Jak změnit hosting

Jak postupovat, když máte web a chcete ho převést na jiný hosting. Co zálohovat, co změnit a jak provést celou změnu tak, aby vše šlapalo plynule a bez výpadku.

Co je třeba změnit na doméně

To, u jakého hostingu je která doména hostována, udává nastavení tzv. nameserverů (někdy se používá pro jejich značení zkratky NS, DNS nebo se uvádějí jako DNS servery). Co to je a jak to funguje nás moc nemusí pro účely tohoto článku zajímat, když to zjednodušíme na nutné minimum, je to zhruba takto: to, jaké nameservery máte přiřazeny vaší doméně, udává, jaký hosting pro ní používáte.

Změna nameserverů se v nastavení domény provádí takto:

  • Zjistěte, u koho máte doménu registrovanou a přihlaste se do administrace. Tyto údaje bystě měli dohledat celkem jednoduše buď mezi fakturami nebo emaily. Zjistit to jde také přes záznam whois  – ten zobrazíte například tak, že na webu whois.domaintools.com zadáte do řádku adresu vaší domény.
  • V administraci je potřeba najít místo, kde se nastavují nameservery. U každého registrátora je to bohužel někde jinde, takže zde nemůžeme obecně napsat, kam přesně kliknout – nemůžete-li toto místo najít, je nejjednodušší obrátit se na technickou podporu.
  • Zjistěte, jaké nameservery má váš nový hosting. Jedná se o zpravidla 2-4 adresy –  když si to vezmeme na kokrétním příkladu, tak např. u hostingu Wedos jsou to:
    ns.wedos.net ns.wedos.eu ns.wedos.cz ns.wedos.com
    Pokud byste tedy měnili například původní hosting na wedosácký, stačí přepsat původní hodnoty nameserverů těmito adresami v tomto pořadí.

Jak přenést původní data

Pokud už jste měli u původního hostingu nějaký web a nechce se vám vytvářet nový, pak samozřejmě bude potřeba ještě vše přenést. Data dnešních webů zpravidla sestávají ze dvou částí:

  • Ze souborů uložených v FTP
  • a z údajů v databázi.

Pro přístup k ftp potřebujete nějaký ftp klient, jako třeba Filezilla, použít se ale dá i Total Commander a nebo i klasický Průzkumník Windows, když zadáte do adresy ftp://. Pro přesun potřebujete znát dvoje údaje: pro ftp přístup k původnímu hostingu a pro ftp přístup k hostingu novému. Jak zjistit tyto údaje? Pokud vám nedorazily na email, je opět potřeba obdobně jako u nastavení domény přihlásit se do administrace webového rozhraní hostingu a tam je zjistit. Tyto údaje mají následující podobu:

  • adresu ftp serveru – což např. může být: 12222.w11.wedos.net
  • uživatelské jméno – např.: uziv_1233
  • a heslo – např.: mojemegaheslo123

Tyto údaje vyplníte do ftp klienta a 1) stáhnete je do vašeho počítače 2) následně vyplníte údaje nového hostingu 3) odešlete je z vašeho počítače na server nového webhostingu.

Další částí dat, které je potřeba u většiny webů přenést, je databáze. Tu je nejjednodušší exportovat pomocí phpMyAdmin, což je webová aplikace, kterou většina webových hostingů používá k umožnění přístupu k databázi. Kde je a pod jakým jménem a heslem se do něj přihlásit, abyste se dostali k vašim tabulkám, byste opět měli zjistit buď v administraci, někde v emailu a nebo u technické podpory webového hostera. Postup je tedy tento: 1) přihašte se do phpMyAdmin na původním hostingu – pod tlačítkem export použijte výchozí rychlý export a nechte si vygenerovat sql soubor, který si uložíte na disk 2) pak se přihlašte do phpMyAdminu nového hostingu, zde stačí najít tlačítko Import a nechat z vašeho počítače odeslat a importovat v předešlém kroku vygenerovaný sql soubor.

Pozn.: pokud přenášíte web, kde běží WordPress, konkrétnější postup pro přenos nalezente v tomto starším článku.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *