Rum se vyrábí z melasy nebo ze šťávy, která se získává z cukrové třtiny. Jedná se o destilovaný alkoholický nápoj, přičemž metody destilace nejsou jednotné.
Jak se rum konzumuje
Jeho konzumaci si oblíbili nejen piráti – málokdo ví, že rum byl v průběhu historie i oblíbeným nápojem otroků. Současní milovníci alkoholu také nedokáží odolat chuti světově známých značek jako Don Papa, Diplomático, El Dorado, Pampero nebo Ron de Jeremy. Pokud si vyberete opravdu dobře, snese rum chuťové srovnání dokonce i s kvalitní whiskey.
Ovšem pozor, opravdu dobrý rum nemusí být vždy jen a pouze bílý. Existují také rumy tmavé, u kterých je přípustné k dosažení výsledné barvy také dobarvování karamelem. Ty se většinou konzumují přímo, zatímco světlé alternativy rumů se hodí k míchání, tedy k přípravě koktejlů – asi nejznámější z nich jsou Mojito nebo Cuba Libre. Bílé rumy mají neutrální nasládlou chuť a vhodnější barvu, která výsledný efekt nijak nekazí. Tmavý rum představuje i velmi oblíbenou výchozí surovinu k vaření, přidává se třeba do koláčů. Na chuť rumu má efekt také použitá metoda destilace. Tmavý rum by se z tohoto důvodu měl pít nechlazený, aby adekvátně vynikla jeho přirozená chuť.
Co rum je a není
Pozor – s oblíbeným produktem známým v našich končinách jako „tuzemský rum“ nemají tyto nápoje nic společného. Klasický „tuzemák“ se totiž vyrábí uměle. Základem je při jeho vzniku naředěný líh, který se ochucuje.
Obsah alkoholu se v tradičním rumu pohybuje v rozpětí 37,5 až 81 %. Vzhledem k poměrně složité klasifikaci toho, co rum vlastně je a co může být, se dá říci, že základním kritériem je to, aby rum obsahoval alespoň 40 % alkoholu.
Tento alkoholický nápoj má velké množství regionálních variant, což platí hlavně pro oblast Karibiku. Jednotlivé nápoje se napříč různými oblastmi liší mimo jiné obsahem alkoholu – například u rumu z Kolumbie je to 50 %.
Kvalitní rum je dobrý dárek. Já jsem ani nevěděla, že existuje tolik druhů. Jednou jsem narazila na https://www.1er.cz/destilaty/rum a byla jsem zaskočená jejich velkým výběrem. Vybrala jsem tam speciální rum, který jsem dala tátovi k 50. narozeninám a byl nadšený.
Dříve jsem většinu dárků řešila právě alkoholem. Bývá to docela levné, tedy v porovnání s ostatními dárky. A navíc si myslím, že dobrou lahví něčeho pořádného uděláte radost komukoli, teda až na zarytého abstinenta. A i ten by si takovou flaštičku mohl vystavit alespoň do police.
Při hledání netradičního dárku jsem narazila na článek o darování rumu. To mě inspirovalo k zamyšlení nad dalšími originálními dárky. Například na antikart.cz jsem objevila krásné starožitné hodiny, které by mohly být skvělým dárkem pro milovníky historie a elegance. Takový dárek má nejen estetickou hodnotu, ale i příběh, což ho činí výjimečným. 🙂