Jak vyléčit afty

Snad každý za svůj život již poznal, co je to aft a jak dokáže být jeho přítomnost v ústech nepříjemná, až bolestivá. V dnešním článku se dočtete, co na afty funguje, jak docílíte jejich vyléčení nebo jaká je vhodná prevence. Častěji jsou záležitostí mladých lidí a v průměru se více objevují u žen, než u mužů. U lidí nad 30 let věku jsou spíše raritou.

Příznaky

Pokud se vám v puse objeví maličký, do bílo-žluta zbarvený bolák, je to aft. Často je ještě olemován červeně. A často se jedná o maličké vřídky, ale mohou se roztáhnout až do půl centimetru a to je potom dost nepříjemný.  Nejedná se o chorobu, ale spíše o nepříjemnost, která nám dokáže otrávit den i náladu. Nejčastěji se objevují na vnitřní straně tváře, pod jazykem u „uzdičky“, na patře nebo na jazyku. Afty se vyznačují řezavou bolestí v dutině ústní, pálením a bolestí. Často se afty objevují také majitelům rovnátek a zubních protéz, kteří se dutiny ústní dotýkají prsty, čímž se do úst přemístí mnoho bakterií

Léčba

Léčba není nijak náročná. Stačí, když pár dní vydržíte, aft by měl zmizet sám a bolestivé pocity utichnout. Může se však stát, že se kvůli aftu pořádně nenajíte, nenapijete, nemůžete mluvit, objeví se zvýšená tělesná teplota… V takovém případě navštivte svého ošetřujícího lékaře, nebo rovnou nějakého stomatologa, který vás vyšetří a sdělí vám svůj názor. Obvykle by měl aft zmizet do zhruba deseti dnů. Pokud je však větší a bolestivější, nemizí třeba týdny. Léčba je složitější, neboť není známa přesná příčina vzniku aftů. V lékárně můžete rovněž koupit různé gely a vodičky, které bolest způsobenou aftem zmírňují. Když to zobecníme – léčit se teoreticky dá jen onemocnění nebo zdravotní potíž, u kterých je známá příčina, a mezi ty afty nepatří.

ústa s afty

Babské rady na afty

Chcete-li léčbu aftu urychlit a bolestivé pocity redukovat, cumlejte kostku ledu pro znecitlivění oblasti aftu. Můžete si zkusit vypláchnout ústa heřmánkem nebo bylinnou ústní vodou (na trhu jich existuje mnoho). Nevhodné je během aftu konzumovat pikantní potraviny, citrusy a jiná kyselá jídla, příliš solené potraviny nebo snad kouřit či žvýkat žvýkačky.

Prevence

Jelikož není známa řádná příčina vzniku aftu, není ani stoprocentní prevence, díky které byste vzniku aftu předešli. Doporučuje se však dbát na vyváženou a pestrou stravu, dostatek spánku a vyhnout se pokud možno stresovým situacím (velký vliv mají i hormonální změny, především u žen v době menstruace). Samozřejmostí je ranní hygiena úst. A ti, kteří mají zlozvyk kousat si nehty nebo zkrátka strkat si prsty do pusy, se nemohou divit, že se v budoucnu afty objeví – přece jen všude je mnoho bakterií, vždy ruce čisté nejsou! Jestliže na afty trpíte, ideálně se vyhněte kouření, nekousejte se do vnitřních stran tváří nebo rtů (to má mnoho lidí ve zvyku), používejte jemnější kartáček, který vás nebude dřít spolu se zubní pastou, která nebude vaše ústa dráždit a klidně doplňte svůj příjem i o vitamín B a vitamin C.

Doporučení na závěr

Pokud trpíte afty opakovaně, používejte doma vlastní ručník, osušku i příbor. Předejdete tak možnosti přenosu aftu na dalšího člena rodiny. Ačkoli by neměly být afty přenosné, mnoho lidí tvrdí, že aft chytilo například od přítele při líbání, nebo v tu samou dobu, jako přítel – nějaká pravděpodobnost tam proto být může, nebo je to jen náhoda?

Tipy na přípravky proti aftům

Rate this post

4 komentářů k Jak vyléčit afty

  1. Na afty nejlepe zabírá Kyselina listová – super.(ještě je Kys.list.forte,ale ta mi nezabírá)Vlastní zkušenost.
    Při aftu 2tabl.denně.Lze ji užívat i prventivně a to stačí 1 denně.

  2. Pastilky Larypront nechám rozpustit přímo na aftu a ten se pak pomalu ztrácí.

  3. Pastilky Larypront znám. Ale nevěděla jsem, že pomáhají i na afty. Zkusila jsem to a je to fakt. Díky za radu.

  4. Taky jsem zkusila pastilky Larypront na afty a zabírají skvěle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *