Uvažujete o investování, ale nemáte žádné zkušenosti a hlavně nevíte do čeho investovat? V tomto článku se dozvíte vše potřebné. Investice do nemovitostí je považována za nejbezpečnější a nejvýhodnější způsob, jak zhodnotit své finanční prostředky. V dnešní době je čím dál tím populárnější. Jak tedy postupovat, abyste se mohli těšit z výnosu?
Proč investice do nemovitostí?
V prvé řadě je důležité si uvědomit, proč chceme investovat a co je naším cílem. Existují dva základní typy investování. První je investice do vlastního bydlení za účelem zajištění zázemí a jistoty do budoucna. Jedná se o investici pozvolnou, ve které se nesoustředíme na zisk. Nemovitost tak může sloužit v nečekaných případech jako zdroj financí.
Druhý typ je investice za účelem zisku. V tomto případě máte před sebou běh na dlouhou trať, ale není se čeho obávat. Překonáte – li počáteční překážky, můžete se brzy těšit sklízení ovoce. V tomto článku se zaměříme na oba typy investování.
Jak postupovat?
Jste si jistí, že chcete, aby vám nemovitost vydělávala. Proto je potřeba se poohlédnout po té správné. Zaměřte se nejprve na vyhledávání informací. Najděte si články, vzdělávejte se, navštivte kurz o investování. Jedině tak získáte přehled a hlavně také nadhled. Vyberte si oblast, ve které budete hledat nemovitost a zajímejte se o územní plán, chystané stavby a změny. Průběžně sledujte trh na realitních portálech. Další zajímavou možností, kterou málokdo zatím zná, je koupit si podíl v investici, jak to nabízí služba Rentiero.
Kde hledat nemovitost?
V realitním trhu se již trochu vyznáte, máte dostatek informací a získali jste nějaké zkušenosti. Teď je na řadě začít hledat. Nejprve se soustřeďte na lokalitu.
Lokalita
Při výběru vhodné nemovitosti je nejdůležitější zvolit správnou lokalitu. Místo, kde je dům či byt umístěn, hraje hlavní roli. Zaměřte se proto na kvalitní oblast. Jak ji ale poznáte? Rozhodně se nejedná o zastaralé panelákové výstavby. Pěkné místo je vysázené zelení, má propracovanou infrastrukturu a o parkovací místa se tam nemusíte prát. Poblíž byste měli mít k dispozici služby, které člověk potřebuje k běžnému životu. Lidé se určitě dívají, jak daleko by měli obchod s potravinami, autobusovou zastávku či vlak nebo větší obchodní centrum, kde seženou vše potřebné.
Také je zajímá, zda se poblíž nachází nějaká kavárna či restaurace. Naopak je odradí, je – li blízko nemovitosti bar či hospoda, kde to žije ve dne v noci. Další vítané služby jsou kadeřnictví, kosmetika, bazén či sportovní centrum. Většina lidí ocení zeleň, ale pozor, ne pouze trávník. Rádi si zajdou do parku, kde posedí na lavičce a odpočinou si od každodenního stresu. Proto se při výběru nemovitosti ujistěte, že je v okolí pěkný park či les.
Hledejte na dražbách
Teď už jen najít byt, který bude mít krásné umístění, ale zároveň za něj neutratíte jmění. Kde ale takový hledat? Řešením jsou realitní dražby. Většinou se jedná o nemovitosti, které byly zabaveny exekucí a draží se pod cenou. Můžete díky tomu ulovit pěkný byt za přijatelnou cenu.
Kde takovou dražbu najít?
Najdete je na internetu, hledejte na webových stránkách exekučních společností. Česká daňová správa také zveřejňuje aktuální dražby nemovitostí. Hlavně nic neuspěchejte a dejte si na čas. Informujte se a pečlivě vybírejte, dokud nenaleznete vhodnou nabídku. Klidně navštivte desítky bytů či domů.
Soustřeďte se na cenu
Investujte do menšího bytu. Pořídíte jej za nižší kupní cenu, ale ve formě nájmů se vám to vrátí. Spočítejte si poměr pořizovací ceny a příjmů z pronájmu. Nezapomeňte samozřejmě odečíst výdaje na opravy, údržbu a pojištění. Menší byty jsou navíc menším riskem při investování, lépe se totiž pronajímají i prodávají.
Budoucnost je ve vašich rukách
Díky ziskům z pronájmu můžete pohodlně platit hypotéku. V postproduktivním věku pak bude vaše nemovitost fungovat stejně, jako naspořené peníze. Můžete tak investování považovat za alternativu penzijního či životního pojištění.
Jak investovat do vlastního bydlení?
Investice do vlastního bydlení se vyplatí pouze v případě, je – li splátka hypotéky nižší, než placení nájmu. Mnoho lidí dnes využívá možnost koupě vlastního bytu, jelikož platit za pronájem, který nikdy nebude jejich, je finančně nevýhodné. V případě koupě domu však musíte počítat s vysokými náklady na jeho údržbu. Spočítejte si proto, zda se splácení hypotéky vyplatí.
Fondy nemovitostí
Další možností, jak investovat, jsou fondy nemovitostí. Přinášejí alternativu ke klasické investici. Rozdíl je v tom, že vložení peněz do vlastní nemovitosti je velkým krokem. Avšak investovat do podílového fondu lze již od 500,- Kč.
