Máte mobil s Androidem, který býval kdysi svižný, ale čím dál tím víc se zpomaluje, seká se a tuhne? Podívali jsme se na možnosti, jak ho rozhýbat.
Příčiny zpomalování
Důvody, proč se kdysi svižné mobilní zařízení (ať už mobil či tablet, důvody jsou v zásadě velmi podobné) může začít zasekávat a zpomalovat, mohou být následující:
- Aplikace (nebo více aplikací) běžící na pozadí a zabírající si příliš velký prostor výkonu procesu nebo operační paměti,
- virus či malware,
- chybná konfigurace rom (chybně nastavený Android, chybně sestavený pro vaše zařízení),
- nedostatek místa na paměťové kartě,
- nedostatečně výkonný procesor – malá operační paměť,
- nebo kombinace více z výše uvedených faktorů.
Při řešení těchto potíží se dá poměrně dobře uplatit pravidlo, známé zkušeným harcovníkům řešícím nestabilitu a problémy Windows – není potřeba vždy znát konkrétní důvod, proč se něco děje, ale stačí velmi často použít několik standardních řešení, která mohou pomoci, nehledě na příčinu. Sestavili jsme zde návod v podobě kroků, které doporučujeme provést v uvedeném pořadí. Pokud nepomůže první krok, jděte k dalšímu, pokud ani ten, tak ještě dále – tak dlouho, dokud zase mobil či tablet nebude běhat jako zamlada.
Krok č. 1 – revize aplikací
Jak zřejmě ví většina majitelů mobilů s Androidem, existují dvě cesty, jak dovnitř dostat novou aplikaci:
- První cestou je Obchod Play či Google Play, což je v zásadě program pro instalaci nových programů, dříve Android Market, která se nachází v každém mobilu s Androidem, a dále se na ní lze dostat i z počítače skrze play.google.com.
- Druhou cestou je pak možnost přímého stažení instalačního souboru s příponou .apk a její následná instalace.
Obě tyto cesty ovšem mohou vést k totožnému výsledku – zahlcení paměti, souběžným provozem příliš mnoha procesů a nakonec k postupnému zpomalování systému. Prvním krokem v situaci, kdy se vám vaše zařízení jeví poněkud pomalým by tedy měla být:
- kontrola běžících procesů a analýza toho, co si nárokuje nejvíce paměti – k tomu můžete využít buď vestavěné systémové aplikace a nebo třeba programu Task Manager
- a následně odinstalování všech nepoužívaných programů, stejně tak odstranění widgetů – i ty mohou výrazně zpomalovat celé prostředí.
Krok č. 2 – úklid karty
Při instalaci aplikací z vnějších zdrojů, ale i třeba při ukládání různých dokumentů, obrázků a videí z internetu se všechen tento materiál ukládá na SD kartu. Protože zaplněné místo logicky zabírá prostor k tomu, aby mohl být využíván pomocnými soubory potřebnými pro běh aplikací, je dalším krokem, který stojí za úvahu při zasekávání prověřit, jestli náhodou není na kartě nějak moc místa zbytečně zabráno. K souborům na kartě se můžete dostat pomocí některého ze správce souborů dostupných na Google Play – dobře posloužit může například Průzkumník od Rhytm Software.
Krok č. 3 – Wipe
Pokud nepomohly předchozí dva kroky, je čas na trochu brutálnější zásahy. Prvním z nich je tzv. Wipe – uvedení systému do továrního nastavení. Přemaže všechny aplikace a nastavení z Androidu, budete muset znovu zadat vaše heslo na Google a znovu si stáhnout programy – ale velmi často to pomůže a telefon je pak výrazně svižnější. Data na SD kartě, tj. videa, dokumenty a obrázky by měly být tímto krokem nedotčené a zůstat zachovány – pokud ovšem nepromažete i SD kartu. Pro všechny případy ale je lepší si předtím provést zálohu všech zásadních dat.
Položka pro promazání metodou uvedení do továrního nastavení je v každé verzi Androidu trochu jinde – může to být například v menu: (tlačítko pro nastavení) > Soukromí > Obnovit tovární data. Pokud chcete být ještě radikálnější a promazat i paměťovou kartu, může to být schováno například pod: (tlačítko nastavení) > SD karta a paměť telefonu > formátovat paměťové zařízení.
Krok č. 4 – Lagfix a root
U některých zařízení prostě nic nepomáhá a trpí neustále tzv. lagy – tuhnutím systému. Odstranit je může pomoci lagfix – aplikace naprogramovaná speciálně pro vyřešení těchto problémů. K běhu této aplikace ale potřebujete vyšší oprávnění pro zásahy do Androidu, než máte při pořízení – potřebujete root – plná administrátorská práva. Root získáte u většiny mobilů tak, že propojíte mobil s počítačem a necháte běžet speciální aplikaci. V dalším kroku tedy nainstalujete lagfix a problém by měl být vyřešen. Konkrétně to můžete provést třeba takto:
- Stáhnete si do počítače z www.unlockroot.com nástroj Unlock Root a nainstalujte ho do Windows. Připojte přes USB kabel mobil v režimu ladění ( Nastavení – Aplikace – Rozvoj/Vývoj – Ladění USB) a spusťte program Unlock Root – pokud je mobil správně identifikován a rootnutí proběhne úspěšně, restartujte mobil a od příštího spuštění už byste v něm měli mít kompletní administrátorská root práva.
- Dejte hledat v Google Play: lag fix model telefonu (např.: lag fix samsung galaxy s II) a nainstalujte odpovídající aplikaci.
Krok č. 5 – alternativní rom
Někdy je potřeba jít za příčinou problému ještě hlouběji – a změnit samotné sestavení Androidu pro váš mobil, tj. kombinaci firmware a konkrétní verze operačního systému. V zásadě si překopete od základu vše, co máte v mobilu a použijete rom (jak se toto sestavení nazývá) nikoliv od výrobce, ale od programátora nebo týmu programátorů, kteří si pořídili stejný telefon, ale protože se jim také nezdálo, jak funguje, vymysleli alternativní řešení. Alternativní rom ale nemusíte instalovat jen tehdy, když je mobil nestabilní – můžete ji nasadit i třeba tehdy, když už pro váš mobil není přes oficiální aktualizace dostupná nejnovější verze Androidu. Problematika instalace alternativních ROM je podrobněji popsána v tomto článku.
Dobrý deň potrebujem poradiť: mám mobil značky Prestigio multiphone 5504 duo a keď zapnem obrazovku tak mi ako keby skackala a neviem čo mám urobiť aby mi to nerobilo chcem aby som ho mal výkonný ďakujem
Ahoj pro obnovení telefonu je potřeba udělat hard reset pomocí tlačítek hlasitosti a mít nabitou baterii minimálně na 50%. Pokud si nejsi jist jak se to dělá podrobný návod i na jiné tipy mobilních zařízení najdeš na http://hardreset.cz snad najdeš návod pro svoje zařízení.
Dobry den nejde mi dat telefon a ani tablet do tovarniho nastaveni a nefunguje ani hard reset nevite co stim ? A u tabletu pri zapnuti jen problikne a ukaže se znak usb a nic a ani hard reset ani nic jinyho nepomaha prosim o pomoc . Telefon je HTC desire 500 A tablet je free tab 7001 intel inside