Aby nám ryby v jezírku prospívaly, musíme jim zajistit dostatečný příjem kvalitní potravy. Jistě, část potravy nám pomůžeme zajistit jezírko jako takové, a to svoji přirozenou potravou. My však určitě budeme chtít ryby zdravé a vitální. A k tomu nám pomůže speciálně vytvořené krmivo pro rybky v zahradních jezírkách. Základem pro dobrý zdravotní stav je kvalitní pestrá strava, která obsahuje vitamíny, minerály a základní stavební složky.
Krmiva pro ryby v jezírku jsou vyráběna dvěma základními způsoby, a to formou lisování nebo extrudování. Extrudovaná strava po aplikaci zůstane na hladině (je plovoucí) a je tedy určena především pro ryby přijímající potravy z hladiny. Do této kategorie patří například KOI kapři nebo také karas. Lisovaná krmiva jsou potápivá. Určitě není vhodné ryby krmit „foukaným“ krmivem“, které na pohled vypadají, že mají vysoký objem a tudíž jsou levná. Ve skutečnosti jsou však díky svému většímu objemu málo výživná.
Při nakupování krmiva bychom si měli načíst jednotlivé parametry v krmivu. Určitě bychom si měli zjistit podíl tuku, bílkovin, vlákniny, vitamínů a v neposlední řadě je to energie.
A jak přistupovat k samotnému krmení?
Jak již bylo výše zmíněno, máme krmivo plovoucí a potápivé. Každé je určené pro určitý druh ryb. Jestliže máme v jezírku pouze kapry, karase nebo závojnatky – zvolíme krmivo označené pro KOI. Jestliže máme v jezírku jesetery – zvolíme krmivo pro jesetery. Ale co, když máme v jezírku smíšenou osádku a potřebujeme krmit oběma druhy krmiv? I tohle se dá vyřešit. Pro ryby je určitě zajímavější krmivo určené jeseterům, jelikož obsahuje větší podíl masa. Proto přistoupíme nejdříve ke krmení kaprů plovoucím krmivem k tomu určeným a jakmile budou kapři nasyceni, přistoupíme ke krmení jeseterů krmivem potápivým. Kapři tak budou již z velké části nasyceni a dalšího krmiva již tolik nebudou všímat. Před samotným krmením je vhodné vypnout skimmer, aby nám krmivo neunikalo k filtrační jednotce jezírka.
Ryby v zahradním jezírku krmíme 1 – 2x denně. Krmení by mělo probíhat přibližně ve stejnou dobu a mělo by být podáváno postupně v malých dávkách, jelikož po určité době se krmivo vhozené do vody znehodnocuje a nedodá rybám potřebné složky.
Krmení podle ročního období
Zde musíme určitě rozlišovat způsoby krmení v létě a v zimě. Na jaře začínáme krmit KOI kapry až teplota vody v jezírku vystoupá nad 10ºC, a to krmivy s dostatkem vlákniny, Spiruliny (pro imunitu a lepší vybarvení) a univerzálními krmivy používanými po celý rok. V létě, až je teplota vody kolem 20ºC, můžeme nasadit krmivo s větším obsahem bílkovin pro potřebný růst. V tomto období již pomalu připravuje dostatečnou výživou ryby na zimu. Na podzim, při poklesu teploty vody, přecházíme opět pomalu ke krmivu s nižším obsahem bílkovin. A v zimě již ryby nekrmíme a necháme je v klidu přezimovat. Proto je určitě důležitá kvalitní strava během jarních a letních měsíců. Jen tak ryby dokážou bez problémů přežít nastávající zimní období.
Skvělý článek o jezírkových rybách. Opravdu mě inspiroval. Nedávno jsem si pořídila plastové jezírko na svoji zahradu a jsem z něj nadšená. Osázela jsem ho lekníny, a dalšími vodními rostlinami, ale ještě přemýšlím o koupi několika karasů, aby v jezírku bylo živo. Nyní je to pro mě nejlepší místo pro můj odpočinek.