Princip fondů
Jak fungují podílové fondy? Jednoduše platíte správci fondu peníze a ten je zhodnocuje. Za zhodnocení peněz musíte zaplatit poplatky. Ty se pohybují od 1,5 % – 2 % ročně za správu a 3 % – 5 % z investované částky za vstup do fondu.
Investice v Praze
V případě našeho hlavního města se ceny pohybují vysoko a to kvůli politice města. Ceny jsou zde několikrát násobeny průměrnými platy. Dále se očekává příliv nových obyvatel, tudíž další růst cen. Pro investory je však tato situace výhodná a smysluplná. Budou dokonale připraveni na zvýšení nájemného, které se opět stane standardem.
Negativa
Investování do nemovitostí má i svá negativa. Ačkoliv se jedná o bezpečné a výhodné zhodnocení peněz, jsou zde i ta proti. Nejprve jsou to nájemci, kteří vám mohou zkomplikovat život. Zaměřte se proto hlavně na jejich výběr. Není nic horšího, než nájemce, který neplatí. Nespoléhejte se na zákony, ty jsou leckdy na tyto trable krátké. Boj s neplatiči se tak může táhnout i několik měsíců a mezi tím musíte stále platit hypotéku.
S nemovitostí máte starosti. Jako majitel musíte řešit opravy, vyúčtování a chodit na schůze. Navíc, má – li nájemník nějaký problém, musíte jej vyřešit.
Pokud uvažujete o investování, věřte že vás čeká dlouhá a náročná cesta. Rozhodnete – li se však investovat do nemovitostí, neprohloupíte. Pokud budete dbát na výše stanovené body, stanete se dobrým investorem a dočkáte se zisků.
My jsme uzavřeli hypotéku vloni. Motivovalo mě to k tomu, abych si konečně našel lépe placenou práci. V té, ve které jsem byl, jsem s penězi nebyl spokojený. Velká nabídka práce byla , kde jsem si taky vybral.
Naprosto souhlasím s Janem. Investování není jen tak a určitě je dobré mít prvně něco nastudováno, než se člověk rozhodne své peníze jakýmkoliv způsobem investovat. Já za sebe zase můžu doporučit tento web: https://www.investice.cz/ Tam mají taktéž spoustu užitečných informací.
To já investuji už několik měsíců přes ronda invest a jsem naprosto spokojený. Riziko je poměrně malé, protože je vše kryté nemovitostmi. Navíc jsem získla vstupní bonus, takže mám zhodnocení zase o něco vyšší.
Koukáme po pozemku nebo domu už delší dobu. Pořád není nic co by nás zaujalo. A když se nám něco líbí, tak je to hrozně drahé. Nechce se nám dojíždět daleko do Prahy. Chceme mít hezký zelený trávník, nějakou tu dřevostavbu aby to nebylo příliš nákladné a nebo nějaký ten pasivní dům.
Za mě je nejlepším druhem investice právě ta do vlastního bydlení. Za prvé zkvalitníte svůj život, a ještě přitom zvýšíte hodnotu svého domu, který můžete i potenciálně v budoucnu prodat. Zatím plánujeme, že se možná na důchod přestěhujeme, takže se snažím strat i o zahradu, takže zavlažovací systém a pravidelná návštěva zahradníka je samozřejmostí.
Před třemi lety jsem si koupila domek se zahradou, jelikož mi skončilo stavební spoření, a ještě jsem měla nějaké úspory. Koupě domu mi přišla jako nejlepší investice, a ještě jí budu samozřejmě zhodnocovat jak rekonstrukcí, tak i úpravou zahrady, na kterou je potřeba nová zahradní technika, aby se správně udržovala.
S manželem jsme si postavili nový dům před deseti lety, jelikož investovat do bydlení je podle nás ta nejlepší věc. Proto se neustále snažíme ho zhodnocovat, a to hlavně tím, že ho modernizujeme a zvelebujeme zahradu, která je u domu. Naposledy manžel postavil s kamarádem kůlnu na náhradní díly na zahradní techniku a ostatní nářadí a stroje.
Já jsem si nedávno uvědomila, že je čas investovat do svého vlastního domu se zahradou, na které bych mohla pěstovat vlastní ovoce a zeleninu. Proto jsem se rozhodla na jeho koupi využít finance z p2p půjčky investice a konečně si splnit svůj sen. Vše bylo velice rychle vyřízené a já si koupila vysněný dům s velkou zahradou, na které je dostatek místa na moje zahradničení.
Investovat do nemovitostí je někdy dost těžké. My jsme si to usnadnili a rovnou si objednali správu majetku pro náš bytový dům. Nemáme žádné starosti s papírováním, sháněním nájemníků nebo neustálými opravami. Profesionálové mají vše pevně ve svých rukou a my si užíváme klidu a jistoty, že naše investice roste. Hlavně, že se nemusíme o všechno starat sami.
Nemovitosti jsou fajn, jen spousta lidí prostě neví, že to dá trochu práce a není to jenom o tom, aby si koupil byt a pronajímal ho. Musí se o něj třeba trochu starat. A na to si, myslím, spousta lidí dojíždí. Přitom podnájemní smlouva snese všechno, to jsem taky už slyšel. No, tak pak ať se nediví, že ten byt za pět let ztratí hodnotu.
Podle mě je důležité klást důraz na to, že investice do nemovitostí není žádná loterie, ale vyžaduje pečlivou přípravu a analýzu. Je pravda, že nákup bytu nebo domu je většinou největší investice v životě, takže k tomu musíme přistupovat s rozvahou. Nedávno jsem o tom četla zajímavý článek tady.