Náhrady za MS Windows

Pokud máte tohoto operačního systému plné zuby a rozhodly jste se, že ho na svém počítači už déle nestrpíte, zpozorněte prosím, jelikož se vám v tomto článku pokusíme nabídnout možné alternativy náhrady.

Jsou uživatelé, kteří si tyto systémy nemohou vynachválit a jsou s jejich používáním naprosto spokojeni. Najdeme určitě i takové, kterým je jejich operační systém naprosto ukradený, ba dokonce možná ani netuší, že si jej mohou svobodně vybrat. Pak jsou ale i tací, kterým leze Windows pěkně na nervy, než se ale v zápalu rozhořčení rozhodnete systém a všechny data přeinstalovat, přečtěte si něco o jiných alternativách, jelikož byste se určitě nechtěli dostat, jak se říká z bláta do louže.

Pojďme se tedy podívat na jedny z nejpoužívanějších náhrad MS Windows.

Linux

Při názvu tohoto operačního systému se nejspíše každému milovníkovi počítačové tématiky vyjeví před očima roztomilý tučňák, který tvoří logo Linuxu. Nejdůležitější rozdíl, kterým se Linux liší od Windows a dalších komerčních operačních systému, je fakt, že Linux můžete nejen zdarma získat, ale i upravovat a dále distribuovat, neomezují vás žádné licence.

Po těchto slovech by se mohl běžný uživatel zhrozit toho, že je práce v tomto systému velmi komplikovaná, že si bude muset vše vytvářet atd. Nic takového vás nečeká, tento systém je vhodný jak pro běžné uživatele tak pokročilé. Ovládání zvládne díky jeho jednoduchosti opravdu každý.

Linux je též velmi dobře zabezpečen díky častým aktualizacím byste se neměli obávat žádného viru ani podobného virtuálního škůdce.

Na Linuxu sice logicky nenaleznete  kancelářský balík Microsoft Office, na který jste pravděpodobně z Windows zvyklý , nicméně můžete využívat například  OpenOffice, ve kterém najdete vše potřebné od editoru textů přes tabulkový program po prezentační program, grafický editor a editor rovnic až po databáze.

To ovšem není zdaleka vše, v tomto systému naleznete široký výběr nejrůznějších aplikací, které jsou většinou zcela zdarma a navíc je jich velké množství i v jazyce českém.

Další informace a seznam populárních distribucí včetně možnosti jejich stažení naleznete zde.

MAC  OS X

Druhý operační systém, který si představíme, je běžně používán na počítačích Macintosh. Pokud si ale nyní říkáte, že jste se s tímto typem operačního systému nesetkali, máte určitě z části pravdu. Ovšem běžně jste mohli vidět jeho velmi odlišnou verzi na dnes tolik populárních vymoženostech značky Apple, jako jsou iPhone, iPod a iPad. Jak už jsem naznačila, nejedná se o MAC OSX, ale jde o jinou verzi, nesoucí název iOS.

Grafické rozhraní tohoto operačního systému je velmi přitažlivé, nese jméno Aqua a bylo vyvinuto jak jinak společností Apple.

Pokud jste se nyní rozhodli, že byste tento typ sytému na svém počítači rádi zkusili, musím vás upozornit, že to nebude zdaleka tak jednoduché jako u Linuxu. Je pravda, že na MAC počítačích byste Windows měli bez větších problémů rozběhnout, ovšem na vašem počítači byste to zkoušeli marně. Tato firma totiž zastává jednoduchou politiku- vlastní Hardware i Software, ktere jsou spolu v dokonalé harmonii, takže proč by dovolili nabourat jejich plány konkurenci? Jinak řečeno chcete tento operační systém? Pak si ale budete muset připlatit a koupit k němu u nový počítač.

To se ovšem nelíbilo řadě uživatelů, vyústilo to až v to, že hackeři vytvořili verzi Hackintosh. Tuto verzi můžete používat na vašich „klasických“ počítačích.

Android

Znak Androidu bude nejspíše také všem znám, ten zelený robot s anténkami obletěl svět.

Domnívám se ovšem, že nebýt společnosti Google, která projekt odkoupila a následně financovala jeho vývoj a především vývoj aplikací na něj, nebyl by dnes tím, čím je.

Tento operační systém se velmi rychle vyvíjí a roste nejen jeho obliba, ale i počet uživatelů. V květnu roku 2011 na území USA bylo prodáno více telefonů se systémem Android než se systémem iPhone.

Ať už zvolíte jakýkoli operační systém a jakoukoli verzi, nevěště hlavu, pokud byste se svým rozhodnutím později nebyli spokojeni, vše se dá změnit, ale nezapomeňte před reinstalací systému zálohovat všechny vaše data, o která nechcete přijít.

Kristýna Jahnová

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *