Jak uspět na přijímacím pohovoru

Pokud jste už našli vysněnou práci a to poslední, co vám stojí v cestě je pracovní pohovor, nebojte se a řádně se připravte, poradíme vám, jak ho úspěšně zvládnout.

Jak se říká těžko na cvičišti lehko na bojišti. Čím důkladněji se na pohovor připravíte, tím lépe pro vás. Zde je pár typů, které můžete učinit před pohovorem:

  • Zjistěte si co možná nejvíce informací o firmě či společnosti, pro kterou chcete pracovat. Věřte, že je budete moci v pravou chvíli zúročit a váš potencionální šéf či personalista získá zcela oprávněný dojem, že o danou práci opravdu stojíte.
  • Bude to možná znít směšně, ale pokud nejste stoprocentní suverén a míváte občas trému či problémy s komunikací, stoupněte si před zrcadlo a zkuste si pohovor sehrát, představte se a odpovídejte sami sobě na otázky, které by mohly na skutečném pohovoru padnout. Tato metoda je prospěšná hned několika způsoby, nejenže si můžete v případě trémy snáze vzpomenout a pokračovat v odpovědi, ale váš projev by měl být navíc díky tomu méně trhaný a více uvolněný. A když se budete navíc před zrcadlem důkladně pozorovat, můžete odhalit chyby vašeho ústního projevu, jako jsou například nedostatečná artikulace, přílišné hektické máchání rukama apod.
  • Připravte si s sebou svůj životopis, kopie certifikátů, popřípadě i ukázky práce jeli to vzhledem k pozici, o kterou usilujete vhodné.
  • Ujistěte se, že bez problému a na čas trefíte na místo pohovoru (doporučujeme si nechat nějakou tu časovou rezervu), přijít pozdě je jedna z nejhorších chyb, které se lze v dané situaci dopustit. Uděláte špatný první dojem, navíc pak budete nervózní a pravděpodobně začnete panikařit.
  • Noc před pohovorem si dopřejte vydatný spánek.
  • Dejte si záležet na svém zevnějšku, ideální je pro tuto příležitost zvolit elegantnější oblečení, nikdo neříká, že musíte přijít hned v obleku, nic méně roztrhané džíny také nejsou to pravé.

Nyní už víme, co bychom měli v ideálním případě udělat před pohovorem, ale jak se chovat na pohovoru?

  • Do místnosti vstupte s pozdravem a úsměvem, většinou dochází k podání ruky, snažte se zvolit přiměřenou sílu sevření, nikdo nemá rád tzv. leklou rybu nebo v opačném extrému ocelový stisk. Pokud se vám dlaně potí, nenápadně si je před akcí otřete do kapesníku či do kalhot.
  • Snažte se chovat především uvolněně a vyrovnaně, je-li to třeba, snažte se uklidnit všemožnými způsoby. Pokud o sobě víte, že jste nervózní typ člověka, uvařte si například nějaký uklidňující čaj, bude to rozhodně lepší, než aby se vám následně chvěl hlas a klepali ruce.
  • Držte se základních norem slušného chování (neskákejte do řeči, mluvte přiměřeně rychle, nahlas a spisovně atd.)
  • Nestyďte se pochválit! Pokud něco ovládáte a mohli byste to v této práci využít, řekněte to.

 

Velmi populárním se v našich končinách rovněž stává příjicí řízení typu AC, tato zkratka znamená ve svém plném znění Assessment Center. Každé AC je jiné, jelikož je připravováno přímo na míru dané profesi. Nic méně se při něm můžete zaručeně těšit na představování své osoby větší skupině lidí, práci v týmech na různých funkcích, při řešení „dětských“ her a samozřejmě následnou rekapitulaci a kritiku sebe i ostatních.  Při tomto pohovoru je více než kdy jindy důležité zapnout mozek, není tak těžké přijít na to, co jednotlivé zdánlivé hry a úkoly zkoumají, zachovejte chladnou hlavu, buďte přiměřeně přátelští, nestyďte se komunikovat a snažte se udělat dojem! Až 70% lidí, kteří AC absolvují, nejsou přijati a to ne z důvodu nízké kapacity či špatných nebo nedostačujících schopností, ale právě protože neudělají dojem, takže si je pozorovatelé nemají šanci zapamatovat.

Kristýna Jahnová

 

Rate this post

1 komentář k Jak uspět na přijímacím pohovoru

  1. Dobré je si pročíst některá doporučení na portálech práce, kde většinou najdete dobré informace k tomu, jak se na pohovor připravit a jak jej zvládnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *