Jak založit společnost s ručením omezeným?

Jak založit společnost s ručením omezeným?

K založení nebo přechodu na společnost s ručením omezeným můžete mít různé důvody. Nejčastěji to bývá zvyšování objemu podnikání nebo zájem o vytvoření důvěryhodnější značky. V každém případě tento krok představuje důležitý milník, a proto je třeba se na něj řádně připravit. Pojďme se tedy podívat, jak založit s.r.o. krok za krokem.

Jednodušší proces přeje novým firmám

Oproti předchozím letem se proces založení výrazně zjednodušil. V roce 2014 byl totiž kapitál potřebný pro založení firmy snížen na pouhou jednu korunu. A nově také mohou provádět zápisy notáři, kteří mají do rejstříku dálkový přístup. Potřebné formality nejspíš zvládnete vyřídit sami a celkově zaplatíte zhruba 6 000 Kč, když nepočítáme samotný kapitál. 

Pokud ale chcete ušetřit čas a mít vše vyřízeno bez starostí, obraťte se na profesionály. Prověřené firmy, které se založení s.r.o. na klíč dlouhodobě věnují, vám poskytnou kompletní servis a vše zařídí během několika týdnů. Celkové náklady samozřejmě budou vyšší, ale vyhnete se případným zádrhelům, které by celý proces mohly zkomplikovat

Společenská smlouva nebo zakladatelská listina

Pro založení společnosti s ručením omezeným budete tedy potřebovat zakladatelskou listinu nebo společenskou smlouvu ve formě notářského zápisu. Pokud jste jediným zakladatelem, bude se vás týkat první možnost, více společníků pak podepisuje společenskou smlouvu. U obou dokumentů si pohlídejte všechny náležitosti, a to zejména:

  • název a sídlo společnosti,
  • předmět podnikání (činnosti),
  • výši a způsob úhrady základního kapitálu a určení správce vkladu,
  • jména společníků a jejich trvalá bydliště (název a sídlo v případě právnických osob),
  • osobní údaje jednatelů společnosti.

Pro urychlení procesu si můžete předem připravit podpisové vzory a také výpis z trestního rejstříku, kterým dokážete vaši trestní bezúhonnost. 

Živnostenské oprávnění

Součástí založení společnosti s ručením omezeným je i získání živnostenského oprávnění. Počítejte tedy s návštěvou živnostenského úřadu a správním poplatkem 1 000 Kč. 

Zároveň si s sebou vezměte nájemní smlouvu nebo výpis z katastru nemovitostí, tedy doklad, který vás opravňuje k užívání budoucího sídla firmy. Zároveň máte možnost se zde rovnou registrovat k daňové povinnosti. Odpovědného zástupce musíte jmenovat jen v případě, že ohlašujete živnost řemeslnou nebo koncesovanou. 

Bankovní účet pro splacení vkladů

Potom už vám nic nebrání založit bankovní konto, na které složíte základní kapitál společnosti. Nemusíte se přitom obávat, že byste s penězi nemohli volně nakládat. I v tomto ohledu se nejspíš brzy dočkáme zjednodušení – do budoucna by totiž mohlo být možné základní kapitál nechat v notářské úschově.

Zápis do obchodního rejstříku

Každá společnost s ručením omezeným oficiálně vzniká až zápisem do obchodního rejstříku. Návrh na zápis je nutné podat u rejstříkového soudu. Většinou se o to ale postará notář, který připravoval veškeré podklady. Tento postup pro vás bude jednodušší a dokonce i levnější.

Celý proces obvykle trvá přibližně 25 dní, ale opravdu zkušení odborníci to dokáží i rychleji. Navíc je do tohoto intervalu zahrnuta i dobrovolná registrace k DPH, která trvá minimálně 14 dní. 

Nakonec nezapomeňte ani na zápis údajů o takzvaném skutečném majiteli firmy. Jedná se o fyzickou osobu, která má ve společnosti rozhodující vliv, ať už faktický či právní. Správní poplatek činí i v tomto případě 1 000 Kč.

Jaká je tedy finální cena založení s.r.o.?

Jak už jsme zmiňovali na začátku, za založení společnosti s ručením omezeným aktuálně zaplatíte okolo 6 000 Kč – tedy jen v případě, že si vše zařizujete sami. Kromě správních poplatků za ohlášení živnosti (1 000 Kč) a zápisu skutečného majitele (1 000 Kč) se sem započítává také práce notáře. Poplatkům se však nevyhnete ani v bance nebo při žádosti o výpis z rejstříku trestů.

Rate this post

1 komentář k Jak založit společnost s ručením omezeným?

  1. SRO doporučuji zakládat přes nějakou firmu, která se postará o vše potřebné. Ne že by to člověk nezvládl, ale je to prostě zbytečně složité a je lepší se orientovat na podnikání než na papíry. Aspoň tak jsem to vždycky měl. Namísto zakládání s.r.o. můžu vyřídit třeba úvěr pro podnikatele a počáteční vklady společníků. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *