Artróza, jinak také osteoartróza, je degenerativní onemocnění kloubů, laiky často označováno jako „revma“. Patří mezi nejčastější kloubní onemocnění postihující v podstatě všechny klouby lidského těla, omezuje pohyblivost a může vést až k naprosté invalidizaci jedince.
Artróza se projevuje bolestí a ztuhlostí kloubů především ráno, nebo po odpočinku. Při artróze kolenních kloubů je bolestivá hlavně chůze po schodech.
Postihuje stále více lidí, nejen staršího věku. První příznaky artrózy se objevují již kolem 20. roku věku avšak s prodlužujícím se věkem tohoto onemocnění přibývá a nejčastěji se objevuje okolo 50. let věku a později. Někdo artrózu označuje za charakteristický znak stárnutí, leč postihuje stále častěji i mladé lidi – obzvláště sportovce, těžce fyzicky pracující nebo lidi při sedavém zaměstnání.
Nejčastějšími pacienty bývají mladí s postižením jednoho kyčelního kloubu, lidé středního věku s poúrazovým postižením kolenního kloubu, kloubu rukou nebo nohou, nebo starší lidé s těžkým postižením více kloubů.
Artróza je výsledek selhání obnovy chrupavky, protože klouby postižené artrózou ztrácejí kloubní chrupavku. Nejčastěji trpí kolenní klouby, kyčelní klouby, klouby prstů, páteře, kloub ramene, loktu nebo kotníku. Jistý vliv na artrózu má nadváha a genetika.
Na rozdíl od artritidy není artróza způsobená zánětem, ale jedná se o poškození kloubní chrupavky a kosti vznikající z opotřebení. Klouby musí odolávat každodennímu pohybu. Okolo 40 let se snižuje schopnost obnovy chrupavek, což způsobuje, že se chrupavčitá vrstva v kloubu ztenčuje, kosti se o sebe odírají a artróza se postupně rozvíjí.
Nejčastější příčiny
Příčiny vzniku nejsou objasněny. Lze však určit rizikové faktory zvyšující vznik artrózy:
- genetika,
- ženské pohlaví,
- metabolické poruchy,
- přehnaná zátěž,
- kloubní zlomeniny,
- mikro traumata,
- opakované úrazy kloubů,
- získané či vrozené vymknutí kyčelních kloubů, nohy do tvaru písmene X nebo O,
- nadváha,
- stereotypní dlouhodobá zátěž kloubů,
- věk,
- zhoršená činnost ledvin,
- a nesprávná výživa.
Příznaky artrózy jsou:
- bolest (i klidová),
- ztuhlost,
- otoky,
- bolest svalů,
- omezení pohyblivosti,
- citlivost při změně počasí nebo chladu (artróze nesvědčí studené a vlhké povětrnostní podmínky),
- bolest při větším zatížení,
- a ztuhlost kloubu v začátku pohybu.
Artróza vzniká především z důvodu:
- nadváhy,
- nedostatku pohybové aktivity,
- fyzického přetěžování se,
- nevhodné obuvi,
- špatného držení těla,
- genetických dispozic,
- nedoléčených zranění pohybového aparátu,
- nebo stresových poruch.
Pro diagnostiku artrózy je potřebný odběr anamnézy a kompletní fyzikální vyšetření. Charakteristické bývají potíže s pohyblivostí a bolest kloubů. Rentgen ukáže vše, kromě chrupavky, proto při diagnostice následuje také počítačová tomografie a magnetický rezonance. Významnou roli v léčbě artrózy má mini invazivní vyšetření – pomocí tenkého kamerového systému je možné vidět všechny kloubní struktury a ošetřit tak poškozené struktury.
Prevencí artrózy je pozvolná redukce tělesné váhy v kombinaci se zavedením pravidelné fyzické aktivity. Ideální je plavání, cyklistika, nebo běžky. Vhodné je vyhnout se sportům vyžadujícím nadměrnou zátěž kloubů. Pohybová aktivita dopomůže k posílení svalů a stabilizaci kloubů.
jak se léčí altroza?mám altrozu v koleni a ted to dost bolí,pomáhají náké léky?mam si nohu vázat ,bolí od kolene až do chodidla děkuju
Já nemám úplně artrózu, ale kolena mě bolí hodně. 5 let běhám a už se to na nich začalo projevovat. Koupila jsem si kloubní výživu z https://www.sportdrink.cz/ a začíná se to pomalu zlepšovat. Možná, kdybych si koupil kloubní výživu hned, jak jsem začala běhat, tak jsem teď nemusela mít takové problémy, ale to je jen to kdyby.
Jsem milovnice pohybu a aktivního života a děsím se, že by se mohla artróza týkat i mě. Tohle zákeřné onemocnění způsobuje bolest, ztuhlost a omezení hybnosti v kloubech, a to je pro mě opravdu noční můra. Nedávno jsem měla problémy s kolenem a měla jsem strach z návštěvy ortopedie. Naštěstí bylo jen přetížené a spravila to ortéza.