). V tomto případě je dobré se o formulaci vypovídacího dopisu poradit s právníkem.

Veliké nebezpečí skrývají takzvané rozhodčí doložky, které předváděcí agentury rády vpisují do kupní smlouvy. V nich stojí napsáno, že případné spory prodejce-spotřebitel nebude rozhodovat soud, ale rozhodčí orgán. A ten rozhodně oproti řádnému soudu nebývá nestranný, protože je najat ve smlouvě udanou rozhodčí společností a ta velmi často spolupracuje s dotyčnou prodejní agenturou. V tomto případě zbývá jediné – podat do tří měsíců od rozhodčího rozhodnutí stížnost k obecnímu soudu a ten ho mnohdy zruší.

Triků předváděcích agentur je mnoho, ale určitě se vyplatí veliká obezřetnost a pozor na dodatky ke kupní smlouvě, které jsou psány menším písmem.


Smlouva uzavřená na dálku

Kupní smlouva uzavřená na dálku je sjednána bez přítomnosti prodejce a kupujícího. To znamená přes internet, pomocí zásilkového katalogu nebo telefonicky. Zde platí, že příjem objednávky musí být prodejcem potvrzen SMS zprávou či e-mailem. Mnohokrát se ale stalo, že je spotřebiteli zasláno zboží bez objednávky. V tom případě ho nemusí vracet, platit za něj a ani o tom prodejce vyrozumět.

Od kupní smlouvy uzavřené na dálku může zákazník odstoupit do 14 dnů od jejího uzavření. Zde platí veškerá pravidla, která jsou popsána ve článku Jaká práva má spotřebitel při nákupu na internetu.

Smlouva uzavřená v kamenném obchodě

Zrušení kupní smlouvy, která byla uzavřena v kamenném obchodě je sice možné, ale rozhodně se tak nemůže stát bezdůvodně. Může se ale přihodit, že zákazník si něco vyhlídne, prostuduje, v prodejně je výrobek odzkoušen, ale doma se objeví nějaká skrytá vada a funkčnost výrobku je omezena. Potom je možné od kupní smlouvy odstoupit podle § 597 zákona č. 40/1964 Sb., občanského zákoníku. Sice se tu ještě nabízí reklamace a obchodník tuto možnost rád připomene, ale ta v tomto případě problém nevyřeší. A když náhodou prodávající nedodrží zákonnou nebo smluvenou lhůtu pro vyřízení reklamace, tak je vada na výrobku brána jako neodstranitelná a zákazník může odstoupit od kupní smlouvy nebo požadovat nový výrobek.

Pokud chcete pomoci s konkrétním případem a nebo máte složitější právní dotaz, můžete se také obrátit na právní kancelář Kropáček –  stačí do formuláře na  webu popsat svou záležitost a získáte obratem konkrétní informace o tom, jak postupovat.

Podstatně lépe se od jakýchkoliv kupních smluv odstupuje, pokud je zákazník obezřetný a je si vědom svých práv a pozor, hlavně se nenechat ovlivňovat sladkými řečmi některých prodejců především na předváděcích akcích!

T.B.

4/5 - (1 vote)

27 komentářů k Jak odstoupit od kupní smlouvy

  1. Jak odstoupit od smlouvy o sdružených službách dodávky elektřiny z důvodu změny dodavatele? Manžel omylem uzavřel dvě smlouvy na změnu dodavatele, jednu v březnu, druhou v srpnu, na tu první zapomněl. RWE /srpnová sml./ nám nechce smlouvu zrušit i když ještě dodávka elektřiny nebyla zahájena, poslali složenku na zaplacení smluvní pokuty 1000Kč. Obě smlouvy byly sepsány v naší domácnosti, kam manžel pustil OZ , kteří změnu nabízeli. Jsme důvěřiví a zapomnětliví důchodci, doufám, že nám někdo poradí, děkuji M.

  2. asi bych na to šel jednoduše tak, že pokud u některé z těch smluv smluvní pokuta není nebo je menší, tak vypovědět tu.. pořád se to asi vyplatí víc než platit každý měsíc za elekřinu dvakrát

  3. dobry den,
    na predvadeci akci pred tydnem (3.12.2012) u nas doma predstavovali nejake spalovaci topeni na petrolej,ktere jsem se rozhodl poridit.podepsali jsme s predvadejicim kupni smlouvu,dal jsem 2000 zalohu a domluvili se ze ty kamna nam doruci za dva tydny.Po odchodu prodavajiciho bylo citet v byte zapach spalovaneho petroleje,tudiz jsem se rozhodl ze chci odstoupit od smlouvy..jak mam postupovat abych jsem spravne odstoupil od smlouvy.Podotykam,ze objednane kamna jeste neprisli.
    Dekuji Jirka

  4. Při předváděcí akci v našem bytě jsem uzavřel kupní smlouvu a podepsal úvěrovou smlouvu na dodávku čističe vody od firmy Zepter. Koupi jsme si rozmysleli a chtěli bychom smlouvu vypovědět. Smlouvu jsm uzavřelo 28.3. Je to možné? Děkuji za odpověď.

  5. Dobrý večer , měla bych dotaz v pondělí 20.1.2014 jsem koupila v Alpinepro dámskou zimní bundu.Dnes odpoledne jsem jí šla reklamovat protože u ledvinového pásu se udělala ďura vyjelo to ze švu.Prodejce mi řekl že to musí poslat na reklamaci .Chtěla sem se zeptat jestli jsem měla právo na odstoupení kupní smlouvy.
    Děkuji za odpověď

  6. Včera přišel k našemu bytu podomní dealer se sdělením, že se zlevňuje elektřina a plyn od PRE, ČEZ a.PP a v souvislosti s tím se sjednocují pod jednoho dodavatele X Energie. Na mé dotazy byly jeho informace nejasné a zavádějící. Neprozřetelně jsem podepsala smlouvy, které předložil. A to i 2 smlouvy, které znějí na jméno odběratele – manžela – a to mým příjmením k čemuž mě sám vyzval. Dále si vyžádal zapůjčení periodické faktury z uplynulého období. Věc jsme si rozmysleli a k večeru zavolali,, že záležitost rušíme a ať nám vrátí okamžitě všechny listiny osobně . Po delším dohadování přislíbil, že přijde dnes ke zrušení a přinese zpět žádané . Nepřišel a do telefonu se nám vysmál a další hovory nepřijímal. Může nový dodavatel využívat údaje na fakturách a a jednat o přestupu z uvedených firem, když chceme zůstat u původních dodavatelů? Lze považovat věc v takovém případě za zneužívání osobních údajů. Má právo nový dodavatel na nás chtít pokutu za zrušení smluv? Děkuji za odpověď

  7. Prosím nezveřejňovat e-mailovou adresu Míla

  8. Dobrý den,má zákazník právo na vrácení poštovného při odstoupení od kupní smlouvy?Děkuji za rychlou odpověď.Mrštná

  9. Pokud se nepletu, tak podle aktuálního výkladu má nárok na vrácení poštovného podle nejnižší sazby

  10. Dobrý den,
    chci odstoupit od kupní smlouvy, ale nevím, zda mám ještě zboží platit?
    Děkuji

  11. Pokud odstoupím od kupní smlouvy v rámci 14ti denní lhůty, musím v této době zboží sama odeslat prodávajícímu nebo si ho on sám vyzvedne? Zboží je neskladné.

  12. Dobrý den,
    chceme odstoupit od kupní smlouvy, ale nevíme, zda máme za zboží zaplatit, nebo stačí je bez zaplacení poslat zpět.
    Děkuji

  13. Chci odstoupit od smlouvy s operátorem Air TELECOM na zřízení pevné linky, uzavřené 19.5.2014. Můj dosavadní operátor TELEFONICA O2. mě pro moji stávající pevnou linku dne 6.6.2014 totiž nabídl cenu, která je oproti ceně od Air TELECOMU poloviční a tedy mnohem výhodnější.
    Podle Nového občanského zákoníku je možno při odstupování od smluv požadovat „spravedlivé řešení změny poměrů“ pro závažné změny, které nelze předem vyloučit a které mohou způsobit nevýhodnost smlouvy pro jednu ze smluvních stran. Dotčená strana (v tomto případě já) však musí prokázat, že změnu okolností nemohla v době uzavření smlouvy předpokládat a ani ovlivnit. To jsem provedl písemně.
    Protože jsem však, ne z vlastní viny, překročil zákonnou lhůtu 14 dnů (o pouhé 2 dny) na žádost o odstoupení od smlouvy, chce situaci řešit Air TELECOM sankcí, která dosahuje výše součtu všech měsíčních poplatků za celou smluvní dobu – tedy 2 roky.
    Tuto službu jsem doposud nezačal využívat a jsem připraven vrátit dodaný přístroj v originálním obalu a navíc ani nepožaduji vrácení již zaplacené „vratné“ zálohy. Přesto Air TELECOM trvá na zaplacení sankce, která se pro něj tak stane nezaslouženým příjmem, neboť žádnou jeho službu nebudu od něho po celou smluvní doby 2 let nijak využívat. Má na to právo ? A je to morální ?
    Co mi poradíte ? Děkuji.

  14. Dobrý den,přes realitní kancelář jsme si pronajali byt,předali jsme už zálohu, ale smlouvu jsme ještě nepodepsali. Dá se nějak od tohoto odstoupit bez nějaké pokuty?
    Děkuji Monika

  15. Dobrý den,v autobazaru jsem si koupila auto,to mi po dvou měsících dojezdilo.Asi zřejmě skrytá vada.Autobazar zprostředkoval opravu u původního majitele.Ale protokol o opravě mám sepsaný s původním majitelem a ne s autobazarem./dajně proto,že prý je autobazar jen zprostředkovatel prodeje.reklamace měla být vyřízena do měsíce dle daného reklamačního řádu.Bohužel po uplynutí doby auto není opraveno a původní majitel se nechá zapírat .Tudíž nemám ani auto,ani peníze.Můžu odstoupit od smlouvy a jak postupovat.auto potřebuji k výkonu práce a tak mě stojí i spoustu peněz náhradní auto.děkuji předem za odpověď.Markéta

  16. uzavřela jsem na nabídku zlevnění zemního plynu smlouvu s distributorem který zaručoval úsporu.Po roční době vyúčtování ukázalo že oproti původní ceně je cena plynu vyšší o 100%.Chtěla jsem od smlouvy z důvodu neplnění sjednané dohody od smlouvy odstoupit ale distibutor n hrál mrtvého brouka.Manžel tedy navázal dohodu s jiným dodavatelem a na své jméno s ním uzavřel výhodnější smlouvu.Původní dodavatel neměl námitky a až po době po mě vyžaduje deaktivační poplatek 13.000 Kč včetně DPH.
    Poradíte co s tím?
    Děkuji Zdena Stránská

  17. Dobry den, nakoupila jsem zbozi z eshopu jako firma, mam take narok na odstoupeni od smlouvy do 14-ti dni? Dekuji

  18. Dobrý den,
    dne 31.7.2012 jsem zakoupila mikrovlnnou troubu Brandt s prodlouženou Zárukou 4 roky.
    Dne 9.1.2014 jsem hlasila reklamaci(vada displeje) a trouba mi byla poprvé opravena.
    Dne 17.2.2015 jsem troubu opět reklamovala (stejná vada displeje) a do dnešního dne 21.3.2015 mi zboží nebylo vráceno ani opraveno.
    Mohu požadovat odstoupení od kupní smlouvy, když nebyla dodržena 30denní lhůta?
    Děkuji

  19. Uzavřela jsem kupní smlouvu na nábytek s tím, že si na celou částku vezmu
    spotřebitelský úvěr, který mi byl schválen. Nábytek mi má být dodán do 14 dnů. Jsem důchodkyně a čåstka, kterou bych měla
    měsíčně hradit, je docela vysoká a tak mám obavy, abych se díky
    tomu nedostala do finančních problémů. Poraďte, jak mohu od smlouvy odstoupit a zda existuje vzor,děkuji.

