Jak cvičit paměť a postřeh

Tipy na některé postupy, jak se dá cvičit paměť a postřeh ve světle současných vědeckých poznatků.

Mozek není nic, co by bylo jaksi geneticky dáno a pak už od narození odsouzeno k postupné degeneraci a zhoršování. Naopak – podle současných vědeckých poznatků se dá i v pozdním věku s ní stále pracovat a trénovat ho! Starší teze o tom, že s věkem musí zákonitě ubývat počet neuronů a s tím musí se horšit paměť a reakční doba na podněty a počitky, jsou tedy v zásadě úplně vyvráceny. Naopak se zdá, že mozek je cosi jako sval – když je trénuje a využívá, funguje lépe, než když zahálí.

Trénink postřehu

Vhodnou pomůckou je provádění činností, které vyžadují krátkou reakční dobu a rychlé řešení problémů. Protože řešit toto naostro (například při nepřehledné dopravní situaci na dálnici) může mít při nepřesnostech poměrně tristní následky, je lepší využít než se trochu vytrénujete, některých hotových řešen

Typicky různé hry zdarma, kterých je na internetu nepřeberné množství – reagovat musíte také velmi rychle a přesně, ale když se to náhodou nepovede, nesmetete s sebou dvě další auta, ale maximálně animovaná autíčka. Pro trénink rychlosti v souvislosti s vizuální činností jsou vhodné například tzv. spoj tři hry – kategorie hříček, ve kterých máte za úkol najít skupiny stejných prvků a vhodným manévrem je k sobě spojit tak, aby vytvořily souvislá uskupení. Řadu z nich si můžete vyzkoušet online na webu Gamelicker.com.

Mnemotechnické pomůcky

Takto nějak vypadá mozek
Takto nějak vypadá mozek

Technik, jak postupovat k vlastnímu trénování, je nepřeberné množství. Jedním z postupů je „předělat“ v hlavě těžko zapamatovatelné informace na něco, co se dá jednoduše vizuálně zapamatovat a spojit s jinou asociací. Někdo tomu říká mentální model, někdo mnemotechnická pomůcka, vždy ale jde v zásadě o to samé.

Například: chci si zapamatovat, jak se německy řekne kniha (das Buch). Buch – vypadá jako by ta kniha spadla > představím si tedy, jak padá kniha a dělá buch. A nebo: nemůžu si zapamatovat, že souhlásky jsou bflmpsvz – tak si udělám z nich říkačku be fe le me, pes se veze. Opravdu dá se takto převést s trochou kreativity v zásadně cokoliv.

Někteří trenéři paměti jdou až do extrému – radí, aby si lidé nevedli žádné poznámky ani zápisky a všechno, co potřebují vědět, si ukládali výhradně v hlavě. To samozřejmě minimálně v první fázi je trošku problematické, protože když nejste dostatečně vytrénováni a přestanete si vést poznámky, pak nejen že nemáte poznámky, ale ani si nemůžete vzpomenout, co jste vlastně měli vědět, lepší je tedy určitá synergie poznámek a trénované paměti.

Rate this post

3 komentářů k Jak cvičit paměť a postřeh

  1. Myšlenka tréninku paměti a postřehu s pomocí her je stará jako lidstvo samo. Kromě počítačových her by ale člověk měl mozek trénovat také venku. Stačí si třeba opakovat názvy rostlin, když jsme na procházce nebo si jen tak v duchu opakovat oblíbené písně či básně. Paměť má v podstatě nekonečnou kapacitu a jediný způsob jak si jí udržet je neustálý trénink. Jinak díky za pěkné tipy na hry, některé z nich člověka zabaví na delší dobu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *