Gumičkové náramky – Loom Bands, jsou dnes obrovským hitem. Tyto populární náramky vídáme denně – jak si je děti, ale i dospělí, vyrábějí nebo je nosí na zápěstí jako ozdobu. Za tímto celosvětovým boomem stojí Malajsijec Cheong Choon Ng. V roce 2010 jednoho večera přišel domů a viděl své dcery splétat náramky z gumiček. Jemu to ovšem nešlo, měl na pletení příliš velké prsty. Vytvořil tedy stav – velice jednoduchý, do destičky zatloukl několik připínáčků a špejlí potom gumičky navlékal.
Dcerám se tento skvělý nápad líbil, motivovaly tátu tedy k další výrobě tohoto tkalcovského stavu. Řešením byl stav odlitý z plastu. Takový, jak ho známe dnes. Tuto pomůcku si Cheong nechal patentovat a tím odstartoval novou světovou zábavu a módu. Gumičkové náramky se rozšířily do celého světa, nosí je snad každý. Od malých dětí přes celebrity až po vévodkyni Kate nebo dokonce papeže.
Z gumiček se už nevyrábí jen náramky, ale i náhrdelníky, prstýnky, přívěsky, ale i kabelky nebo dokonce šaty. Ty například vytvořila padesátiletá Velšanka Kathryn Burnand doma – jen tak, z nudy. Na jejich výrobu spotřebovala 24 000 gumiček. Na ebay je potom vydražila za 170 100 liber, v přepočtu tedy 6 milionů Kč. Její náklady přitom činily pouze čas a 47 liber (1700 Kč) utracených za 40 balíčků gumiček.
Tvorba náramků Loom Bands podporuje kreativitu, soustředění i jemnou motoriku dětí. Pletení těchto ozdob je skvělá aktivita, která děti odpoutá i od hraní her na počítači. Pestrobarevné náramky jsou tvořeny z malých barevných gumiček o velikosti 1 cm. Barev se dnes vyrábí opravdu mnoho, proto se pro gumičky používá také název rainbow – pestrobarevné jako duha.
Náramky mohou být jednobarevné nebo se naopak dají vytvořit náramky, na kterých bude mít každá gumička jinou barvu. Existuje již několik různých návodu na výrobu náramků, lze si tedy vytvořit velice jednoduché náramky s jednou řadou gumiček či složitější, širší a mnohem zajímavější náramky. Kreativitě se meze nekladou.
Co je potřeba?
Pestrobarevné náramky je možné tvořit hned několika způsoby. Ty nejjednodušší je možné vyrobit na prstech bez potřeby jiných pomůcek. Někteří k výrobě používají například dvě tužky nebo vidličku, na kterou si gumičky nasazují a tkají. Pro složitější náramky je však potřeba využít i plastový tkalcovský stav a háček, s jehož pomocí se gumičky snadno navlékají. Za pomocí plastového stavu lze z gumiček uplést několik druhů náramků. Jedním z nich je například velice zajímavý a výrazný náramek, jehož střed tvoří jednobarevný fishtail (tvar rybího ocasu), a zdobí ho kroužky po sobě jdoucí jako duha.
Na každý náramek je potřeba upevnit S-Clip, takzvané esíčko, které spojí oba konce náramku.
Pletení náramků z gumiček na prstech
Nejjednodušším způsobem, jak uplést náramek bez stavu a háčku, je pletení na prstech.
Postup:
- První gumičku překřižte do tvaru osmičky a navlékněte na dva prsty.
- Bez překřížení navlékněte další, druhou gumičku.
Stejně i gumičku třetí.
Nyní prsty uchopte pravou stranu spodní gumičky “osmičky”. - Přetáhněte ji přes obě další gumičky – prostřední i horní mezi prsty.
- To stejné udělejte i s levou stranou.
- Nyní navlékněte další gumičku, v pořadí čtvrtou.
- A opět přetáhněte mezi prsty pravou stranu spodní gumičky.
- I levou stranu.
- Vznikající řadu stále stejným způsobem prodlužujte až do požadované délky.
Začátek a konec náramku spojte jedním plastovým “esíčkem”.
Pletení náramků s pomocí stavu
- Začněte tím, že první gumičku z prvního PINu (kolíčku) tkalcovského stavu navléknete na druhý PIN stavu.
- Poté umístěte další gumičku z druhého PINu tkalcovského stavu na 3. a takto pokračujete až do posledního PINu.
- Když dokončíte navlékání gumiček na PINy použijte háček na vytáhnutí spodní gumičky z 2. PINu a udělejte smyčku na třetí PIN.
- Dále pokračujete z 3. PINu pomocí háčku a smyčky na 4. PIN. Takto pokračujete až na konec tkalcovského stavu.
- Vezměte poslední gumičku a zajistěte ji pomocí esíčka k první gumičce. A náramek pletený na stavu je hotov.
Gumičky jsou fajn, ale stejně mi přijde mnohem lepší třeba příze na pletení nebo tak něco. 🙂 Jde o to, že guma je prostě guma a já jsem člověk, kterému plasty fakticky moc nevoní. A to jak v kuchyni, tak v módě. Prostě celkově ve všech aspektech lidského života. 🙂