Nahrávky, které byly převedeny do některého z hudebních souborů ze staré gramofonové desky, jsou často znehodnoceny šumem a praskáním. Zbavit se těchto neduhů lze nejen profesionálními nástroji, ale i za pomoci volně dostupných zvukových editorů, jako je např. Audacity (Audacity download zde). Převedení vašich nahrávek do počítače a odstranění v šumu z vašich nahrávek je hračka, stačí se jen řídit podle následujícího návodu a během chvíle budete mít vyčištěný zvuk.
Nahrávání audio stop v Audacity
V programu Audacity jako zdroj signálu můžete použít mikrofon, line-in, CD přehrávač, nebo směšovač výstupu zařízení (nastavit ho můžete v nabídce Úpravy > Nastavení > Audio vstup/výstup > Nahrávání). Předtím než začnete nahrávat, je vhodné spustit funkci monitorování vstupu, která zobrazuje intenzitu (hlasitost) signálu zdroje ještě před samotným nahráváním. Její maximum by se mělo držet na úrovni -6 až -3 dB.
Samotné nahrávání spustíte stisknutím tlačítkem Nahrávat (červené kolečko) a vypnete tlačítkem Stop (žlutý čtvereček). Nahrávání je vhodné spustit s několika vteřinovým předstihem, abychom získali prázdné místo pro odstranění šumu.
Zvuková stopa se ukládá ve formátu AUP, ale lze ji snadno exportovat do MP3, WAV nebo OGG. Jen připomínám, že kvalita nahrávky je závislá na vašem hardware, zejména na zvukové kartě.
Odstranění šumu a praskání
Samotnému procesu čištění nahrávky předchází její příprava. Nejprve je nutné na nahrávce najít místo, kde je samotný šum. V případě, že záznam teprve nahráváte, stačí si audio uložit i s kusem prázdného místo. To po vyčištění nahrávky jednoduše vystřihnete.
Po načtení nahrávky je pak třeba nejprve označit část, na které je zachycen pouze šum (obvykle se jedná o začátek nebo konec nahrávky). V menu Efekty > Odstranění šumu stiskněte tlačítko Získat profil šumu, čímž program načte vzorový signál. Poté stačí označit část nahrávky (můžete i celou), kterou chcete očistit, a v menu Efekty > Odstranění šumu stiskněte tlačítko Odstranit šum. Audacity pak provede porovnání s profilovou nahrávkou a pokusí se najít šumy. V případě, že nejste s výsledkem spokojeni, zopakujte proces znovu s nižší citlivostí.
Audacity zvládne odstranit i praskání, obvyklé u nahrávek pocházejících právě z gramofonu. Stačí označit nahrávku a v menu Efekty > Odstranit praskání stisknout tlačítko Odstranit praskání.
Pokud se vám nepodařilo odstranit všechen šum a praskání z nahrávek, vyzkoušejte i jiné audio editory z download serveru MujSoubor.cz.