Stavíme počítač. Díl 9: Grafická karta

Grafická karta není v počítači jen kvůli hrám… Ale když je dobrá, to se to hraje!! Někteří lidé žádnou zvláštní grafickou kartu nepotřebují, ale ti co jí využijí, mají hodně z čeho vybírat. Jak se v tom vyznat?

Tento článek zřejmě nevyužijí ti, kteří mají počítač pouze na internet a nenáročnou kancelářskou činnost. Ale to pouze za předpokladu že zakoupily desku s nějakou vhodnou integrovanou grafickou kartou, která jim k jejich práci postačí. Nicméně drtivá většina lidí si do PC grafiku dá, ale neví si rady.

Nákup grafické karty nebývá pro mnoho lidí jednoduchý. Aby ne, vždyť to jednoduché není. Lidé většinou žijí v domnění, že „Výkon grafické karty záleží na velikosti její paměti.“ Tohle je mezi lidmi dost rozšířené, a přitom to není pravdivé. Podle čeho se tedy orientovat? Nejde zdaleka jen o paměť (GDDR), grafická karta má také svůj procesor (GPU) nebo šířku paměťové sběrnice.

Jak tedy vybírat? Je to samozřejmě poměrně složité. V první řadě bych se podíval na takty GPU a pamětí na kartě. Obecně bych řekl, že čím budou frekvence vyšší, tím bude karta výkonnější. Také by vás měla zajímat takzvaná šířka sběrnice, a až pak v další řadě velikost a typ paměti. Samozřejmě čím vyšší jsou tyto parametry, tím vyšší by měl být výkon.

Orientačně by vám mohlo pomoci, že na 64-bit sběrnici je 256 MB, 128-bit to je 512 MB, 256-bit to je 1 GB, 512-bit to je 1,5 GB paměti, ale opravdu to berte jen orientačně, přesně sejde na daném kusu grafiky, použitých pamětech a grafickém čipu. Nejlepší je si vybrat daný kus a na internetu se podívat na recenze a výkon karty v různých testech.

Samozřejmě musíte zjistit kompatibilitu s vaší základní deskou. Kdo si například staví PC z použitých dílů, nemůže mít na desce slot AGP a zakoupit novou Express16. To by jaksi neklaplo! A ještě se nezapomeňte zamyslet na výstupu karty (VGA, DVI, HDMI)

Josef Žaloudek

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *