Jak zbytečně neutrácet za elektřinu? Měřte si svou spotřebu

Mít pod kontrolou spotřebu své domácnosti je dobrý způsob, jak začít snižovat své našponované měsíční výdaje. Ačkoliv si s financemi do budoucna hodně pomůžete nákupem úsporných spotřebičů, ne vždy se dá na údaje z energetických štítků spolehnout. Jak tedy ušetřit za elektřinu s větší jistotou?

V čem se elektřina počítá a kolik stojí?

Cena elektřiny se podobně jako u plynu skládá z regulované a neregulované složky. Zatímco státem regulovanou složku nemůže dodavatel ovlivnit, neregulovanou cenu za spotřebovanou energii ano. Právě proto může mít výběr distributora značný vliv na vaše měsíční výdaje.

Každý příjemce elektrického proudu platí svému dodavateli za kilowatthodinu, případně megawatthodinu. Průměrná cena v roce 2017 je přibližně 3,70 Kč/kWh.

Všechny prodávané elektrické spotřebiče musí mít energetický štítek s údajem o energetickém hodnocení nebo o spotřebě. Už při nákupu nového zařízení si tak můžete udělat přibližný obrázek o tom, kolik vás bude stát hodina sledování televize nebo celý rok provozu ledničky.

Jak moc se vám úsporné spotřebiče vyplatí?

Ze souhrnné celoroční faktury a dokonce ani při odečtu z elektroměru se ale nikdy nedozvíte, jak moc byl váš odhad nakonec reálný. Odhalit, kde vám nejvíce utíkají peníze, vám tak pomohou zásuvkové elektroměry nebo měřiče spotřeby.

Jejich ceny začínají už u 200 Kč a budete s nimi mít přehled o aktuální spotřebě, napětí a proudu, ale také o předpovědi do budoucna a předpokládané možné finanční úspoře nákladů. Pokud budete chtít, na jednom měřiči připojeném do elektrické zásuvky můžete zkontrolovat i více spotřebičů. Některé dražší měřiče si poradí i s vyhodnocením spotřeby v případě odběru dvoutarifového proudu.

Proč už neexistuje noční tarif?

Základní sazba pro placení elektřiny je jednotarifová. Pokud tedy využíváte elektřinu pro svícení a běžnou spotřebu, platíte stejnou cenu za kilowatthodinu po celý den i týden. Dodavatelé při určování ceny rozlišují domácnosti s malou spotřebou – žijí zde maximálně 2 osoby – a s vyšší spotřebou. Do této kategorie spadá 70 % domácností.

Pokud elektřinou zároveň topíte nebo ohříváte vodu, můžete svého distributora požádat o možnost využívání dvoutarifové sazby. V tom případě potom platíte rozdílné ceny za odběr energie v rámci vysokého tarifu a nízkého tarifu. Ceny, podmínky i denní dobu platnosti nízkého tarifu si každý distributor určuje sám.

Nízkému tarifu dodnes někdo říká noční proud, přestože dávno není spouštěn pouze v noci – dodavatelé jeho chod přizpůsobují předpokládanému zatížení sítě. Dvoutarifní sazba se týká také majitelů tepelného čerpadla nebo elektromobilu.

Jak na úspory energie v praxi?

Úspor elektrické energie dnes architekti dosahují už při návrhu takzvaných nízkoenergetických domů. Šetřit na elektřině ale můžete začít hned, i když se třeba zrovna nechystáte stěhovat nebo stavět.

Pračku nebo myčku nádobí využívejte v maximální míře během nízkého tarifu, sviťte LED žárovkami a při nákupu vybírejte úsporné spotřebiče. Pokud máte elektrický sporák, nevařte ve zbytečně velkých hrncích a vždy použijte pokličku. Nenechávejte zbytečně běžet televizi a pozor na režim stand-by.

Další rady, jak ulevit své peněžence i životnímu prostředí, najdete v rádci E.ON.

 

Měření spotřeby energie se výrazně projeví na vašem rozpočtu. Digitální měřiče jsou spolehlivější než energetické štítky a pomohou i s plánováním dalších úspor.

https://pixabay.com

Digitální měřič elektřiny určí přesně spotřebu nebo vyhodnotí výdaje za spotřebič do budoucna.

 

https://pixabay.com

Cenu za kilowatthodinu si určuje distributor elektřiny, spotřebu ovlivňujete sami.

Rate this post

6 komentářů k Jak zbytečně neutrácet za elektřinu? Měřte si svou spotřebu

  1. stačí najít dodavatele, který nechce za elektřinu tolik, já např. o hodně ušetřím s Armexem oproti dřívějšku, jak na elektřině, tak i na plynu

  2. u nich jsem taktéž a ti nemají konkurenci, tak levný a spolehlivý dodavatel krom jich na trhu není

  3. Luďku, dřív jsem toto hodně řešil, protože jsem platil neskutečný pálky za elektřinu, ale po přechodu k Armexu mám o starost méně

  4. Podle mě je to tak, že nejvíce se vyplatí pravidelné přepočítávání a revize smlouvy. Máme několik nemovitostí a máme na to dokonce i energetického poradce, který nám s tím pomáhá. Teď náš dodavatel elektřiny Ústí nad Labem sám dokonce přišel s tím, že nám to bude pravidelně přepočítávat. A podle mě to je třeba řešení, které se vyplatí! 🙂

  5. Mým nedávným rozhodnutím, jak ušetřit za elektřinu bylo přejít na vytápění topnými peletami. Zvažovala jsem různé možnosti vytápění, a topné pelety mi přišly, jako nejlepší alternativa. Jedním z hlavních faktorů, které mě motivovaly, byla ekologie a šetrnost k životnímu prostředí. Věřím, že jsem udělala správné rozhodnutí a do budoucna ušetřím i za elektřinu, kterou jsem dříve vytápěla celý dům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *