V tomto článku si zopakujeme to, co už byste jako internetový uživatelé měli dávno znát a přidáme k tomu pár pro někoho nových poznatků.
Jelikož jsou viry stále rozšířenější hrozbou, která postihuje stále více lidí, je dost smutné, že je i dnes v řadě domácností ochrana proti nim opomíjená, nebo žádná. Většina uživatelů si totiž prostě myslí, že když nebudou lézt na pochybné stránky, nic se jim nemůže stát. Bohužel, opak je pravdou.
V tomto článku se nebudeme zabývat informacemi o antivirových programech apod. O tom už jsme vás informovali už dříve, stejně tak jako o malware a dalších nehezkých věcech, co se na internetu vyskytují. Zde si spíše shrneme pár rád, jak se virům vyhýbat, případně jak s nimi bojovat.
Zásady obrany před napadením
- Vyhnout se stránkám, které by mohli být potencionálním dárcem nemoci
- Moc antivirů škodí. Hovořili jsme o lidech, kteří ochranu podceňují. Je zde i druhý extrém, a sice lidé, kteří si v záchvatu paniky a strachy postahují a nainstalují dva nebo i více antivirů a domnívají se, jak jsou super zabezpečeni – opak je pravdou. Antiviry se pak stanou (metaforicky přeneseno) soky, kteří se mezi sebou neshodnout, tudíž spolu nemohou nejen spolupracovat, jak byste si přáli, ba dokonce ani pracovat.
- Pokud už s virem bojujete nebo na něj máte alespoň podezření, doporučujeme obnovit zálohu systému, kterou byste měli dělat minimálně jednou do měsíce a po každé důležité změně, instalaci (to se dělá naštěstí samo).
- Prvním krokem, který byste měli při podezření na vir učinit je odpojení se od internetu, což by mělo alespoň z části omezit či zastavit vir, takže pro vás pak bude snazší se ho zbavit.
- Pokud bude váš antivir i po napadení virem fungovat bez komplikací, neprodleně proveďte kontrolu.
- Další možností řešení je práce v nouzovém režimu, který by měl vir a jeho počiny rovněž zastavit nebo alespoň zpomalit a tím mu to zkomplikovat, případně umožní obnovu systému.
Kristýna Jahnová