Jak využít VoIP k volání přes internet k nejlevnějšímu volání na mobil, pevné linky a do zahraničí na trhu.
Jak to funguje
K volání přes internet (VoIP) nepotřebujete v základu nic jiného, než počítač a dostatečně rychlé připojení k internetu. Pak už si jen nainstalujete program (například SJPhone), zde zadáte přihlašovací údaje a voláte. Přihlašovací údaje získáte registrací, která povětšinou spočívá v prostém zadání několika údajů do formuláře na webu a následného nabití kreditu nebo aktivace účtu. Pak už jen stačí připíchnout k počítači mikrofon a můžete začít volat na libovolné číslo patřící mobilnímu telefonu nebo pevné lince v ČR, Slovensku nebo kdekoliv jinde v Evropě i na světe. Volání mezi lidmi používajícími VoIP je ve stejné síti zadarmo nebo za několik halířů, sazby na mobily jsou pod 3 koruny, na pevnou linku se volá zpravidla pod 50 haléřů za minutu. Volání do zahraničí stojí pak řádově stejně jako do České republiky, pevné linky pod korunu, na mobily kolem 2 Kč/min.
Pokud k volání používáte speciální software, jste samozřejmě na svém VoIP čísle dostupní pouze tehdy, když máte také zapnutý počítač. To samozřejmě není vždycky úplně výhodné, ovšem existují běžně dostupné telefonní přístroje, umožňující volání přes internet a fungující i vypadající jako pevná linka, případně převaděče, které se použijí k převodu z klasického telefonu na VoIP. Volat se dá takto i z mobilu, pokud si do něj nainstalujete VoIP software (je to možné ve všech telefonech s operačním systémem Symbian, Android nebo iOS).
Jak začít
Stačí se zaregistrovat u některého z poskytovatelů VoIP (SIP/IP) telefonování, získat vlastní číslo a do programu zanést přístupové údaje a server dotyčného operátora. Tímto okamžikem vzniklo vaše nové internetové číslo, které je ještě potřeba buď dobít kreditem nebo aktivovat tarif, který dále budete používat. Můžete si vybrat například z těchto poskytovatelů, které uvádíme níže, nebo se podívat na web telefonujeme.cz, kde najdete řadu návodů a recenzí jak na operátory, tak na používané přístroje.
Internetování přes internet u nás poskytují například:
- 802.cz
- ipvox.cz
- ha-loo (od ha-vel.cz)
- fayn.cz
- mikrotech.cz
…a řada dalších. Při výběru je vhodné se podívat na reference ohledně vybraného operátora na výše vybrané fórum, protože u menších poskytovatelů je exterémně nízká cena v řadě případů vykoupena ne zrovna dokonalou sítí, takže se když budete mít smůlu může stát, že sice budete volat za několik haléřů, ovšem za cenu zvuku přenášeného na hranici slyšitelnosti a i to ne zrovna za ideálních podmínek.
Každopádně, VoIP je málo známým, ovšem plně funkčním řešením, jak ušetřit za volání. Nastavit program nebo telefonní přístroj už dnes není nic, co by vyžadovalo nějaké zvláštní technické dovednosti a přitom úspory za používání tohoto způsobu telefonování jsou oproti jiným metodám volání (zejména přes mobil) značné.
Alternativa k volání přes internet – virtuální operátoři
Pokud se vám zdá volání přes VOIP příliš složité, můžete zkusit volat levněji pomocí některého z virtuálních operátorů. Srovnat si, zda se by se vám nevyplatilo přejít k jinému operátorovi si můžete na webu Tarifomat.cz, který sleduje aktuální ceníky operátorů a na základě zadaných údajů najde nabídku, která se vám nejvíce vyplatí.
Jsem duchodce a nejdrive jsem pouzival Skype, ale pro seniory je na nic. Nez musite mit PC, pak cekat nez to cely nabehne, pak to zase pada a jeste jsem musel nakonec zavolat, ze uz jsem pripojen …. Pouzivejte normalni telefon s neomezenym volanim, nebo jestli chcete svoje vnoučata i vidět tak videotelefon. Vč neomezeného volání ČR a 43 zemí jen za 215 – 260 Kč. Objednal jsem si pevnou i videotelefon a nema to chybu. Mám dceru v Izraeli a video-volame si zdarma kdykoli a kolik chceme i přes LCD TV v konferenci s druhou dcerou v Americe
stojí za to se podívat na fayn.cz, tento operátor nabízí přes internet VoIP velmi levné volání do všech sítí i do zahraničí