Investování je jednodušší, než si možná myslíte. Jen se musí vědět, jak na to. Do oboru vás zasvětí i k tomu určená literatura. Jaké knihy by neměly uniknout vašemu zájmu?
Investování je mimo jiné jedním z nástrojů proti inflaci, která u nás momentálně dosahuje 19 procent a je jednou z nejvyšších v Eurozóně. I investování je ovšem třeba se naučit. Můžete si jeho prostřednictvím přijít k pěkným penězům, ale také o ně přijít. Jinak se dá říci, že s dobrým investičním plánem a základním povědomím o finančních produktech by to mělo vyjít.
Investování není pro každého
I přesto investování není pro každého. Každý začínající investor by si měl odpovědět několik zásadních otázek. Proč chce investovat, čeho a v jakém horizontu chce dosáhnout a kolik času je ochoten investování obětovat. Důležité také je kritickým okem zvážit, zda se nachází v životní situaci, která mu investování dovolí. Pokud máte potíže vyjít s výplatou, investování rozhodně nebude správnou volbou. K tomu, abyste mohli začít investovat, potřebujete adekvátní zdroj finančních prostředků, ať již v podobě úspor či pravidelného příjmu.
Vzdělávejte se
Vezměme v potaz, že karty hrají ve váš prospěch a vy a vaše finanční situace jste po všech stránkách na investování připraveni. Jen vám chybí potřebné znalosti. Dobrou zprávou je, že ty si můžete poměrně hravě osvojit. S tím vám pomůže i správná literatura. Jaké knihy by v tomto případě neměly chybět ve vaší knihovně?
Benjamin Graham – Inteligentní investor
Údajně vůbec nejlepší investiční kniha už je babičkou. Jmenuje se Inteligentní investor a napsal ji už před 74 lety Benjamin Graham, který je považován za zakladatele hodnotového investování (strategie, při níž se investoři snaží nakupovat akcie, dluhopisy, nemovitosti nebo jiná aktiva za nižší cenu, než je jejich hodnota.) Kniha vás zasvětí jak do historie akciového trhu, tak i její základní analýzy. Dozvíte se, jak se vyhnout chybám a jaké strategie uplatnit při dlouhodobém investování. Přístupy Grahamovy filosofie jsou v knize doplněny o komentář finančního analytika časopisu Money Jasona Zweiga, který jeho přístupy aplikuje na současné tržní podmínky.
Peter Lynch – Beating the Street
Americký investor a filantrop Peter Lynch zastával názor, že investor jednotlivec dokáže využít tržních příležitostí lépe než Wall Street. Investory povzbuzoval, aby investovali především do toho, co sami nejlépe znají. Důkazem pravdivosti jeho názoru je i jeho vlastní příběh. V sedmdesátých až devadesátých letech minulého století Lynch dosáhl průměrného ročního výnosu ve výši necelých třiceti procent. Podílový fond Figelity Magelland Fund, jehož byl manažerem, se tak stal nejvýkonnějším podílovým fondem na světě, který se mohl pochlubit téměř třicetiprocentním ročním výnosem. Prostřednictvím knihy z roku 1994 máte jedinečnou možnost nahlédnout do autorovy mysli a myšlenkových procesů. Naučí vás třeba rozhodovat, zda nakoupit či prodat akcie.
Warren Buffett – The Essays of Warren Buffett: Lessons For Corporate America
Pozornosti začínajících investorů by neměly uniknout ani eseje jednoho z nejúspěšnějších investorů moderní historie, Warrena Buffeta, v nichž se vyjadřuje k různým tématům věnujícím se akciím a akcionářům. Rozklíčovat prostřednictvím knihy tak můžete třeba propojení mezi řízením společnosti a jejími akcionáři.
Najděte si svého brokera
Studiem to bohužel nekončí. K tomu, abyste mohli začít investovat, budete ještě potřebovat tzv. brokera (osoba či společnost zprostředkovávající investorům obchodování na finančních trzích). Najít správného brokera ale není tak snadné. S jeho výběrem vám může být nápomocen třeba server Forex Zone, který vytvořil srovnání brokerů, které vám výběr brokera usnadní.
Tyhle knížky doma mám a musím říct, že mě baví fakt všechny. Na druhou stranu nejvíce zkušeností vám předá stejně osobní doporučení a investiční rada od někoho, komu důvěřujete a kdo vás zná. Knížka říká buď osobní příběh nebo předává univerzální rady. Zatímco rada od někoho, kdo zná váš byznys, je k nezaplacení. Takhle jsem třeba investoval do výstavby montované haly ještě před pandemií a poměrně slušně nakopl vlastní byznys. 🙂