Nemůže se vyznat v široké nabídce bankovních produktů? Jistě jste si všimli, že banky nabízejí hned několik druhů účtů, ze kterých si laik může mít problém vybrat. Pomůžeme vám se v jejich nabídce zorientovat.
Běžný účet je tím, co potřebuje takřka každý
Začněme od naprosto základního produktu, který si budete muset zřídit prakticky vždy, pokud nějaký bankovní účet chcete. Jde o tzv. běžný účet. Jak již název trochu napovídá, jde o účet pro běžné každodenní transakce.
Na běžný bankovní účet vám tak budou chodit peníze od zaměstnavatele, budete z něj platit nájem, energie nebo nákupy v obchodech, pakliže si k účtu necháte vystavit také platební kartu.
Kromě toho, že vám běžný účet poslouží k tomu hlavnímu, co potřebujete, jde také o vstupní bránu k dalším bankovním produktům. Pokud navíc banka zná díky dlouhodobému užívání účtu historii vašich transakcí, může vám mnoho dalších produktů nabídnout zcela bez nutnosti doložení příjmů nebo další administrativy. Týkat se to může kreditních karet, spotřebitelských půjček i hypotečních úvěrů.
Spořicí účet vám pomůže ochránit úspory
Jestliže disponujete většími úsporami, je příliš nebezpečné nechávat je tzv. pod polštářem schované doma v hotovosti. Ani na běžném účtu ale není vhodné zanechat příliš vysokou částku. Máte-li totiž k takovému účtu zřízenou platební kartu, příliš snadno by mohl vaše finance někdo odcizit.
Proto je dobré zřídit si spořicí účet. Kromě toho, že k takovému účtu kartu zřízenou nemáte, z něj obvykle ani přímo neprovádíte žádné transakce (vyjma převodů na svůj běžný účet). Výrazně tak klesá riziko, že někdo jiný prostředky zcizí, nebo je vy svou chybou někam odešlete.
Spořicí účet vás ale ochrání i přes dalším velkým „lupičem“, kterým je inflace. Spořicí účty bývají úročené, banka vám tak každý měsíc k vašim úsporám připíše určitou částku. Reálná hodnota vašich úspor tak bude v době vysoké inflace klesat nižším tempem, než kdyby úročené nebyly.
Termínovaný vklad
Termínovaný vklad je obdobou spořicího účtu. Na rozdíl od „spořáku“ ale nemůžete své peníze kdykoliv vybrat a použít. Jak již název napovídá, na termínovaném vkladu musí finance určitou dobu „ležet“. Může jít o rok, dva, tři nebo i déle. Výměnou za to vám bude oproti spořicímu účtu vyšší úrok.
Účty pro podnikatele
Samostatnou kategorií bankovních účtů jsou účty firemní a podnikatelské. Ty slouží k podobnému účelu jako účty běžné, namísto osobních financí ale slouží pro potřeby živnostníků, resp. firem. Prakticky žádné podnikání se již dnes bez bankovního účtu neobejde, banky proto vycházejí potřebám podnikatelů vstříc.
Zdroj obrázku: Prostock-studio / Shutterstock.com
Já jsem se nedávno rozhodla založit si spořící účet potom, co jsem provedla důkladné srovnání nabídek různých bank. Byla to pro mě důležitá volba, jelikož si chci své úspory zhodnotím co nejvíce. Vybrala jsem si samozřejmě nejvyšší úrokovou sazbu a vedení účtu bez poplatků. Jsem ráda, že se mi podařilo všechno zařídit online a já nemusela ztrácet čas s cestou do banky.