Rez je silně nežádoucí jev a zbytečně nám hyzdí běžné věci v domácnosti, v autě či na jiných kovových a ocelových předmětech. Jedná se o typický červenohnědý povlak, kterého se nemůžeme zbavit. Proto pro vás máme hned několik ozkoušených rad, jak odstranit rez.
Přinášíme vám jak babské rady, tak i moderní technologie, jak odstranit rez hned z několika typů materiálů. Společně se tedy zbavíme rzi nejen z kovových a ocelových předmětů, ale také z látky, z toalety a ze šroubů.
Co vše budete k odstranění rzi potřebovat?
- Ocet
- Gumové rukavice
- Sůl
- Citron
- Jedlá soda
- Prostředek proti korozi
- Ocelový kartáč
- Smirkový papír
- Ocelová vlna
- Mycí prostředek na nádobí
- Brambora
Babské rady jak se zbavit rzi
Jak se říká, babské rady bývají často nejúčinnější. Pamatujte však na to, že v tomto případě pomohou spíše ve fázi počínající rzi či odstraní pouze malé skvrny rzi.
Účinný ocet
Ocet se rzí reaguje velmi silně, často se mu podaří ji rozpustit a uvolněnou rez poté můžete jednoduše setřít.
Jak na to?
Pokud je předmět malý, stačí jej na několik hodin vložit do nádoby s octem. Jedná-li se o větší předmět, octem jej polijte a nechte opět pár hodin působit. Poté hadrem setřete.
Také můžete namočit kus alobalu do octa a použít jej jako kartáč. Pak nebudete muset rezavý předmět tak silně drhnout. Pokud se nedaří rez odstranit, použijte ocelovou vlnu.
Citron či limetka
Citron i limetka působí téměř stejně jako ocet. Citronová šťáva snadno rozpustí rezavé skvrny. Účinek můžete ještě posílit solí. Stačí rez posypat solí a na ni poté nakapat citronovou nebo limetkovou šťávu. Rez poté snadno setřete pomocí slupky z citrusu.
Také si můžete připravit silný citronovo-octový roztok. Smíchejte vodu, ocet a citronovou šťávu ve stejném poměru a do takto připraveného roztoku vložte na několik hodin rezavý předmět. Poté rez jemně odstraňte pomocí alobalu či ocelové vlny.
Pasta z jedlé sody
K odstranění rzi vám pomůže pasta z jedlé sody. Tu smíchejte s vodou a vytvořte hustou konzistenci. Naneste ji na rezavé místo, nechte působit a následně vyčistěte zubním kartáčkem a opláchněte vodou.
Jedlou sodu můžete na rez také nasypat. Stačí předmět omýt vodou a posypat sodou. Ta se na povrch předmětu přilepí a začne působit. Nechte ji tam pár hodin a poté vydrhněte kartáčem.
Cola
I obyčejná cola je velmi účinným pomocníkem na odstranění rzi. Je vhodná na menší předměty, které do ní vložíte a necháte působit. Kyselina fosforečná obsažená v tomto sladkém nápoji rez krásně rozpustí, stačí ji poté pouze setřít.
Kypřicí prášek
Rez skvěle odstraní též kuchyňský pomocník kypřicí prášek. Zrezlé místo navlhčete a posypte jej kypřicím práškem. Nechte ho působit alespoň hodinu. Poté místo opláchněte a drátěnkou důkladně očistěte.
Polohrubá mouka
Dalším kuchyňským pomocníkem, od kterého byste nečekali pomoc v boji se rzí, je polohrubá mouka. Ta působí stejně jako kypřicí prášek. Vlhké místo jí posypte a za pomocí houbičky namočené ve vodě jej drhněte.
Brambora a mycí prostředek na nádobí
Bramboru rozpůlte a naneste na ni mycí prostředek na nádobí. Vznikne vám tak kouzelné mazivo, které pomocí brambory budete nanášet na rezavý povrch a bramborou jej drhnout. Rez tak postupně zmizí.
Chemické a speciální prostředky k odstranění rzi
Kyselina šťavelová
Při použití kyseliny šťavelové dodržujte následující postup:
Vezměte si dlouhé oblečení, ochranné brýle a gumové rukavice. Při práci s kyselinou nekuřte a důkladně větrejte. Dejte si pozor na to, abyste nevdechovali výpary.
Rezavý předmět opláchněte vodou, omyjte mycím prostředkem a osušte. Poté smíchejte tři lžíce kyseliny šťavelové s 250 ml vody. Předmět namočte na půl hodiny do této směsi a poté očistěte kartáčem. Nezapomeňte následně předmět opět umýt vodou a vysušit.
Stejně jako kyselina šťavelová mohou působit i jiné chemické odstraňovače rzi. Vždy však dodržujte bezpečný postup práce a používejte gumové rukavice pro ochranu rukou. Dalším příkladem může být kyselina fosforová nebo kyselina citronová. Pozor však, kyseliny odstraní z předmětu i barvu.
Nevýhodou těchto přípravků je většinou poměrně vysoká cena a i přesto nevykazují takový účinek, jako mechanické odstranění rzi.
WD 40
WD 40 je prostředek, který odstraňuje rez. Jedná se o mazivo, které může být použito na různé druhy nástrojů. Okamžitě zasychá a chrání kov před korozí. Před jeho použitím je nutné odstranit rez z povrchové části tak, aby lépe pronikalo do povrchu a odstranilo rez z hloubky.
Konvertor rzi
Aby se rez nadále nešířila po předmětu, lze ji zastavit tzv. konvertorem. Vhodný je například Rust Arrester, který zabraňuje šíření rzi a chrání proti korozi. Místo po nanesení konvertoru ještě potřete voskem, tím předmětu poskytnete větší ochranu před korozí.
Pozor, konvertor vám však nepomůže se rzi zbavit.
Mechanické metody k odstranění rzi
Chcete-li použít sílu, k odstranění rzi vám skvěle pomůže ocelový kartáč a následně brusný papír. Tento proces je však poněkud namáhavý.
Použít můžete i ocelovou vlnu či elektrickou brusku. Pamatujte, že pokud přistoupíte k mechanickému odstranění rzi, předmět můžete tímto způsobem poškodit.
Pískovací pistole
Chcete-li minimalizovat vynaloženou námahu, použijte pískovací pistoli. Díky ní odstraníte rez jednoduše, snadno a bez námahy. Pískovací pistole vrhá pískovací prostředek na zrezlý předmět a tím odstraňuje z povrchu nežádoucí vrstvu. Abrazivní prostředek se dostane do všech prohlubní a skvěle předmět zbaví rzi do hloubky.
Jak odstranit rez z oblečení
Rez se netvoří pouze na kovových předmětech, ale též na látce. Nepřáteli látky jsou proto rezavé panty, knoflíky, zipy a další.
Na menší skvrny vám postačí nanést obyčejné mýdlo. Pokud to nepomůže, nakapejte na látku citronovou šťávu, kterou však nesmíte nechat zaschnout! Ihned ji opláchněte a oblečení poté dejte vyprat do pračky. Když nepomůže ani to, k citronové šťávě přidejte trochu soli a postup opakujte.
Jak odstranit rez z toalety
Záchodovou mísu nejprve vyčistěte klasickým čisticím prostředkem a poté do ní nasypte jedlou sodu a rozetřete ji štětkou. Na zrezivělých místech nechte působit.
Poté si ve varné konvici ohřejte vodu, přidejte do ní ocet a vlijte celý roztok do mísy, ve které působí jedlá soda. Mísu ještě jednou vyčistěte štětkou a chvíli nechte působit ocet a sodu. Poté spláchněte. Pokud není mísa ještě 100% zbavená rzi, můžete postup opakovat.
Jak odstranit rez ze šroubů
Rez ze šroubů odstraníte stejně, jako jsme uváděli v článku výše. Jednotlivé předměty (šroubky, matice či hřebíky) ponořte do nádoby s octem a nechte jej chvíli působit. Pak je vyndejte a očistěte kartáčkem. Stejně tak můžete použít pastu z jedlé sody, citronovou šťávu i sůl.
Jak se zbavit rzi na keramice a obkladech
Vytvořte si pastu z boraxu a citronové nebo limetkové šťávy. Hadříkem ji naneste na obklady a jemně je vyčistěte.
Zbavte se rzi na betonu a cihlách
I v tomto případě si zahrajete na chemika a vytvoříte si pastu z glycerinu, citrátu sodného, křídy v prášku a pro tekutější konzistenci zředíte vlažnou vodou. Pastu nanesete na beton či cihlu, necháte ji zaschnout a poté oškrábete kovovým nástrojem.
Nejlepším způsobem, jak se zbavit rzi je prevence
Pokud budete dbát na to, aby byly kovové a jiné předměty suché a budete používat nátěry, které zabrání korozi, nemusíte boj se rzí vůbec svádět. Abyste je však ochránili před korozí na 100 %, po aplikaci podkladového nátěru je vždy ještě natřete barvou. Avšak, objeví-li se ve vaší domácnosti rez, nezoufejte, jedná se o běžný jev a čas od času se mu neubráníte.
Za mě osobně hodně záleží na tom, z čeho tu rez dostáváte. Já jsem profesí zámečník a tak mám prostě ty rukavice od rzi a železa tak nějak permanentně. A tady jsem nedávno četl, jak vyčistit kožené rukavice, tak to mi přišlo jako hodně zajímavé a hlavně poučné, protože to fakt pomohlo a rukavice oživilo.