Na českém internetu se vyskytuje obrovské množství hojně navštěvovaných veřejných chatu přístupných komukoli a to i bez jakékoliv registrace.. Jaké jsou výhody a nevýhody těchto komunikačních virtuálních místností?
Do začátku je dobré si říct, proč vlastně někdo tíhne k chatu a jiné osoby to nechává naprosto chladnými a nevyhledávají tento typ komunikace, nebo trávení volného času.
Jde o to, že někteří lidé ve skutečném světě nemají přátele, nebo známé, zrovna o ně přišli, nebo z nějakého důvodu ještě žádné nenašli. Což vůbec nemusí být jejich chyba. Tito lidé pak využívají chat k vyjadřování citů a prožitků, podobná kompenzace je třeba psaní deníku apod. Jen jde o to, jak přesně potřebujete prázdnotu vyplnit.
Nebo lidé, kteří přátele mají, ale jsou spíše introvertní a mají problémy jim o věcech, co je trápí říct, ale nějak to ze sebe dostat musí. Dále pak stydliví lidé mají šanci se takto lépe vyjádřit. To co by před někým tváří tvář nedokázali vyslovit, najednou díky klávesnici jde bez problémů.
Z toho plyne, že výhodou těchto místností je schopnost odbourat stud a zábrany, otevřít se a být sám sebou, buď se lidem budu líbit a třeba přátele najdu, nebo ne a co se stane pak? Nic odejdu z komunity a naleznu si jinou.
Na druhou stranu mám o takové přátele a známé vůbec stát? Vysoké procento chatujících lidí jsou potencionální nepřátelé v podobě osob s ne tak čistými a hezkými úmysly, nebo také osoby vydávající se za jiné, což je nyní velmi časté.
Proto pokud se přeci jen rozhodnete vstoupit do chatu, chraňte si své soukromí, opravdu nedoporučujeme navazovat hlubší pouto mezi lidmi, které jste nikdy neviděli. Nesdělujte nikomu své osobní údaje. Samozřejmě ne každý hned musí být úchyl, nebo násilník, ale stojí vám to za ten risk?
Chytré řešení tohoto dilema jsou srazy, které pořádají většinou administrátoři dané komunity, to platí pro většinou pro komunitu na něco zaměřenou určitý sport, sběratelství, hra apod. Takové to veřejné srazy jsou pak poměrně bezpečnější, přesto je lepší nejít na ně sám.
Kristýna Jahnová