Krvácení z nosu neboli epistaxis může postihnout kohokoli a v jakýkoli čas. Zpravidla se jedná o banalitu, ale existují i situace, kdy může být krvácení z nosu příznakem nějakého vážného zdravotního problému. Jak krvácení z nosu zastavit a co může signalizovat? Co dělat pokud krev teče z nosu pravidelně?
Krev z nosu je celkem běžným jevem u dětí, což způsobují křehké cévy nosní sliznice. Méně obvyklé je krvácení z nosu u dospělých a občas se objeví i u starých lidí. Než navštívíte lékaře, vyzkoušejte pro zajištění první pomoci standardní postup, který doporučují lékaři i ostatní zdravotničtí pracovníci. Důležité je nepanikařit a vzpomenout si v případě krvácení z nosu alespoň na základní postup. Někoho může vyděsit zakrvácené oblečení, nebo jen samotný pohled na vlastní krev.
Příčiny
Příčinou krvácení z nosu může být vysoký krevní tlak, snížená srážlivost krve, nádor nosohltanu, leukémie, úraz hlavy nebo zlomenina spodiny lebeční. Zpravidla začne nos krvácet, pokud některá z cévek v nose praskne například při ráně do hlavy, smrkání, čištění nosu nebo častým kýcháním. Spouštěčem prasknutím žilky v nose může být i alergie, chřipka nebo infekce.
Prevence krvácení z nosu
Pokud na krvácení z nosu trpíte, zahrňte do jídelníčku více potravin bohatých na vitamin C, K, A, B a vitamin P (tzv. falvnoidy). Doporučujeme zejména k užívání koenzim Q10 a imuno C komplex.
Krvácení může způsobit i příliš suchý vzduch v místnosti. Proto větrejte, do místnosti dejte květiny, zvlhčovač vzduchu nebo během noci mokrý hadr přes židli, čímž zvlhčení vzduchu rovněž docílíte. Vyhýbejte se zakouřeným prostorám, samotnému kouření cigaret a spotřebě alkoholu. Kouření může vysušovat nosní sliznici.
Pokud máte příliš vysoký krevní tlak, budete muset dodržovat dietu a omezit tuky a cholesterol.
Jak zastavit krvácení z nosu?
Nejčastěji krvácení začíná v místě, kam si lze dosáhnout prsten. Je důležité, aby si člověk, kterému z nosu teče krev (dále jen krvácející) v klidu usedl, ideálně nad umyvadlo nebo jinou nádobu do které může krev okapávat, mírně předklonil hlavu, aby krev nestékala do krku a pevně stisknul palcem a ukazováčkem kořen nosu alespoň po dobu 10 minut. Hlavně žádné prudké pohyby. Během tohoto procesu je pro krvácejícího nutné dýchat pusou, nemluvit a přikládat si na zátylek, čelo a kořen nosu studené obklady. Studené obklady jsou dnes považovány za neúčinné a zbytečné, ale nic jimi nezkazíte. Nikdy hlavu nezaklánějte! Tím by krev zatekla do nosohltanu.
Pokud krev téct nepřestane, je potřeba postup zopakovat. Někdo používá i nosní kapky na vatě přiložené k nosu, které stažení cévek urychlí. Jestliže ani po dalších 10 minutách krev nepřestala téct, vyhledejte lékařskou pomoc. Naopak v případě, že jste krvácení zastavili, vyhněte se v následujících hodinách smrkání, sportu, rychlým pohybům a změnám polohy.
Chybou je během krvácení dávat cokoli do nosu a krvácení se tím snažit zastavit. Žádné kapesníky, vatu ani jiný nevstřebatelný materiál nepoužívejte!
Kdy je vhodné jít s krvácením nosu k lékaři?
Lékařskou pomoc vyhledejte ve chvíli, kdy svépomocí nedokážete krvácení ani zhruba po půl hodině zastavit a výše uvedený postup vám nepomohl, pokud krvácíte z nosu pravidelně nebo krev teče v neobvyklém množství, krvácíte z nosu po ráně do hlavy nebo vás během krvácení hlava bolí. Pokud krvácející ztratí více jak 20 % své krve, tedy pokud je krvácení příliš velké, dbejte na to, aby krvácející neztratil vědomí a nezačal blednout, což se stává zřídkakdy, ale je lepší o tomto jevu také vědě t – v tomto případě je však zajištění záchranné zdravotní služby opravdu nutností.