Burza cenných papírů online

Burza cenných papírů online

Burza obecně je místo, kde lze nakupovat či prodat různé investiční nástroje, pod tím si můžeme představit třeba futures. Nebo právě jako v tomto případě cenné papíry. Tento termín může zahrnovat například akcie, také směnky, dluhopisy nebo podílové listy. Podobou mohou být cenné papíry buď listinné nebo zaknihované. Dále svou formou na majitele, na jméno nebo na řad. Mimo to existuje mnoho jiných hledisek, podle nichž je lze dělit, kupříkladu podle charakteru, dle způsobu distribuce atd.

Na tomto trhu, který je součástí trhu kapitálového, pak působí dvě skupiny: Emitent, což je osoba emitující finanční instrument. To znamená, že může vydávat například ceniny (sem patří třeba kolky) nebo právě opět cenné papíry. Oproti němu je investor, tedy ten, který disponuje momentálně určitými finančními prostředky a ty se snaží zhodnotit. Investorem může být banka, ale také i fyzická osoba.

Největší světovou burzou je New York Stock Exchange, kterou najdete konkrétně v newyorském Manhattanu. Na ní se obchoduje s akciemi a deriváty.

Co je jejím principem

Funguje na bázi aukce. Na konečnou cenu výše zmíněného finančního instrumentu má vliv nabídka a poptávka. Pak se takto stanovené ceně říká kurz. Obchodování potom obnáší převod peněz od obchodníka ke kupci. Podle toho, s čím se na burze obchoduje, je dělíme na burzy služeb, dále peněžní a zbožové.

Burza cenných papírů v ČR

U nás je tou nejvýznamnější Burza cenných papírů Praha, která je založena na tzv. členském principu, tedy že všechny obchody probíhají prostřednictvím makléřů – jejích členů. Pokud se jím stanete, můžete využít obchodování i online, přímo přes oficiální webové stránky burzy. K tomu, abyste členství získali, je nutno splnit řadu podmínek. (Například mít k dispozici pohotové likvidní prostředky ve výši nejméně pět milionů korun.) Pozn.: Protože termín makléř se často ne příliš přesně používá pro kohokoli, kdo zprostředkovává, lze odlišit osobu obchodující s cennými papíry také termínem broker.

Obchoduje se tu s akciemi, kterých je konkrétně čtrnáct. Její burzovní index (neboli ukazatel sloužící ke sledování jejího vývoje) nese označení Px. Historie burzy sahá až na konec 19. století. Dobu svojí největší slávy zažila v období meziválečném. Ve své současné podobě je však na světě nedlouho – mohla vzniknout až po roce 1989, konkrétně se tak stalo roku 1993. V současnosti podléhá kontrole České národní banky.

RM-systém se pak zaměřuje na drobné a střední investory, a to jak české, tak i zahraniční, a rovněž se jedná o burzu cenných papírů, konkrétně akcií. Má vlastní online aplikaci, jež vám umožní obchodovat, ale ke zřízení účtu musíte na pobočku Fio banky, která je v současnosti jejím vlastníkem.

Jak se vstupem na burzu začít

Online obchodování zažívá v současnosti s trochou nadsázky svůj zlatý věk. A můžete se do něj pustit i vy. Chcete-li začít s průnikem na burzu poněkud jednodušeji, než jak jsme nastínili v předešlých řádcích týkajících se obchodování na vybraných českých burzách, budete k tomu potřebovat právě služby brokera.

Kde ho najít? Zvládnete to bez opuštění vlastního domova za pomoci platformy Plus500, patřící pod společnost Plus500CY Ltd. Máte-li brokera, počítač s internetem a příslušný software, nic vám ve vstupu na burzu nebrání, respektive teď už jste limitováni výlučně vlastními dovednostmi.

Jak sledovat burzu online s pomocí Plus500

Zde si v kolonce CFD vyberete ty produkty, které vás konkrétně zajímají. Další údaje jako rozpětí na jednotku nebo pákový efekt a zároveň možnost nakupovat nebo prodávat, se vám odkryjí po kliknutí na tlačítko u jednotlivých položek. Současně takto lze sledovat vývoj ceny v grafu. Což je užitečný nástroj tzv. technické analýzy, který vám pomůže k vytvoření efektivní obchodní strategie. Jde přitom o poměrně snadno pochopitelnou pomůcku, jež na rozdíl od tzv. analýzy fundamentální nevyžaduje shromáždění velkého množství informací. K tomu, abyste ji dokázali využít, rozhodně nepotřebujete ekonomické vzdělání, naučit se obchodovat může prakticky každý. Rozhodující je znalost rizika, obchodování je z velké části záležitostí psychologie.

Burza cenných papírů online

V případě CFD spekulujete o tom, jak se tato veličina bude vyvíjet, zda bude cena klesat nebo stoupat. Pokud se chystáte prodat, je žádoucí pokles, v případě nákupu je to naopak nárůst ceny aktiva.

Sledování burzy je potřeba věnovat čas, takže v tomto směru pro vás mají smysl spíše ty zahraniční, jelikož otevírají v 15:30 a naopak zavírají v 22:00 hodin. Mnohahodinové bedlivé monitorování obrazovky počítače však odpadá zejména s možností nechat si poslat upozornění, třeba ve formě sms, že vývoj ceny se blíží vámi požadované hodnotě. Zkušenosti nasbírat musíte a je pravda, že s jejich nabytím se bude doba, po kterou se budete obchodování věnovat, zkracovat, jelikož se znatelně zrychlí příprava, později ji můžete počítat dokonce i v řádech pouhých několika minut denně.

Jak začít s obchodováním

Než se pustíte do skutečného obchodování, je důrazně doporučováno si vyzkoušet simulaci. Tedy velmi jednoduše to, že obchodovat budete pouze za virtuální peníze. S ní si osvojíte pravidla fungování burzy.

Konkrétně u plus500.cz, který patří mezi celosvětově největší brokery, k tomu slouží tzv. demo. To vám otevře demo účet. Celý proces vám zabere jen několik málo minut. V demu to bude vypadat stejně jako v reálném prostředí. Můžete si tu vyzkoušet svou obchodní strategii, ovšem bez ztráty vlastního kapitálu.

Pro skutečně dokonalé pochopení principů fungování můžete využít nápovědu nebo online podpůrný tým. Vyhodnocení vašeho obchodního plánu je nezbytné, pokud se do obchodování pustíte bez přípravy, vystavujete se riziku výrazných ztrát.

Jak na reálné obchody s 500plus.cz

Jakmile si vše vyzkoušíte, můžete začít se skutečným obchodováním. Software (ke stažení zde) má přehledné a intuitivní ovládání, navíc je lokalizován do českého jazyka.

S pomocí 500plus.cz můžete obchodovat s řadou CFD instrumentů, konkrétně s akcemi, indexy, Forexem, komoditami, ETF, opcemi. Výhodou u CFD je to, že lze zisku dosáhnout i s malým kapitálem, který je možno díky pákovému efektu zhodnotit. Můžete je uzavřít buď vy nebo se uzavřou automaticky, pak bude hranicí maximální zisk či ztráta, které si nastavujete opět sami. Tomu se říká, že váš účet má nastaven tzv. STOP LOSS, což znamená, že se nikdy nemůže ocitnout v záporných hodnotách.

Na účet si vkládáte prostředky pomocí kreditní karty, služby PayPal nebo bankovním převodem. Vaše finanční prostředky jsou chráněny provozovatelem uložením na oddělené účty.

Zvolit si můžete také to, zda budete online sledovat burzu a provádět transakce pomocí počítače, nebo si stáhnete aplikaci pro Android/iOS, což vám umožní k ovládání použít rovněž i svůj mobilní telefon.

Rate this post

2 komentářů k Burza cenných papírů online

  1. Já jsem se od Nového roku začal zabývat dluhopisy. Vždy mě bavila problematika investic a vidina vydělaných peněz bez práce. Letos jsem se k tomu odhodlal a koupil jsem si dluhopisy https://www.europaproperty.org/dluhopisy/ , tak uvidíme, co se bude dít.

  2. Burza cenných papírů je určitě fajn pro zkušené investory. Pakliže ale patříte k těm méně zkušeným, mám takový pocit, že je pro vás lepší třeba investice do dluhopisů. Ale jako ono to pak záleží na každém, do jakého rizika chce jít, jaké chce přijmout a taky kolik peněz na tu investici má. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *