Máme skříň, do ní pasující základní desku, no a tak pojďme v klídku vybrat procesor. Podle čeho se ale takový procesor vybírá?
Co to je procesor?
Procesor, neboli CPU (Central Processing Unit), je v počítači velice důležitá součástka. A proto i jeho výběru se musí věnovat veliká pozornost. Pokud je základní deska tělo počítače, tak procesor je jeho srdcem! Jaké srdce vybrat a podle čeho? Procesory bych podle výrobce rozdělil na dva tábory – Intel a AMD. Dále se dělí podle počtu jader, pracovní frekvence a také podle mezipaměti procesoru. Jestliže už máte desku vybranou, řiďte se hlavně podle socketu (patice), kterou na desce máte. Pokud už víte jakou patici, můžete začít s hledáním vhodného procesoru pro vaše PC.
Jaký procesor je pro vás vhodný?
V prvním díle jste se měli rozhodnout, k čemu chcete PC používat. A právě podle tohoto kritéria si teď budete procesor vybírat – v závislosti na vaší volbě nyní záleží na tom, jaký od něj požadujete výkon a kolik potřebujete jader.
Kolik jader vybrat?
Pro kancelářskou práci a nenáročné uživatele bude dostačující (hlavně pro ty co si chtějí postavit PC z použitých dílů) jedno nebo dvoujádrový procesor. Pro náročnější budou vhodnější minimálně dvě nebo čtyři jádra a pracujete-li často s videem, grafickými programy, nebo sledujete-li rádi filmy ve vysoké kvalitě a hrajete nejnovější počítačové hry, volte procesory čtyřjádrové a nebo silnější.
Jakou vybrat frekvenci?
Pamatujte, že platí pravidlo „čím vyšší frekvence, tím větší výkon“. Na kancelářskou a na nenáročnou práci bude dostačující frekvence kolem 2Ghz. Kdežto hráčské sestavy využijí frekvence vyšší, klidně 3Ghz a více.
Zbývajícím parametrem je cache (vyrovnávací) paměť. Je přímo v jádře procesoru a slouží jako zásobárna dat. Cache existuje většinou ve dvou úrovních (L1 a L2 u některých i L3). Taktéž zde platí, že čím jsou tyto hodnoty vyšší, tím vyšší je i výkon procesoru.
Rada na závěr: Hlavně si pořádně zjistěte kompatibilitu vybraného procesoru s vaší základní deskou!
Josef Žaloudek