Koupili jste si nové auto a to staré je již neprodejné? V tom případě musíte zajistit ekologickou likvidaci nepojízdného vozu. Dosloužilé auto totiž není možné ponechat někde v lese, na zahradě nebo na dvoře u vašeho domu. Z autovraku by mohly vytékat kapaliny ohrožující jak zdraví člověka, tak i životní prostředí. Jak tedy ekologicky zlikvidovat auto? Poradíme vám, jak se zbavit autovraku snadno, rychle a pokud možno zdarma.
Jakkoliv zní pojem ekologická likvidace složitě, opak je pravdou. Zlikvidovat auto, které vám již dosloužilo a nyní vám zbytečně překáží na dvoře, na zahradě či v garáži, není vůbec nic složitého. Stačí pouze vybrat vhodné autovrakoviště s oprávněním, překonat pár formalit a s autem se nadobro rozloučit.
Zákony a vyhlášky o ekologické likvidaci
Předtím, než vůbec začnete řešit, kde váš vůz necháte ekologicky zlikvidovat, prostudujte si důkladně vyhlášku o ekologické likvidaci. Ta totiž uvádí, jakým způsobem by mělo být nakládáno s autovraky a jaký by měl být postup při trvalém vyřazení vozidla z registru silničních vozidel. Tyto informace upravuje zákon č.56/2001 Sb. Dále doporučujeme prostudovat také zákon č.185/2001 Sb. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a zákon § 36 – 37e o odpadech.
Tímto tématem se zabývá také vyhláška č. 352/2008 (o podrobnostech nakládání s autovraky) a též vyhláška č. 383/2001 (o podrobnostech nakládání s odpady).
Zákony občanům České republiky tedy ukládají povinnost autovrak ekologicky zlikvidovat. V případě porušení tohoto zákona se majitel vystavuje poplatkům nebo pokutám v budoucnu.
A to není vše, předtím, než si vyberete autovrakoviště, ve kterém dojde k likvidaci, pohlídejte si akreditaci daného subjektu. Tomu se budeme věnovat více v další části článku.
Stav vozidla před ekologickou likvidací
Vůz, který čeká ekologická likvidace, by měl obsahovat hlavní části jako je karoserie, motor, převodovka, nápravy či nosný rám. Příslušenství motoru, tedy rozdělovač, startér, alternátor, interiér a další, nemusí autovrak obsahovat. I když se chystáte likvidovat shořelé vozidlo, musí v něm být hlavní části výše uvedené. Autovrakoviště rozlišují autovraky na kompletní (obsahující hlavní části) a nekompletní (některá z hlavních částí chybí). Za chybějící hlavní komponenty poté vy jako majitel vozu zaplatíte.
Příplatky za chybějící části vraku se pohybují kolem 500 korun. Jedná se o váhové úbytky.
Příklady příplatků za chybějící části
- Motor 500 korun
- Převodovka 500 korun
- Náprava 600 korun
- Kapota, dveře nebo kufr 200 korun
- Zcela shořelé auto (jen základní karoserie) 1000 korun
- Vozy z nekovových materiálů (Trabant) 1500 korun
Vhodný likvidátor pro váš autovrak
Nyní vás čeká výběr vhodného autovrakoviště, kde vám vašeho plechového miláčka sprovodí z tohoto světa. Předtím, než budete hledat likvidátora ve vašem okolí, prověřte si, zda výrobce vozidla nezajišťuje zpětný odběr či odkup ojetin. Pokud ne, je čas najít si ověřeného likvidátora ve vašem okolí. V tomto případě si pohlídejte, aby měla vámi vybraná společnost platný certifikát na ekologickou likvidaci vozu.
Také nezapomeňte zapátrat na internetu nebo si pověst likvidátora prověřit u známých. To z toho důvodu, aby se autodíly z vašeho vozu opět neocitly v prodeji. Vyberte si takové autovrakoviště, kde opravdu dbají na dodržování legislativy a postarají se o ekologickou likvidaci, která bude co nejšetrnější k životnímu prostředí.
Kde hledat ověřeného likvidátora?
Doporučujeme se podívat na stránky vaší obce nebo města, kde by měly být uveřejněny informace a místních likvidátorech či autovrakovištích. Hledat můžete také v databázi Ministerstva životního prostředí, případně na krajském úřadu či na magistrátu.
V čem spočívá ekologická likvidace?
Ekologická likvidace není složitý proces. Nejprve kontaktujete vhodné autovrakoviště a domluvíte se společně na termínu likvidace. Některé společnosti zajistí také odtah vašeho vraku zdarma. To se jistě hodí v případě, pokud nemáte jak vůz odtáhnout.
O samotnou likvidaci se poté postarají kvalifikovaní pracovníci, kteří z vozu odsají veškeré zbylé kapaliny, provedou demontáž (odstraní baterii, palubní desku, motor, skla i další součásti) a karoserii rozřežou na menší kusy. Suroviny poté nechají zrecyklovat.
Co k likvidaci potřebuji?
Ekologická likvidace se samozřejmě neobjede bez formalit. Nejedná se totiž pouze o to, že se potřebujete vozu zbavit, aby vám nepřekážel na dvoře nebo neznečišťoval životní prostředí. Druhým důvodem, proč vůz ekologicky zlikvidovat, je vyřazení vozu z registru. Po ekologické likvidaci obdržíte doklad, se kterým zamíříte na příslušný úřad a vozidlo necháte vyřadit z registru.
Před ekologickou likvidací si tedy připravte občanský průkaz (nebo jiný doklad totožnosti) a technický průkaz vozidla. Vůz může nechat zlikvidovat i jiná osoba, nežli provozovatel nebo vlastník, ale potřebuje k tomu plnou moc vlastníka vozu.
Potvrzení o ekologické likvidaci
Jak jsme již zmínili výše, aby vozidlo mohlo být vyřazeno z registru, je nutné předložit na příslušném úřadě potvrzení o ekologické likvidaci autovraku. Toto potvrzení si vyžádejte přímo u likvidátora, který je povinen vám jej bezplatně vystavit.
Autovrak proto nechte zlikvidovat v zařízení, které je oprávněno nakládat s autovraky a vystavit potvrzení o převzetí autovraku.
S potvrzením poté zavítejte na příslušný úřad a nechte vozidlo vyřadit z registru. Tento úkon je též zdarma.
Jak vypadá potvrzení o likvidaci vozu?
Protokol o ekologické likvidaci vozidla je dokument obsahující informace o zlikvidování vašeho vozu. Bez tohoto dokumentu nelze vozidlo odhlásit z registru. Protokol může vydat pouze ověřené zařízení. Každé potvrzení obsahuje unikátní elektronicky vygenerované číslo, které si dopravní registr následně ověřuje.
Odhlášení vozidla z dopravního registru
Pro odhlášení vozu z registru vozidel potřebujete malý a velký technický průkaz vozidla, registrační značky, doklad o ekologické likvidaci vozu a občanský průkaz. S těmito dokumenty navštívíte příslušný úřad – dopravní odbor nebo dobor dopravně správných činností, kde vyplníte formulář Žádost o vyřazení silničního vozidla z provozu a zápis zániku silničního vozidla. Některá autovrakoviště tento formulář vydávají elektronicky předtištěný, čímž vám usnadní práci s vyplňováním.
Často kladené otázky o ekologické likvidaci
Není možné vozidlo odhlásit či zlikvidovat jiným způsobem, než je ekologická likvidace?
Bohužel, a možná pro životní prostředí bohudík, vozidlo lze legálně odhlásit pouze ekologickou likvidací. Vyhnete se tak poplatkům či pokutám v budoucnosti.
Mohu si vozidlo ekologicky zlikvidovat sám?
Nemůžete, vozidlo musí ekologicky zlikvidovat pouze oprávněné likvidační zařízení s akreditací. Toto zařízení vám také bezplatně vydá potvrzení o ekologické likvidaci vozidla, které budete dále potřebovat pro odhlášení vozu z registru vozidel.
Mohu autovrak odevzdat k likvidaci včetně provozní kapaliny?
Ano, provozní kapaliny budou během likvidaci odsáty. Můžete odevzdat autovrak včetně paliva, brzdové kapaliny, oleje, nemrznoucí kapaliny i autobaterie a dalších provozních náplní.
Co když ztratím dokumenty k vozu nebo SPZ?
Ztratíte-li technický průkaz, je nutné si nechat vystavit jeho duplikát. Ztrátu SPZ stačí nahlásit až po likvidaci během odhlašování vozidla na příslušeném registru.
Je nutné být u likvidace přítomen?
U likvidace není vaše přítomnost nutná. Pouze vám stačí potvrdit plnou moc, kterou byste měli dostat od daného likvidátora (přímo na webových stránkách, u řidiče odtahového vozu nebo přímo na sběrném místě).
Hledáte-li spolehlivou firmu, zabývající se ekologickou likvidací vozidel či servisními pracemi na vozidlech, určitě navštivte poptávkový systém Poptávej.cz.
Na Poptávej.cz můžete sami zcela zdarma zadat poptávku po službách z jakéhokoliv oboru či lokality. Vybírat můžete také mezi firmami, které zde nabízí své služby, a to z mnoha oblastí: Auto-moto, Dřevo, Cestování-ubytování, Informační technologie, Elektro, Řemesla, Stavebnictví a další.
S Poptávej.cz ušetříte až desítky procent z ceny služeb! Srovnávat můžete mezi více firmami a je pouze na vás, jakou z nabídek si vyberete.
Díky za článek. Podobný problém taky řeším. Mám na zahradě svého starého Favorita, který už je bohužel nepojízdný. Ještě štěstí, že mám na tom kousku zahrady zatravňovací dlažbu z https://www.agrotex.cz/katalog/cz/zbozi-2/zatravnovaci-dlazba jinak by se auto už po té době, co tam stojí nejspíš „potopilo“ do země.
Ekologická likvidace je hlavně o tom papíru, co si budeme povídat. Za mě je fajn to auto rozprodat, kdy to jde. Třeba použité motory na starší vozy se dneska pohybují poměrně vysoko, protože se skoro neprodávají. Myslím vysoko cenově. Ale samozřejmě ne každý na to má náturu. 🙂 Takže jak kdo chce.