  20. Dobrý den.Mám dotaz,zda se dá odstoupit od kupní smlouvy osobního vozu,které je již napsáno na nového majitele? Při koupi bylo nabídnuto jako pojízdné ,avšak při následné kontrole bylo zjištěno,že nevyhovuje pro provoz. Děkuji

  21. Dobrý den,
    chci se prosím zeptat. Na internetu jsme zakoupili stavební pouzdro na zeď k zasunovacím dveřím. Bohužel jsme ale po doručení zjistili, že pouzdro nevyhovuje a chtěli jsme ho vrátit. Bylo nám ale sděleno, že odstoupení nebudou akceptovat, protože mají uvedeno v obchodních podmínkách “
    5.1. Kupující bere na vědomí, že dle ustanovení § 1837 občanského zákoníku, nelze mimo jiné odstoupit od kupní smlouvy o dodávce zboží, které bylo upraveno podle přání kupujícího nebo pro jeho osobu v atypických rozměrech, tzn. stavební pouzdra v jiném průchozím rozměru, než-li je ČSN 1970 mm, atypické půdní schody vyráběné na míru dle požadavku zákazníka a posuvné dveře dle specifikace a výběru zákazníka.“ Naše výška průchodu je 2100 mm, tedy podle nich bylo vyrobeno na přání zákazníka , nicméně tohle zboží mají normálně vystaveno v e-shopu a je ve stavu skladem, takže není pravdou, že bylo vyrobeno dle našeho speciálního přání. Naše chyba sice je, že jsme si nepřečetli pečlivě jejich podmínky, nicméně i kdybychom je četli, tak pouzdro objednáme, protože jsme mysleli, že bude vyhovovat. Má prodávající díky tomuto dovětku opravdu právo nám zboží nevzít zpět? Není tohle proti pravidlu internetového nakupování kdy „v případě smlouvy uzavřené prostřednictvím internetu nebo jiných dálkových prostředku má spotřebitel právo odstoupit do 14 dnů bez uvedení důvodů“? Děkuji za odpověď

  22. Dobrý den
    V internetové aukci jsem omylem zakoupil předmět. Zboží jsem jeste neuhradil a nebylo mi doručeno. Jak od smlouvy mohu odstoupit v rámci 14 dnu? Dekuji

  23. Dobrý den , v kamenném obchodě jsme si objednal dveře. Majitel nás nechal podepsat nabídku a zárověn smlouvu o dodání ,kde bylo napsáno ,že v případě odstoupení od smlouvy musím zaplati polovinu z ceny nabídky(Já v domění ,že až po zaplacení zálohy). Odjel jsme. Doma jsme zjistil ,že nabídka je velice předražená a telefonicky pána požádal o storno. Ještě jsme nic neplatil. Do výroby by se zadali až po zaplacení zálohy . Majitel obchodu nám nechce storno udělat .Přitom mu o nic nejde když mu nevznikla žádná újma.Jak máme postupovat ?Děkuji

  24. Dobrý den,zakoupila jsem přez internet bundu na int.str. ,,všechno z číny“.Již je urguji druhý měsíc a stále nic.Prosím o radu . Děkuji.

  25. Dobrý den,
    uzavřeli jsme smlouvu na dodávky plynu vna pobočce.Tuto smlouvu bychom chtěli vypovědět podle výpovědi do 15 dnů od zahájení dodávek ( tu jsme si našli),ale nová společnost nám tvrdí,že smlouvu nemůžeme vypovědět,protože je snlouva uzavřena na pobočce.Je to možné?
    Děkuji

  26. Zakoupila jsem si zboží od prodejce, který měl pronajatý koutek v obchodním domě, ještě tentýž den jsem chtěla odstoupit od smlouvy, ale bylo mi sděleno, že to nelze, protože jsem zboží viděla a také si ho vyzkoušela. Jednalo se o masážní polštářek.

  27. Byla jse na předváděčce v trutnove, a chtěla jsem si zakoupit indukční vařič tak jsem podepsala smlouvu,a začala zplácet zaplatila jsem asi tři zplátky a pak bylo vše uplně jinak tak jsem psala dopis že odstupuji od smlouviy.ale žádné odpovědi jsem se nedočkala,a ted musím zplácet věc kterou jsem ani nedostala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *