Přemýšlíte o nákupu nové skříně do bytu nebo domu? Přinášíme několik tipů k tomu, jak ji vybrat tak, aby co nejlépe plnila svůj účel.
Dveře
Co se týká dveří, používají se v současnosti především dva systémy: klasické pantové a posuvné. Oba typy mají své výhody i nevýhody – posuvné se dají využít v menších prostorech, kde by klasický typ otevírání mohl činit problém, na druhou stranou jsou mechanicky náročnější na údržbu (zejména na promazávání spojů, které je u většiny typů těchto dveří dříve nebo později potřeba). Klasický způsob otevírání je trochu více prostorově náročnější, zato údržba není většinou téměř nutná. Dále existuje několik typů skříní, které jsou vybaveny skládacími dveřmi (jedná se o dokonalejší typ posuvných dveří, u kterých se posunem složí dělené dveře do jednoho „štosu“) a dveřmi otočnými (mechanismus obdobný vstupu do některých obchodních center).
Materiál
Korpus skříní se dnes nejčastěji vyrábí z laminované dřevotřísky a nebo dýhy. Dřevotříska je pak dekorována některým z tradičních motivů – například bukem, dubem, třešní nebo javorem. Luxusnějším materiálem než dřevotříska je dřevěná dýha, konkrétně její provedení z třešně, ořechu, dubu, buku nebo olše. Náročnější požadavky by měl uspokojit masiv, zde je nejčastějším materiálem borovice – viz například tato skříň.
Další svébytnou součástí po korpusu je vnitřek a jeho výplň. Levným a oblíbeným typem vnitřní výplně je laminovaná dřevotříska, následovaná dýhovanou dřevotřískou. Zajímavou vnitřní výplní je zrcadlo – kromě toho, že je praktické také opticky zvětšuje prostor je proto vhodné zejména do menších prostor (například do předsíně). Tato zrcadla se většinou podlepují fólií, aby se ochránily před rozbitím nebo poškozením zezadu. V poslední době roste dále obliba výplní z bambusu a ratanu.
Velmi důležitým atributem hodnocení je tzv. vnitřní kvalita materiálu – ta se na skříních bohužel projeví až
v odstupu let. Zde existuje asi jediné pravidlo – nakupovat nábytek u prověřených výrobců a prodejců, kteří se dlouhodobě ukázali jako kvalitní dodavatelé. Většina z nich navíc nabízí výhody, které menší prodejci nejsou schopni zajistit – například Sconto je schopno vám dovézt jakoukoliv skříň v nabídce do 14 dnů.
Rozměry
Velmi důležitou vlastností skříně je dále samozřejmě i její velikost. Konkrétně pak to, jak je hluboká, její šířka a výška, a pak i často opomínaná tloušťka stěn. Podle toho, co chcete ve skříni uchovávat, byste měli vybírat i její rozměry. Například, pro košile a saka na ramínku je vhodná minimální hloubka 60 cm, na složené kalhoty a trika stačí 45 cm. Věšení bund a kabátů není většinou možné ve skříních nižších než 150 cm. Pokud potřebujete vytvářet složitější komplex skříní, vhodným řešením je pak skříňový program, v rámci kterého je možné nechat vytvořit na míru komplet skříní v jednotném designu.
Pokud už máte skříň vybranou, nepřehlédněte také tento manuál na výběr křesla do obývacího pokoje.
Vždycky mám dilema, zdali použít dýhu nebo jestli by nebylo lepší použít laminát? Dekorů dýha je veliké množství, ale obavám se jestli je dobrá i jejich odolnost? Resp. co vydrží déle?
Skříně z dřevotřískových desek můžu vřele doporučit. Pořídil jsem si je domů a velká spokojenost.
S dřevotřískou mám další plány, asi koupím u Au-Mexu