Jak napsat CV

Poradíme vám, proč jsou životopisy (cv) tak důležité, jak se dělí nebo jak je napsat bez obav, problémů a úspěšně. Na obrázku můžete vidět jeden ze vzorů životopisu.

Desítky internetových agentur a webů se zabývající inzercí práce, denně se objevují tisíce nových nabídek a poptávek po zaměstnání, brigádě a přivýdělku.  Personalisté, ředitelé a manažeři, kteří hledají nové pracovníky, musí po uveřejnění inzerátu prolistovat desítky a někdy i stovky odpovědí. Některé odpovědi přestanou číst už po letmém náhledu, některé po pár řádcích, na většinu možná ani neodpoví a na pár šťastlivců se usměje štěstí a jsou pozváni na pohovor. Může za to opravdu štěstí? Ne! Za to, jak vaše odpověď dopadne můžete poděkovat sami sobě, všechno závisí na tom, jak dobře napíšete životopis.

Typy životopisů

Životopis se dá zjednodušeně rozdělit na dva typy. Ten první typ můžeme nazvat starším typem, jedná se o životopis, který by se dal přirovnat ke slohovému útvaru, jelikož je do jisté míry na autorovi, jak sloh pojme. Samozřejmě je omezen určitými fakty, které životopis musí obsahovat, ale autor má prostor pro tvořivost a svobodné pojetí.

Životopis druhého typu, který pomalu ale jistě plně nahrazuje typ starší, se nazývá strukturovaný, jelikož by se tento útvar dal přirovnat k formuláři. Tento vývoj je v celku pochopitelný na vině není jen hektická doba, ale hlavně markantní narůst počtu uchazečů i nabízejících firem, který nastal díky internetu. Pokud není nějak blíže specifikováno, o jaký životopis má potencionální zaměstnavatel zájem, doporučujeme napsat životopis strukturovaný, tím nic nezkazíte.

Nyní se podíváme na to, jak by měl takový strukturovaný životopis vypadat. Tento formulář rozdělíme na jednotlivé odstavce, které samozřejmě můžete pro zvýraznění oddělit.

Jaké odstavce napsat

V prvním odstavci by mělo být vaše jméno, datum narození, adresa, telefon, email atd. Můžete uvést i stav, ale ten není podmínkou.

Druhý odstavec by měl obsahovat informace o vašem dosaženém vzdělání s daty(roky), mezi to můžete dát například i kurzy cizích jazyků apod – pokud soudíte, že by se tyto znalosti dali v dané pozici zúročit.

Třetí odstavec je určen na pracovní zkušenosti, ideálně byste měli napsat název podniku, kde jste pracovali, pozici, kterou jste tam vykonávali a uvést kontakt.

Čtvrtý odstavec by měl obsahovat vaše další znalosti a dovednosti, opět platí, že pokud chcete dělat třeba v cestovní kanceláři, nemusíte vypisovat keramický kroužek.

Pátá část životopisu už není podmínkou, ale pokud chcete napsat něco o sobě, svých vlastnostech a přednostech, můžete tak učinit zde. Rovněž pokud máte nějaký problém, jakéhokoliv rázu, který by mohl ovlivňovat vaši pracovní výkonnost, bylo by od vás správné upozornit na to zaměstnavatele, než vás přijme.

I strukturovaný životopis lze s trochou kreativity oživit, na druhou stranu byste se měli držet těchto bodů a nezapomínat na to, že se jedná o životopis-formulář, nikoliv životopis-memoáry.  Dlouhý životopis = nudný životopis, šanci máte jen jednu, tak ji zbytečně nepromarněte.

Další věcí, na kterou je třeba dát pozor, jsou gramatické chyby a přepisy. Pokud ji někdo ve vašem životopise nalezne, automaticky o vás ztratí zájem, jelikož to v záporném úhlu ukazuje, jak moc (málo) o pozici stojíte.

Kristýna Jahnová

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *