To, že je kvalitní spánek předpokladem fyzické i psychické pohody dalších dní, je všeobecně známý fakt. Přesto menšími či většími problémy se spánkem trpí skoro polovina populace. Dostatečná doba spánku a jeho kvalita má zásadní vliv nejen na výkonnost a fyzičku, ale také na psychický stav člověka. Dlouhodobé potíže se spánkem mohou vést ke zhoršení zdravotního stavu a také k psychickým problémům, například depresím. Proto pokud chcete významně podpořit své fyzické i duševní zdraví, neupravujte jen jídelníček a množství pohybu, ale dbejte také na délku ničím nerušeného spánku.
Zdravý životní styl vyžaduje dostatečný odpočinek
Když se řekne zdravý životní styl, každý si představí hlavně dostatek pravidelného pohybu a vyrovnané stravovací návyky, ale často se zapomíná na pravidelný odpočinek. A tím nejlepším a nejúčinnějším způsobem relaxace je právě spánek. Bez něj se člověk cítí vyčerpán jak psychicky tak fyzicky, snižuje i pohybovou aktivitu a navyšuje chuť k jídlu. Dochází tak k doplňování energie způsobem, které zdraví neprospívá. Pokud totiž není spánek dostatečný, kompenzuje se tento stav často tučnými nebo sladkými potravinami, alkoholem nebo přemírou kofeinu. Vznikají tak civilizační choroby, je narušena hormonální rovnováha a imunitní systém se oslabuje. Špatné spací návyky silně ovlivňují psychiku a mohou spouštět úzkostné a depresivní stavy. Lidé se také hůře soustředí, mají zpomalené reakce a často bývají podráždění.
Jak zlepšit spánek
Kvalitní spánek je podmíněn řadou faktorů. Určitě je potřeba přizpůsobit se biorytmům těla. Na vnitřním rytmu je možno zapracovat, postupně si ho nastavit tak, aby délka spánku byla dostatečná a spánek patřičně hluboký, takže tělo bude produkovat dostatečné množství melatoninu – hormonu spánku. Existují i triky, které s kvalitou spánku pomohou. Může to být třeba meditace, teplá koupel před spaním, večerní absence displejů a monitorů, snížení teploty a vyvětrání nebo spánek v ponožkách. Každému člověku může vyhovovat něco jiného, ale například vynechání práce na počítači nebo telefonu, vypnutí televize a obecně vyhýbání se modrému světlu před spánkem má zaručený účinek.
Důležitá úloha prostředí
Kvalitní spánek a duševní pohodu podpoří také prostředí ložnice. Nejvhodnější je světlá místnost s okny směrem na sever, dobře větratelná. Ideální je také místnost, která je nejklidnější, její okna tedy neústí na rušnou ulici, ale třeba na dvůr nebo do parku. Teplota v ložnici by měla mít kolem 18 stupňů Celsia, při ní se spí nejlépe. A pokud je ložnice poblíž koupelny, je pohodlí zaručeno. Klidnému spánku prospívá také zařízení ložnice. Vždy je základem kvalitní postel, na které by se nemělo šetřit. Nabídky je široká, dobrou volbou je například postel z masivu, která poskytuje patřičnou stabilitu a pohodlí, a přitom je v takovém provedení, které zapadne do každého stylu.
Pohodlná postel zajistí zdravý spánek
Na co se tedy soustředit, když vybíráte postel, která vám ke zdravému spánku napomůže? Zaměřte se nejen na vzhled a materiál, ale nezapomeňte na další části postele, jako jsou rošt, matrace nebo lůžkoviny. Postel je funkční pouze jako celek a jedině tak vám zajistí nerušený odpočinek. Pozor tak na velikost postele. To platí zvláště o manželských postelích. Máte-li v ložnici dostatek místa, měla by dostat přednost velká matrace. Matrace 160×200 cm by měla stačit pro pohodlný spánek páru i tehdy, má-li jeden z partnerů spánek neklidný a potřebuje měnit polohu. Proto určitě nešetřete na šířce postele i matrace.
Relaxace se správnými lůžkovinami
K vybavení ložnice patří samozřejmě také lůžkoviny. I ty mohou zásadním způsobem spánek ovlivnit. Začněte u polštáře, který vám zajistí správnou polohu hlavy a krční páteře. Proto musí mít polštář správnou tuhost i tvar. Pevnější tvary nabízí například polštář z paměťové pěny. Přikrývku vybírejte podle ročního období nebo zvolte univerzální celoroční variantu. Alergici ocení výplň z umělého vlákna, která jim nebude působit žádné problémy. I volba lůžkovin se kladně projeví na kvalitě spánku.
Dřív 9h ale teď si vystačím i se 6h denně. Víkendy jsou ale jiné, tam si rád pospím.
Zajímavé mohu se zeptat na věk?
Jak píšete, kvalitní spánek dělá s člověkem divy. Měla jsem období kdy jsem byla v dlouhodobém stresu a hodně to ovlivnilo můj spánek, celé noci jsem se jen převalovala a nemohla zabrat. Mám kvalitní matraci, před spaním jsem větrala a stejně to nepomáhalo. Přes den byla úplně vyřízená, začalo se to podepisovat na výkonu v práci a byla jsem dost podrážděná. Práškama na spaní od doktora jsem se ládovat nechtěla, protože to je chemie, tak jsem hledala jinou přírodní alternativu. Zkoušela jsem čaje jako meduňku, třezalku což trošku pomáhalo se před spaním uklidnit, ale někdy to bylo málo. Kolegyně mi doporučila vyzkoušet sleep od Wecare, který je z přírodních složek. Cítím po něm zklidnění mysli, spánek je hluboký a zdají se mi sny, probouzím se odpočatá a s dostatkem energie na celý den.
Já jsem měla delší dobu problémy se spaním a neustálou únavou. Naštěstí mi kamarádka poradila internetové stránky, na kterých byl kratom prodej. Vybrala jsem si tam kratom a rozhodla se ho vyzkoušet. Musím říct, že jsem z něj nadšená. Pomáhá mi se stresovými situacemi, ale také se mi lépe spí a každé ráno vstávám odpočatá.
Pro mě je důležité, abych měla v ložnici nejen tmu a chladnější vzduch pro kvalitní spánek, ale i v jakém povlečení spím, je pro mě zásadní. Potřebuji nejen kvalitní materiál, ale nedám dopustit také na to, aby bylo čerstvé a čisté. Každých 14 dní ho peru, abych se vyhnula prachovým částicím, protože mi zhoršují alergie. Také používám lavon tekuté mýdlo, které není velmi parfémované, protože to mi při spánku také nedělalo dobře.
Souhlasím. Ono velkou roli hraje taky vybavení ložnice. Zrovna nedávno jsem četl článek tady, kde je inspirace na nějakou výbavu do ložnice. A když se na to podíváte, tak to vybavení do ložnice by mělo být asi co nejjednodušší. Osobně nemám rád přeplácanou ložnici. To jsem si užil v garsonkách na škole, kde jsem bydlel v místnosti, kde jsem i spal a jako ta kvalita spánku fakticky za moc nestála.
Souhlasím, že bez kvalitního spánku se naše nálada a schopnost soustředění výrazně zhoršují. Osobně se snažím vytvářet si relaxační rutinu před spaním, což mi opravdu pomáhá. Kromě toho jsem objevila, že kratom, konkrétně od Krupa Kratom – https://www.adamkrupa.cz, může podpořit nejen energii, ale i duševní pohodu. Mám pocit, že by to mohlo být zajímavé doplnění pro ty, kdo hledají další cesty k lepšímu spánku a náladě! 🙂
Když jsem si přečetla článek o tom, jak moc spánek ovlivňuje naši psychiku, znovu jsem si uvědomila, jak důležité je dbát na kvalitní odpočinek. Sama na sobě vidím, že když se pořádně nevyspím, je těžší se soustředit a být v dobré náladě. Pokud přemýšlíte, jak si zlepšit spánkové prostředí, doporučuji střešní plissé rolety ze https://www.zebra-shop.cz/stresni-plisse-zebra/ . Pomohou vám vytvořit příjemnou a zatemněnou místnost, která přispěje k lepšímu spánku.
S tím mohu jedině souhlasit. Kvalitní spánek představuje obrovský rozdíl nejen pro tělo, ale i pro psychiku. Dlouho jsem to taky podceňoval. Pokud můžu, tak doporučuji hlavně kvalitní matraci. U mě změnila opravdu hodně. Jak vybrat dobrou matraci zjistíte např. na https://www.matracky.cz/nejcastejsi-dotazy/, mají přehledně zpracované odpovědi na vše, co mě snad napadlo.