Většina moderních, drahých a luxusních aut má autokameru již součástí výbavy. Pokud kameru ve svém voze nevlastníte, můžete si ji jednoduše dokoupit, třeba i za pár tisíc korun. Kamery jsou dnes velmi oblíbené a pomáhají řidiči v případě nečekaných událostí, které mohou v provozu nastat. Pojďme si autokamery představit a poradit s jejich výběrem.
Základní dělení kamer do auta
Kamery se dají rozdělit do několika základních kategorií:
- kamery klasické – zachycují pouze plochu před vozidel a instalují se zejména do horní části čelního skla
- kamery externí – tento typ kamer snímá nejen plochu před vozidle, ale také plochu za vozidlem
- kamery duální – pomocí této kamery lze nahrávat plochu před vozidlem nebo interiér uvnitř vozu
- kamery bez displeje – novinkou jsou modely bez displeje, jejichž ovládání probíhá především pomocí chytrého mobilního telefonu a bezdrátového Wi-fi připojení
Parametry autokamer
Velikost a rozlišení snímače
Snímač má zásadní vliv na kvalitu obrazu. Čím větší rozměr snímače zvolíte, tím budete mít kvalitnější obraz, i za špatného světla. Snímače mají dnes běžně velikost ¼ palce. Myslete také na to, že s velikostí snímače se také zvětšují celkové rozměry kamery. Pokud tedy potřebujete, aby kamera byla „nenápadná,“ zvolte raději menší senzor.
Neméně důležitou součástí kamery je rozlišení snímače. To bezesporu souvisí také s jeho velikostí, protože čím větší snímač zvolíte, tím můžete mít i vyšší rozlišení a kvalitnější obraz.
Frekvence snímání
Frekvence snímání má velký vliv na plynulost obrazu. Frekvence se označuje jako fps. Jedná se o počet snímků za jednu sekundu. Základní hodnota fps se pohybuje kolem 24 snímků za sekundu. Kvalitnější autokamery mohou mít snímací frekvenci až 60 snímků za sekundu, což vede k velmi kvalitnímu obrazu.
Světelnost objektivu a ohnisková vzdálenost
Světelnost objektivu má také vliv na kvalitu obrazu. Platí, že čím nižší hodnotu světelnost použijeme, tím může objektivem proniknout více světla a záznam bude kvalitnější. Tuto hodnotu označujeme písmenem F.
Ohnisková vzdálenost udává přiblížení či oddálení záznamu. Čím je ohnisková vzdálenost menší, tím více toho kamera zabere.
Zdroje
https://www.arecenze.sk/kamery-do-auta/
https://www.magazeen.cz/jak-pripojit-kameru-k-mobilu/