Alimenty – časté a diskutované téma. Řeší se nejen, když se s partnerem rozcházíte, ale i tehdy, když udržujete běžný partnerský vztah. Zažádat o výživné nezletilých dětí můžete kdykoli.
Jak na to?
Základem je podat k příslušnému soudu žádost o svěření dětí do péče. (Vzor najdete na konci článku). Můžete požádat o pomoc sociálního pracovníka na OSPODu (orgán sociálně – právní ochrany dětí), který ho s vámi zdarma sepíše. Využít samozřejmě můžete i komerčního právníka. K žádosti připojte jako přílohy:
- kopie rodných listů dětí
- oddací list
- údaje o vašem zaměstnavateli (případně i osob, co s vámi sdílejí domácnost či mají stejný trvalý pobyt)
Žádost musí být vyhotovena ve 3 kopiích. Na soudní podatelnu ji doneste osobně nebo ji pošlete doporučeným dopisem.
Výše výživného
Základ pro výpočet výživného je příjem druhého z rodičů. Děti mají nárok na svůj běžný životní standard, na který byly zvyklé před rozchodem rodičů. Soudce ho počítá z aktuálních tabulek daných zákonem. Ovšem nesmíme zapomínat na věk dětí, jejich potřeby, kroužky a samozřejmě případné zdravotní problémy. Je-li dítě nemocné, často navštěvuje lékaře, pravidelně bere léky nebo musí jezdit do lázní, veškeré náklady se započítávají.
Stejně to platí u sportu, soustředění, táborů a jiných aktivit. Tyto finanční záležitosti je potřeba mít spočítané a doložit je k soudnímu jednaní. Velice ho usnadníte a urychlíte. Když tato fakta nedoložíte, soud si sám zažádá lékaře a příslušné organizace o nacenění. Když k tomu dojde, je potřeba počítat s tím, že tyto záležitosti prodlouží dobu řízení. O úpravu výše alimentů pak můžete zažádat tehdy, zvýší-li se nebo naopak sníží-li se náklady na děti.
Příklad: jak to chodí v reálu
Vše výše popsané se zdá naprosto jasné. V realitě to taková procházka růžovým sadem už nebývá – ukažme si to na jednom případu ze života.
Teoreticky se s „druhou stranou“ domluvíte a myslíte si, že máte vyřešeno, že soudce vše pouze potvrdí a je vyřízeno. U soudu však mohou začít potíže. Při předčítání faktů u prvního stání se nestíháte divit, že reálný příjem partnera je naprosto jiný, než vám tvrdil, a že se veškerá dohoda hroutí. Navíc se můžete například dozvědět, že jste zapomněli na nějakou maličkost – například na posudek a výpočet léků od dětského alergologa – a komplikace začínají nabírat na obrátkách. Jednání se odročí, dokud soud nesesbírá chybějící fakta. A to může trvat pořádně dlouho. Pro představu: jen na písemné oznámení této věci je lhůta 30 dnů. Co z toho plyne především? Důležité je vydržet! Tak hodně sil.
Vzor žádosti o výživné
VZOR ŽÁDOSTI O SVĚŘENÍ NEZLETILÝCH DĚTÍ DO PÉČE
Navrhovatelka
Okresní soud Praha – Východ Marie Nováková
Na Poříčí 1044/20 Nová 15
Praha – Nové Město Pardubice
110 00 530 09
Vážený soude,
tímto vás žádám o svěření nezletilých dětí do své péče.
Narodily se v manželství, které vzniklo na MěÚ ………. dne ……
Jedná se o Jana Nováka narozeného dne a v místě …… ,rodným číslem …. , trvale bytem ….. a Jakuba Nováka narozeného dne a v místě …. , rodným číslem…. , trvale bytem …… .
Matka nezletilých dětí je Marie Novákova, narozena dne a v místě …. , rodným číslem …. a trvale bytem ……
Otec nezletilých dětí narozen dne …..…. , rodným číslem ……. , v místě ….. a trvale bytem …..
V manželství jsme vychovávali a vyživovali obě děti společně a řádně. Tento stav trval X let. Nyní ale došlo k naprostému citovému odcizení a manželství je zásadně a trvale poškozeno. V dohledné budu podávat řádnou žádost o rozvod.
Proto navrhuji, aby děti byly svěřeny do péče matce, výši výživného na Jakuba Nováka X Kč měsíčně a na Jana Nováka X Kč měsíčně splatné vždy k X dni v měsíci.
Jako přílohy poskytuji kopie rodných listů dětí a oddací list.
V Praze, dne ………. —————————————-
podpis navrhovatelky
Existuje prosím žádost o výživné na zletilé dítě? Chtěla bych zaslat formulář. Děkuji
Hledám žádost o výživné na zletilé dítě? Nemohu dohledat,mohla bych prosím o zaslaní formuláře. Děkuji
Dobrý den, chtěla bych zaslat formulář žádost o vyživné děkuji
Prosil bych o zaslání formuláře ve kterém můži potřebné údaje doplnit.
To neumíte hledat na Netu ? Tak například:
https://justice.cz/web/okresni-soud-v-karlovych-varech/formulare
To neumíte hledat na Netu ? Tak například:
justice.cz/web/okresni-soud-v-karlovych-varech/formulare
Podle mě je důležité, aby každý rodič, který se ocitne v takové situaci, věděl, jak správně postupovat při žádosti o výživné. Já jsem si najala zde advokátní kancelář, která mi pomohla se vším. Kvalifikovaný právní zástupce nás zastupoval u soudu a děti dostali výživné ve výši, jaké si zaslouží.
No, ono je to složitější, protože to výživné může být docela problém s vymáháním za předpokladu, že ten druhý třeba nechodí do práce. Nedávno jsem tady četl článek o tom, kdy může zaměstnavatel nařídit volno a dokonce i neplacené. Takže když je v práci, ale vlastně není v práci, tak z čeho má platit výživné?