Letní měsíce neslouží jen k odpočinku, ale také k objevování kultur a seznamování se s novými jazyky. Na prázdninových cestách se motivace k jejich učení hledá relativně snadno. Jak ale v létě efektivně pokračovat a přistoupit ke studiu zodpovědně i před dovolenou či po ní? Pomáhají především letní jazykové kurzy – nezaberou moc času, jsou intenzivní a účinné. Hitem tohoto léta jsou konverzační online hodiny. Začít se ale dá i díky aplikacím, seriálům či knížkám.
Rozmluvte se a nebuďte v tom sami
„Když se řekne letní jazykový kurz, hodně lidí si představí spíš děti na anglickém kempu nebo mladé studenty na zahraničních pobytech, ne sebe – dospělého, pracujícího člověka. Jazykově vzdělávat se ale chceme všichni a letní intenzivní kurzy jsou dnes připravené i pro dospělé, kteří nemají dva měsíce prázdnin. Zájemci si dokonce mohou vybírat z mnoha možností podle toho, co chtějí přes léto potrénovat,” vysvětluje Šárka Svobodová z jazykové agentury Skřivánek.
Zatímco pravidelné jazykové kurzy obvykle s koncem školního roku končí, v létě se můžete udržet ve formě nebo ještě více rozmluvit díky skupinovým setkáním v angličtině, němčině, španělštině, francouzštině či dalších jazycích. Ideální balíčky lekcí pro letošní léto přitom podle manažerky nabízí intenzivní konverzační kurzy angličtiny v duchu inspirujících TED Talks. Lekce založené na tomto principu jsou totiž dynamičtější, přináší zajímavá témata a především prostor k aktivnímu zapojení účastníků.
„Napříč metodami a náplní kurzů studenti stojí zejména o odpolední hodiny v malých skupinách, zaměřené na praxi, vedené českými lektory ve spolupráci s rodilými mluvčími. Preferovanou formou přitom přes léto bývají online setkání – lekce tak zaberou opravdu jen čas strávený učením a studenti se mohou připojit odkudkoliv,” popisuje praxi Šárka Svobodová.
Letní přestávku je ale možné využít i ke studiu odbornějších témat. Kromě běžných konverzací totiž jazykové školy přes léto udržují například kurzy obchodní angličtiny. V těchto hodinách je čas na procvičování mailů, telefonování i prezentování. Soustředit se lze i na konkrétní oblasti, jako je management, pohovory, obchodní jednání nebo prodej zboží.
Možností pro letní samouky stále přibývá
I samouci si ale přijdou na své. Největšími pomocníky jsou v tomto ohledu digitální nástroje, jako je česká platforma Onlinejazyky.cz s výukovým obsahem tvořeným na míru místním studentům nebo mezinárodní aplikace Duolingo se širokou nabídkou jazyků a důrazem na pravidelnost a opakování. Pomoct ale mohou také nástroje jako Bussu, Babbel, Memrise, Anki, Quizlet, Tinycards nebo konverzační aplikace HelloTalk.
Na internetu by pak byl až hřích nevyužít zábavných edukačních videí, seriálů s titulky, zahraničních zpráv nebo podcastů ve všech jazycích světa. Pokud se ale o prázdninách snažíte obrazovkám a displejům spíše vyhýbat, vždy můžete sáhnout po učebnici pro samouky, dvojjazyčné knize se zrcadlovým překladem nebo zostra přímo po zahraniční literatuře v originále. V knihkupectvích za tímto účelem dokonce najdete známé příběhy přepsané do jednodušších verzí dle vaší úrovně angličtiny či jiného jazyka – například Sherlocka Holmese na úrovni B1 a další.
„Při sledování videí, poslouchání podcastů či čtení cizojazyčných knih si přitom vždy vybírejte témata, která vás zajímají i v češtině. Netrapte se zbytečně věcmi, kterým nerozumíte nebo vám nejsou blízké. Učení vás má bavit a stát se přirozenou součástí dne, ne nuceným přelouskáváním textů či pouhým drilováním gramatiky,“ doporučuje Šárka Svobodová.
Možností je tedy víc než dost a léto nabízí ideální příležitost je využít. Myslete však na to, že naučit se nový jazyk je běh na dlouhou trať a po jeho cestě je třeba klást si reálné cíle. Najděte si tedy způsob, jak vás učení bude bavit a neváhejte si nová slovíčka a fráze hned vyzkoušet – a to ať už jste na jazykovém kurzu, dovolené nebo v práci.