Když už se rozhodnete vzít si půjčku, pak stoprocentně chcete najít tu nejvýhodnější. Jakmile však začnete porovnávat dostupné produkty, začne se na vás hrnout plno různých čísel, která by úplným začátečníkům nemusela tak úplně dávat smysl. Jak si ale pojistit, že vás nepřekvapí žádné další náklady? Zjistěte si, jaká je roční procentní sazba nákladů, neboli ve zkratce RPSN.
Co si představit pod zkratkou RPSN?
Jak už jsme naznačili, za zkratkou RPSN stojí takzvaná roční procentní sazba nákladů. Podobně jako úroky, které vám samy o sobě o výhodnosti půjčky zas tak moc neřeknou, se uvádí v procentech za rok. Tento údaj však kromě úrokové sazby zahrnuje také všechny poplatky, které daný úvěr obnáší, jako například poplatek za uzavření smlouvy, vedení účtu, správu úvěru nebo také pojištění schopnosti splácet. Díky tomu vám dokáže bezprostředně sdělit, zda je pro vás daný produkt výhodný nehledě na to, zda se jedná o bankovní či nebankovní půjčku.
Jak vypočítat RPSN?
K výpočtu roční procentní sazby nákladů se využívá poměrně komplikovaný vzorec, který pracuje s daty, jako je počet poskytnutých půjček, jejich výše, uplynulá doba od poskytnutí, počet splátek a několik dalších údajů. Jestliže vás baví matematika, pak si celý proces stanovení výše RPSN jistě užijete. Pokud ale v tomto oboru tápete, raději si práci usnadněte s online kalkulačkou, abyste se ve finále ještě neošidili.
Pokud vám při výpočtu RPSN vyšlo nižší číslo, než je úroková sazba, tak začněte zase od začátku. U produktů, jako je například první půjčka zdarma, kde nejsou žádné poplatky navíc, by se RPSN mohlo eventuelně rovnat úrokové sazbě. Při správném počítání se však nikdy nedostanete pod jeho výši – z matematického hlediska to jednoduše není možné.
Proč poskytovatelé RPSN většinou neuvádějí?
Odpověď je jednoduchá. Pokud by společnosti namísto samotné úrokové sazby prezentovaly RPSN, tak by některé produkty na první pohled nevypadaly tak výhodně. Když před sebou budete mít dvě různé půjčky a budete znát pouze to, jaký je jejich úrok, tak automaticky vyberete tu zdánlivě výhodnější. Jakmile si však vypočítáte výši RPSN, můžete zjistit, že půjčka s nízkým úrokem je protkaná tolika poplatky, že se vám nakonec mnohem víc vyplatí ta, kde jsou úroky o něco vyšší.
Od 1. ledna 2011 zákon č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru, bankám naštěstí ukládá povinnost uvádět roční procentní sazbu nákladů u všech produktů s výjimkou úvěrů zajištěných nemovitostí a půjček pod 5 000 Kč nebo nad 1 880 000 Kč. Nicméně pokud si i tak nejste jisti, zda máte opravdu přehled o tom, kolik vás půjčka bude stát, raději požádejte o pomoc finančního poradce.