Jak vypálit DVD

V tomto článku budou vysvětleny možnosti vypalování DVD ze souboru v počítači.

Vypálení AVI na DVD

Na čistý nosič DVD je možné umístit více filmů najednou. Tyto filmy musí být někde uloženy ve formátu AVI, Xvid, DivX a výsledné DVD bude  funkční na všech stolních přehrávačích, které podporují dané formáty. S kompatibilitou s počítačem se počítá, tady není potřeba se zamýšlet nad tím, zda dané filmy půjdou přehrát. Upozorňuji, že uložené soubory musí být nepoškozené.  Na vypálení DVD je ideálním a velice silným programem Ashampoo Burning Studio / ke stažení zde : https://www.ashampoo.com/en/usd/fdl /, který je nejenom zdarma, ale jeho uživatelské rozhraní je více než pohodlné a v češtině.

Po instalaci programu se poklikne na ikonku a v základním poli s možnostmi stačí otevřít tu první. Přidávání souborů se uskutečňuje klikem na stejnojmenné tlačítko a program sám rozezná, co se bude vypalovat a kolik místa je v kompilaci. Posledním krokem je vložení DVD do vypalovačky, to je následně identifikováno a může být vypáleno. Někdy se stane/ a už se mi to přihodilo /, že program nerozezná vypalovačku. Poté je třeba se vrátit zpět v jednom kroku a opakovat volbu vypálení. Na poslední stránce je možné také měnit nastavení rychlosti vypalování, což se skrývá pod stejnojmenným tlačítkem. Počet přidaných souborů na kompilaci DVD odpovídá jejich velikosti a platí, že čím je přidávaný soubor větší, tím je výsledný obraz i zvuk kvalitnější. Je ale pravdou, že DVD s více filmy neposkytuje takovou kvalitu jako klasický DVD film. Bohužel, dnes jsou ale na trhu k mání některé DVD filmy tak otřesné kvality, že se rozdíly lehce smazávají, ale všeobecně platí, že DVD film by určitou úroveň obrazu a zvuku mít měl.

Vypálení klasického DVD

Dalším krokem bude vypálení DVD filmu z připraveného adresáře. Ten většinou obsahuje plnou složku VIDEO TS a prázdnou AUDIO TS. Znovu není od věci využít programu Ashampoo Burning Studio a po otevření základního rozhraní a odkazu Vypálit filmy z připraveného adresáře se objeví jednoduchá stránka, kde stačí klik na Procházet a tímto způsobem přidat
připravenou složku do okna Cesta k adresáři. Zde je dobré / pokud soubor obsahuje/ zobrazit cestu k adresáři do úplného znění, tzn. název složky a VIDEO TS. Další postup je stejný jako ten výše popsaný, i zde je možné zvolit rychlost vypalování. Pomalejší rychlost je sice časově náročnější, ale výsledek bývá kvalitnější. Vypalovat lze i z DVD souborů, které jsou označeny jako
ISO. Toto jsou vlastně pouze obrazy DVD souboru a program Ashampoo Burning Studio nabízí i možnost vypálení této varianty, kdy se tyto soubory pouze „převedou“ do podoby DVD. Klepnutím na odkaz Vypálit obrazy disků se otevře stránka pro přidání ISO souborů. Postup je stejný jako u vypalování DVD. Upozorňuji, že tento popsaný způsob vypalování DVD platí pro připravené soubory o velikosti 4,464 GB a menší. Pokud je DVD soubor větší, je třeba ho zkomprimovat a potom vypálit.

Komprimace pomocí programu Shrink

Komprimaci, jinými slovy, zmenšení DVD souborů na požadovanou velikost, lze provést s aplikací Shrink. Prográmek je úplně zdarma a ke stažení je zde: http://www.dvdshrink.org/. Tato aplikace je opravdu nepostradatelným pomocníkem nejen při zmenšování zálohovaných DVD souborů, ale i při úpravách výsledného DVD. Samotná aplikace je velmi malá a rozbaluje se jako zazipovaný soubor. Základní okno Shrinku není tak složité a práce s ním zvládne i začátečník. Podotýkám, že je možné si stáhnout i češtinu pro tuto aplikaci / ze serveru Češtiny. cz/, odkaz zde: http://cestiny.idnes.cz/download/run/clanek.D041211_284209.idn a lze ji jednoduše instalovat do programu. Postup práce tedy bude popsán pro verzi základní i českou. Nejprve je třeba do aplikace vložit soubor. Tlačítko Otevřít disk/ Open disc/ vyhledá mechaniku s DVD nebo možnost Otevřít soubory / Open files / nabídnou jejich vyhledání v počítači. Rychlým přehráním se soubory načtou / cesta ke složce musí být podrobná, nejlépe až do VIDEO TS /. Poté napravo se objeví struktura filmu, kde může být Menu, Hlavní film a Extra / Main Movie a Extras/. Klepnutím na Menu/ nebo jakoukoliv jinou složku filmu / se název promodří a vlevo se objeví rolovací možnosti komprese. U všech částí je dobré zvolit možnost Bez komprese / No Compression /. Následovat by mělo kliknutí na poslední políčko vrchní lišty Vytvořit nové DVD / Re-author/. Tímto krokem se přesune celý „rozebraný“ film na levou část základní stránky Shrinku. Znovu
s názvy Menu, Hlavní film a Extra. Jednotlivé složky obsahují soubory, které lze přetažením pomocí myši přidávat na pravou stranu. Volba asi padne na hlavní titul. A klikem na políčko Nastavení komprese / Compressions Settings / lze získat přesný údaj o kompresi v procentech. Při tomto kroku musí být složka/ nebo všechny složky/ v levé části označeny – promodřeny. Pokud se komprese drží na 65 – 70%, je to ještě únosný stav, nižší hodnoty by mohly přinést kostičkování obrazu u promítání výsledného DVD na televizi s větší úhlopříčkou. Pokud by byla výsledná komprese vysoká, tak je možné odstranit některé části filmu – menu, bonusy, ale i nepotřebné jazykové verze a titulky. Údaje o jazycích a titulcích, které bude obsahovat výsledný disk, se zobrazí tlačítkem Nastavení komprese / Compressions Settings/. A především ubráním nevyužitelných jazykových verzí se ušetří relativně dost místa. Pokud je komprese v rámci možností / při velmi veliké kompresi program sám upozorní v dalším kroku na tento stav/, kliknutím na políčko Zálohovat DVD / Backup! / se objeví stránka pro určení cesty pro zálohu. První pole je určeno pro cíl zálohy. Pokud je na počítači nainstalován vypalovací program Nero, tak se zde zobrazí název vypalovačky a po načtení se celé DVD ihned vypálí.  Pokud není Nero k dispozici, tak se záloha uloží na disk C. A ve druhém poli stačí jen vybrat název uložené složky. Stisknutím tlačítka OK se spustí zálohování komprimovaného souboru. Tento proces je vcelku zdlouhavý a je přímo závislý na rychlosti počítače. Pozor,  prodlužuje se, pokud je na PC souběžně vykonávána nějaká činnost. Po zálohování lze soubor vypálit jakýmkoliv vypalovacím programem. Program Shrink nabízí kromě zde popsaného využití i mnohé další možnosti úpravy výsledného DVD, ale to je spíše záležitost pro pokročilé uživatele.

T.B.

4.1/5 - (7 votes)

1 komentář k Jak vypálit DVD

  1. potreboval bych poradit mam dvd s programy ale jak sem vipaloval tak doslo vipadku eletrickeho proudu tak .disk je plny ale nejdou nacist data .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *