Přemýšlíte nad tím, že byste si sjednali životní pojištění? Jeho hlavním posláním je zajištění vaší rodiny v případech, kdy by se vám stal nějaký vážný úraz, který by vás, v tom lepším případě, připoutal na lůžko, v tom horším by mohl mít za následek i smrt. Ačkoliv toto téma není příjemné, je dobré se nad ním zamyslet a podniknout veškeré kroky, které by v případě těch nejhorších scénářů nenechaly vaše blízké a milované na holičkách.
Základní informace o životním pojištění
Životní pojištění není určeno pouze jednotlivcům, ale i rodinám a dětem. Dá se využít i jako jeden ze zaměstnaneckých benefitů, neboť vám na něj může přispívat váš zaměstnavatel a také se na něj dají uplatňovat daňové výhody.
Tento druh pojištění se dělí na tři druhy:
- Rizikové životní pojištění – se sjednává na pro případ úmrtí pojištěné
- Kapitálové životní pojištění – je pojistkou v případě úmrtí a peníze se díky němu také zhodnocují.
- Investiční životní pojištění – má jak funkci pojištění, v případě úmrtí tedy dojde k vyplacení částky, tak rovněž plní funkci spoření.
Jak si sjednat životní pojištění výhodně
Než navštívíte libovolnou pobočku pojišťovny, využijte speciálního počítadla, které se nazývá kalkulačka životního pojištění. Je volně dostupná na internetu a porovná veškeré dostupné nabídky životního pojištění. Díky ní zjistíte, jaké nabídky patří k těm nejlepší, jaké jsou pro vás nejvhodnější a také nejvýhodnější. Cenu pojištění ovlivňují následující faktory:
- pohlaví,
- věk,
- zdravotní stav,
- délka pojištění (delší doba = výhodnější nabídka),
- sjednané pojistné částky,
- pojistná nebezpečí,
- poměr rizikové a spořící složky.
Proto nemá smysl porovnávat nabídku, která bude ušita na míru vám, s nabídkou vašeho partnera nebo kamaráda. Každá bude jiná.
Proč si sjednat životní pojištění
Základní důvod, proč si sjednat životní pojištění, jsme uvedli již v úvodu. Mezi další patří například finanční jistota pro vás i vaši rodinu třeba v případě úrazu, a tím pádem ztráty stálého příjmu. Dále může mít životní pojištění také formu spoření – vaše peněženka tak může odpočívat a nemusí se bát vydrancování. Vlastnit životní pojištění je známkou dospělosti, vyspělosti a zodpovědnosti vůči lidem, kteří jsou na váš finančně závislí, tedy vůči vašemu partnerovi či partnerce a dětem.
Sjednání životního pojištění byste zkrátka a dobře neměli podceňovat, může se vám hodit ve zlých časech a stát se efektivním nástrojem, díky němuž budete zabezpečeni v případech úrazů a ve špatných časech, v nichž u vás z nějakého důvodu dojde k výpadku pravidelného příjmu. Jeho uzavření vám nezabere spoustu času a zajistí vám klidný spánek.
Zdroj obrázku: Andrey Popov / Shutterstock.com
Skvělý článek o životním pojištění, které by podle mě měl mít každý. Mně nedávno zemřela moje maminka, která měla životní pojištění, ze kterého se zaplatil i pohřeb u pohřební služby Praha 10. Celý pohřeb byl přesně podle toho, jak si ho přála a přišlo se s ní rozloučit spoustu přátel a známých.
Já jsem si sjednala životní pojištění, když se mi narodily děti. Chtěla jsem mít jistotu, že v případě mého úmrtí budou finančně zajištěné. A taky jsem chtěla ulehčit mým blízkým případné dědické řízení, protože v rámci pojistky se dá nastavit i rozdělení peněz. Proto jsem ještě v advokátní kanceláři tady sepsala závěť, aby bylo všechno právně ošetřeno.