Určitě řada lidí touží pomáhat, ale nemá čas, nebo prostředky. Samozřejmě jsou i tací, co takto jen argumentují, ale pomoc někomu je jim cizí a problémy, které se netýkají jich samotných lhostejné. Pokud ovšem k takovým lidem nepatříte, mohl by vás tento článek zajímat.
Co k pomoci potřebujete?
Pouze počítač s připojením k internetu a trošku vůle.
Co vás to bude stát?
Stažení programu BOINC a čas od času jeho spuštění. Takže trošku elektřiny, kterou váš počítač spotřebuje, ale ruku na srdce, není váš počítač zapnutý zbytečně? Teď už nebude.
Asi jste teď zaskočení a říkáte si, jak tímto můžete někomu, nebo něčemu pomoci? Funguje to v podstatě takto, pro studium různých moderních výzkumů je zapotřebí špičková moderní technika. Kdo viděl alespoň na obrázku počítače, které využívá NASA, jistě ví, o čem mluvím. Jedná se o sálové superpočítače, jejichž výkon, ale i cena by běžného uživatele počítače více než vyvedli z míry. A právě cena těchto počítačů je důvodem k tomuto projektu.
Na místo, aby se zakoupily superpočítače, využívají počítače vaše. Je jasné, že se superpočítačům nemůžete rovnat, ale tím, že vždy splníte daný úkol programu, který si samy zvolíte, uděláte vždy část ,,malého“ výpočtu. Tím, že to samé udělají tisíce uživatelů po celém světě, pak vznikne výpočet jeden, tudíž výsledek. Pro vysvětlení jsem použila opravdu primitivní prostředky, ve skutečnosti je to samozřejmě trošku složitější, ale princip je stejný.
V jakých projektech například mohu pomáhat?
V projektech týkajících se astrofyziky, vesmíru, grafiky, biologie, kryptografie, matematiky, nové technologie a dalších. Jelikož je jich opravdu moc, uvedeme jako příklad, jen dva.
- SETI@home: program, který zkoumá možnost mimozemské inteligence.
- Orbit@Home: program, který se zabývá monitoringem srážek vesmírných těles s planetami.
Pokud se v nějakém z oborů vyznáte, můžete pomáhat i jinak, tento program nabízí velké možnosti zapojení se do něj. Pro české návody a další informace doporučujeme navštívit tuto stránku: http://www.kd-web.info/clanky.php. Přejeme vám hodně štěstí a přesných výpočtů.
Kristýna Jahnová