Nesdělíme vám žádné magické tajemství, jen prozradíme něco, co jste nejspíš netušili. Jde pouze o princip toho, za co si firmy nechávají platit. Většina firem poskytujících serverhousing účtuje ceny neprůhledně, a proto zákazník nemá ponětí, co je na službě tak drahé. Kdyby měl možnost to zkoumat, zjistil by, že velkou položkou je výdaj za spotřebovanou elektřinu.
V běžném datovém centru se jednoduše podívají na štítkový údaj serveru nebo do tabulky, tam si přečtou spotřebu a cenu započítají zákazníkovi. Tím to pro ně končí. Pak existují světlé výjimky, které praktikují férovější jednání. Mezi ně patří datacentrum Coolhousing.
Coolhousingu se daří držet ceny při zemi tím, že jeho zaměstnanci ignorují štítky a tabulky. Místo toho věří tomu, co si sami změří. Nenechávají si od zákazníků platit za průměrnou spotřebu, když většina z nich průměrnou hodnotu energie nespotřebuje. Místo toho jednotlivé servery opravdu monitorují, příkon měří, údaje ukládají a z nich vypočítají částku, kterou zákazník zaplatí za reálně spotřebovanou elektřinu.
Coolhousing v Česku patří mezi průkopníky moderních technologií. Kromě měření reálné spotřeby věnují velkou pozornost také zabezpečení celého datového centra a ochraně proti útokům. Za zmínku určitě stojí Anti-DDoS ochrana, kterou berou velmi vážně. Například vlastní scrubbing centrum, které filtruje škodlivý provoz, mají málokde. Ale zpět k měření spotřeby.
Jak znají přesnou spotřebu?
V monitorování pomáhají inteligentní zásuvky na panelech Eaton. Každá zásuvka umí sledovat spotřebu, odběr, napětí a příkon. Jsou dokonce tak chytré, že je lze na dálku zapnout, vypnout či restartovat z uživatelské administrace. Tímhle manévrem je možné také server nouzově vypínat a zapínat.
Všechny zásuvky neustále zaznamenávají hodnoty proudu, napětí a spotřeby v kWh a ve Wattech na centrální server. Údaje se odsud vezmou a zobrazí klientům v denním/týdenním/měsíčním grafu. Grafy jsou v klientském prostředí zobrazené hned u možnosti ovládat inteligentní zásuvku.
Z reálné spotřeby za posledních 30 dní se pak vypočítá, do jaké příkonové kategorie bude server zařazený. V datacentru mají spočítané, že třicet dní je dost dlouhá doba na to, aby se ztratily výkyvy způsobené restartem serveru, provozních špiček apod.
Jak jsme již zmínili, málokterá firma rozepisuje náklady na server do konkrétních položek. Pokud by to někdo dělal, mohli byste si všimnout, že částky za spotřebovanou elektřinu jsou docela vysoké. Po přepočítání skutečných nákladů se významně snižují. Server rozhodně neznamená příkon 300 W a více, hodnotami je možné se dostat klidně pod 50 W. Nelze to klasifikovat podle tabulek. Každý server je unikát, obsahuje různé komponenty a podle toho se liší spotřeba kus od kusu. V Coolhousingu na to berou ohled.
Jeden známý v tom chvíli podnikal, ale nakonec zaplatit více, než vydělal. Šlo hlavně o to udržet 24/7 100% bezchybné fungování serverů a přístup. A to prostě občas nejde. A v ten moment vás zachrání jedině tak dražší záložní generátor. No, nevím. Já mu do cashflow neviděl, ale on to celkově nebyla moc kalkulačka. 😀 Měl dobré nápady, ale potřeboval bych společníka.