Kde jsou časy, kdy se pro informace chodilo do knihovny? Dnes student klikne na Google nebo Wikipedia a je u zdroje informací. Stejně tak učit u tabulí už se pomalu přestává a i u nás se začíná učit přes počítač.
Další pokrok ulehčující a zlepšující studium je jednoznačně Moodle. Jedná se o systém umožňující vytváření výukových elektronických kurzů. Tento systém se začíná velice rozvíjet i v České republice, na mnoha školách se už pomocí moodlu vyučují některé předměty.
Kdo může Moodle využívat
Tento systém může využívat naprosto každý. Stačí se jen zaregistrovat. Je pravda, že hodně kurzů je vytvořeno kantory výhradně pro své studenty, ale existuje i pár kurzů veřejných a jejich počet narůstá. Vytvářet a vyvíjet kurz zvládne také naprosto každý, nepotřebujete k tomu žádné zvláštní dovednosti v oblasti IT, není to o nic složitější, než si udělat vlastní blog.
Co vše můžete na Moodle vytvořit
Můžete vkládat studijní lekce v podobě souborů z Office balíčku, flash aplikací a webů, zakládat a spravovat fóra, chatovat, vytvářet úkoly pro vaše studenty, testy s automatickým vyhodnocením (které mají například podobu dotazníků s možnostmi, mohou obsahovat i obrázky), můžete vytvářet ankety, databáze, sledovat docházku atd.
Má to tu výhodu, že student ať je kdekoli může vidět své známky a studijní materiál. Takže zapomeňte na výmluvy, že někomu pes snědl sešit a s výmluvou, že nešel počítač také pozor, protože kantor na moodlu má možnosti nahlédnout do statistik využití programu, jako například, kdy se žák přihlásil naposledy, jak dlouhou na moodlu strávil a podobně.
Českou podporu k tomuto programu, forum a ukázkové lekce najdete na webu moodle.cz.
Kristýna Jahnová