Co je Litecoin
Litecoin je velmi zjednodušeně řečeno fyzicky neuchopitelná měna. To znamená, že ji můžeme označovat třeba jako digitální nebo virtuální. Jedná se vlastně o informaci existující pouze v elektronické podobě. Není to však pouze měna, ale také platební decentralizovaná P2P síť, která je založena na Bitcoinu. Byla vytvořena Charlesem Lee. Jedná se o třetí největší kryptoměnu světa. Jedna z klíčových vlastností Litecoinu je ta, že je tato měna plně decentralizována. To znamená, že ji nemůže nikdo žádným způsobem ovlivňovat, padělat, ničit, zasahovat do účtů. Nemají nad ní moc vlády jednotlivých zemí, je oproštěna od manipulace jednotlivci, bankami i vládami. Netýká se jí ani inflace. Litecoin je levnější variantou Bitcoinu, a protože vznikl na základě této kryptoměny, měl také více času a možnost se vylepšovat. Což znamená, že jeho transakce probíhají rychleji. To je ale spojeno s jeho výrobou. Litecoin generuje tzv. bloky již po dvou a půl minutách. A využívá také vylepšeného algoritmu, na kterém běží samotný proces jeho těžby. Využívá Script, který při využití skutečně výkonných počítačů zvládne vyrábět Litecoiny snadněji a rychleji.
Aby nedocházelo k devalvaci Litecoinu, běží jeho fungování na principu postupného obchodování. Litecoiny tedy nebyly ihned vyrobeny všechny najednou. Tímto způsobem se dal jejich vývoj řídit a sledovat reakce na trhu. Jak již bylo zmíněno výše, jedná se o decentralizovanou měnu. Nepodléhá dozoru žádné banky ani úřadu. Není nad ní ani žádný určený a nadřazený server, který by řídil a kontrolovat prováděné transakce. To je odlišné od plateb bankovním převodem, které se uskutečňují prostřednictvím bank, ve kterých jsou zkontrolovány, zaevidovány a potvrzeny. Tento proces u kryptoměny úmyslně chybí. Aby však i přesto bylo možné transakce kontrolovat a nedocházelo k jejich falšování, byl vytvořen speciální způsob jejich výroby, tedy těžení.
Jaký je postup samotné těžby
Při samotné těžbě se zároveň kontrolují a potvrzují prováděné transakce v síti. Protože ale nad těmito operacemi není žádný „hlavní“ počítač, je potřeba, aby byla těžba jištěna počítači běžných uživatelů, kteří jsou nazýváni těžaři. Velmi jednoduše řečeno těžba probíhá následně.
Z pohledu uživatele funguje následující princip. Uživatel si do svého počítače nainstaluje program určený k těžbě Litecoinu a připojí počítat na internet. Díky tomu se počítač napojí na tzv. kryptoměnovou síť a začíná pracovat s informacemi, které přijímá, přičemž řeší velmi složitou matematickou úlohu. Pokud jste právě vy těžařem, jehož počítači se podařilo úlohu vyřešit nejrychleji ze všech, což znamená, že jste ostatní těžaře nechal za sebou, patří vám odměna v podobě virtuálních mincí. Jejich hodnota může být různá. Jedná se o stovky až desetitisíce dolarů. Těžaři, kterým se toto nepodaří, musí spoléhat na to, že budou první při řešení úlohy nové.
Transakce se musí ověřit a zaevidovat
Protože jsou Litecoiny pouze virtuální, jsou to data, pak je každá probíhající transakce vlastně datovým souborem. Tento soubor obsahuje informace o tom, kdo je jejím odesílatelem, příjemcem a o posílané částce. Transakce se postupně šíří přes počítače dalších uživatelů, kteří jsou na síti. Každý z počítačů transakci ověřuje, a pokud projde, pošle jí dál. Údajů, které je třeba ověřit je celá řada. Například se ověřuje, zda má odesílatel skutečně k dispozici částku, kterou odesílá, ale také informace o velikosti souboru atd. Pokud vše proběhne bez problémů, transakce je provedena. V opačném případě je ihned vyřazena ze systému a neproběhne.
Protože veškeré transakce probíhají přes počítače jednotlivých těžařů a ukládají se tak do paměti, dochází k tomu, že se z těchto transakcí za nějakou dobu (určena maximální datovou velikostí) vytvoří tzv. blok transakcí, který je uzamčen a začíná se těžit. Tyto procesy samozřejmě probíhají neustále. Pořád dokola, takže je stále na čem pracovat, co těžit.
Litecoin nemusíte pouze vytěžit, lze ho i koupit
K dispozici je na online burzách a směnárnách. U směnáren nakupujete tuto kryptoměnu přímo od dané společnosti, na burze jej vykupujete od ostatních uživatelů. Burza je vlastně takový zprostředkovatel mezi vámi a společností. Logicky tedy máte možnost přes burzu kopit Litecoin výhodněji, je však třeba počítat s poplatkem za zprostředkování nákupu. Výhodou směnárny je zase možnost nakoupit ho snáze a rychlejší cestou. Při nákupu Litecoinu, ať už využijete služeb burzy nebo směnárny, budete muset poskytnout svoji identifikaci prostřednictvím kopie občanského průkazu a také dokumentu, který potvrdí vaše bydliště.
Kolik kryptoměn vlastně existuje
Aktuálně je jich kolem 1500 druhů. Velká většina z nich funguje na stejném nebo velmi podobném principu. K těm nejznámějším patří Bitcoin, Ethereum, Ripple, Bitcoin cash, Dash, Monero, NEM, Lisk, Waves, EOS a další. Pro výpočet jejich kurzu se používá následující vzorec: tržní kapitalizace = počet mincí v oběhu x aktuální hodnota jedné mince. Výsledný kurz udává cenu jedné virtuální mince v amerických dolarech.
Jak těžit Litecoin na vašem PC s Windows 10
Pokud chcete kryptoměnu těžit na vašem počítači, musíte mít buď extra výkonný hardware, případně je možné využít některého z těžebních nástrojů, které si můžete nainstalovat přes internet. Je jich celá řada, proto je dobré si zjistit, který vám bude vyhovovat. Obecně však fungují podobně. Jsou přehledné a relativně jednoduché. Jejich výhodou je, že jsou obvykle připojeny k těžebnímu poolu a takřka vše za vás řeší.
Celý proces probíhá následně.
- Nejprve si vytvoříte účet na oficiální webové stránce.
- Následně si software uložíte do počítače. Součástí programu bývá i virtuální peněženka.
- Program si nainstalujete do počítače
- Po instalaci programu naprosto jednoduše spustíte proces těžby.
- Program zcela sám vyhodnotí výkon vašeho počítače a na základě této analýzy doporučí konkrétní měnu pro těžbu.
- S některými programy totiž nemusíte těžit pouze Litecoin. Můžete dokonce těžit více kryptoměn najednou.
Programy také nabízí volbu zátěže, kterou má těžení na váš počítač. Při samotném těžení můžete na počítači i nadále pracovat. Celý proces je tedy velmi jednoduchý.
Těžba Litecoinů na Mobilu s Androidem
Těžit kryptoměnu lze uskutečnit i z chytrého telefonu, případně tabletu, který je vybaven operačním systémem Android. Stačí si stáhnout některou z aplikací na Google Play. Poté už můžete docela jednoduše vydělávat i přes váš mobil doslova kdykoli a kdekoli.
Aplikace vám zadává relativně jednoduchý početní úkol, respektive vašemu chytrému telefonu a za jeho splnění, či zobrazení reklam vám přičítá bloky, které poté měníte za kryptoměnu. Případně můžete Litecoin získávat také tím, že si stáhnete tzv. peněženku na těžbu kryptoměn ve které hrajete hry a tak získáváte kryptoměnu. Vše je zjednodušeno, aby mohlo reálně fungovat v mobilu. Určitě si před instalací jednotlivých programů přečtěte recenze. Některé jsou totiž evidentně podvodné.
Nejbezpečnější variantou je mít software peněženky ve stolním počítači. Když budete mít peněženku ve vašem mobilním telefonu a ten vám někdo odcizí, hrozí riziko, že o Litecoiny přijdete. Je tedy nutné ošetřit si tuto možnost zálohováním dat někam jinam. Případně zaheslovat, v případě hesla však mějte na paměti, že pokud jej zapomenete, nejde obnovit.
Je to jistě zajímavé, ale stále nechápu, k čemu je to dobré, když to nejsou fyzické peníze? Je to hra?
Na peníze se to dá změnit na některé z burz, jako třeba bitfinex.com, a peníze pak poslat na účet .)
Hrozí nějaké nebezpečí běžnému uživateli PC. Píše se o těžení měny, může mě to připravit o nějaké peníze? Kde se v počítači těží, když tam nic není?
Tím, že začneš těžit ti žádné nebezpečí nehrozí, akorát se může trochu snížit výkon PC, protože část výkonu bude alokovaná na těžení litecoinu
Já se těžit nechystám, stále nechápu co se vlastně těží a kde.. Jen o tom stále někde čtu a nejsem z toho chytrej.
Fyzické peníze téměř neexistují. 90% všech měn existuje jen ve virtuální podobě. Jsou to jen čísla v počítačích bank.