Jak na odvirování počítače

Pokud váš počítač „vyvádí“ neplánované a často překvapivé věci, tak je s největší pravděpodobností napaden zákeřnou „havětí“, která může v sobě čítat Spyware, Adware, Malware, Dialer nebo trojského koně. Tak se podíváme, jak s takovými nezvanými hosty v počítači udělat krátký proces.

Souborové viry

Nejprve bych rád podotknul, že ony klasické souborové viry jsou na ústupu, protože se objevily podstatně modernější a zákeřnější „škodiči“, které si neopatrný uživatel velice rychle nastěhuje do počítače a ti tam mohou nadělat pěknou paseku. Souborové viry se likvidují  systémem „vyhryznutí“ z napadeného souboru a může se stát, že takto vyléčený soubor již nepracuje tak, jak by měl, protože již přesně neodpovídá stavu před infikováním. Bohužel, potom nezbývá než takový soubor obnovit ze zálohy nebo se prostě smířit s tím, že je v počítači něco, co již nemusí pracovat tak, jako tomu bylo před napadením. Podstatně větším problémem pro dnešní moderní dobu představují právě ony zákeřné útoky na počítač, které hrozí , jak již bylo
řečeno, mnohem více než klasické viry.

Odkud se havěť natáhne do PC

Nejčastěji z internetu a cestiček existuje opravdu mnoho. Pokud někomu dorazí zajímavý mail od neznámého odesílatele a ten mail obsahuje soubor na otevření / většinou v angličtině/, tak tam se může skrývat nezvaný host. Dnes moderní stahování z internetu přináší také veliké nebezpečí, stahované soubory mohou být infikované. Havěť se vyskytuje i na sociálních sítích, nalepuje se na posílané soubory na ICQ, je hojně přítomna na pornografických stránkách.

Jak se nezvaní hosté chovají

Napadený počítač může být pomalý, může se neustále restartovat,často „zamrzá“ nebo není možné se připojit k internetu a pokud ano, tak se může značně navýšit výskyt nechtěných oken s reklamou. Podstatně nebezpečnější je ovšem ona skrytá činnost, kterou vykonávají nezvaní návštěvníci v počítači. Cestou infekce může havěť stahovat další infikované soubory a pomocí nich odesílat citlivé informace útočníkovi, který se tak může dozvědět hesla, PINy, certifikáty atd.Taktéž často dochází ke sledování veškeré činnosti, kterou provádíte na PC. Nezvaný host dokáže vypnout antivirový program, ale ten se chová tak, jako když pracuje správně.  A co vás může navštívit? Trojský kůň je obecně škodlivý software, které se tváří jako neškodný. Downloader natahuje z internetu další havěť. Nebezpečný je Backdoor, který umí přes internet převzít kontrolu nad napadeným počítačem. Pokud je PC infikováno virem Adware, tak vyskakují reklamní okna při surfování po netu. Špionážní software Spyware dokáže posílat data z počítače uživatele. Worm si lze posílat po síti nebo při hraní her a poté se může docházet k nechtěným restartům počítače.

Jak likvidovat škodlivé viry?

Nejprve by nebylo od věci spustit antivirový program. Pokud ovšem není napaden a je schopen návštěvníka najít. Když nedojde k detekci škodlivého software antivirem, tak bude následovat tvrdší úder. Ale nejprve k antivirovému programu. Všeobecně je známo, že některé jsou placené a některé zdarma pro domácí využití. Mohu-li doporučit, tak výborný je Avast / ke stažení
http://www.avast.com/cs-cz/free-antivirus-download /, který je opravdu propracovaný a je úplně zdarma. Sice by se na Avastu
nějaké chybičky našly, ale klady mnohonásobně ty malé zápory převyšují. Avast je česky, sám se aktualizuje, nezatěžuje PC a hlavně, pokud se uživatel chce dostat někam, kde je hrozba, tak Avast hlásí stav ohrožení, jinými slovy, snaží se viry do PC nepustit. Dalším antivirem, který není tak známý, je ale v angličtině a je také zdarma, je Avira / ke stažení  http://www.avira.com/en/avira-free-antivirus. Avira se také sama aktualizuje a umí detekovat cesty, kterými by se mohl nastěhovat nezvaný host do PC. Onen tvrdší úder škodlivému software by měl zasadit speciální program pro jejich likvidaci. Zde je třeba škůdce  z počítače vymazat úplně, protože se tím nic nepoškodí, onen nezvaný host existuje sám o sobě. Likvidovat havěť umí Spybot / ke stažení http://www.safer-networking.org/cz/spybotsd/index.html/. Aplikace Spybot se velmi lehce aktualizuje, spouští a nalezený škodlivý software bez problémů likviduje i začátečník, protože program je v češtině. Jen aktualizování virové databáze se dělá ručně, kontrola tatéž. Výbornou aplikací na nalezení a likvidaci havěti je Spyware Terminátor. Tento nástroj k boji s nezvanými hosty je v češtině, umí škůdce najít a zničit a je zdarma podobně jako předchozí Spybot. Kontrola se u Spyware Terminátora provádí ručně nebo pomocí plánovače, ale aktualizace probíhá automaticky. Spyware Terminátor může kontrolovat i běžící procesy v počítači. Asi ideální kombinací pro každý počítač je účinný antivir a jedna aplikace pro likvidaci škůdců. Nelze zapomenout ještě na CCleaner, / ke stažení http://www.piriform.com/ccleaner /, vynikající nástroj, který slouží pro celkovou konsolidaci počítače. Umí odstranit nepoužívané soubory, čistí registry, bezpečně uvolňuje místo na disku nebo odinstaluje programy a stopy po činnosti operačního systému. Může se stát, že někomu přijde emailem zpráva, která je zajímavá, ale může být infikovaná nebo je třeba prověřit nějaký soubor. Stačí ho nechat analyzovat na adrese : http://virusscan.jotti.org/cs. Větší problém představuje havěť, která nutí počítač k restartu. V tomto případě musí dojít k výše popsanému čistění počítače v jeho nouzovém režimu, aby mohla kontrola nerušeně proběhnout.

Záchranné CD

Bohužel, někdy se stane, že viry počítač naruší natolik, že ten není schopen nastartovat operační systém. Potom je tady ještě možnost záchrany v podobě AVG Rescue CD, které lze zdarma stáhnout na stránce AVG / http://www.avg.com/cz-cs/avg-rescue-cd-download/. Jedná se soubor nástrojů, který by měl nastartovat počítač nalezením a zničením virů. Toto záchranné CD lze stáhnout jako soubor ISO pro spustitelné CD nebo jako archív pro USB. Pokud se bude jednat o soubor ISO, je třeba ho vypalovat ve vypalovací aplikaci, ne ve vložené funkci Windows, ta neumí udělat spustitelné CD. Vhodný je vypalovací program Ashampoo® Burning Studio 6, který je zdarma k dispozici zde: https://www.ashampoo.com/en/usd/fdl a bez problémů vypálí / kromě dalších funkcí / obrazy ISO. Pokud by měla záchrana proběhnout přes USB, tak stažený RAR/ZIP soubor je třeba rozbalit a dvojklikem na setup.exe vybrat USB disk a poté najet na tlačítko Install a vše se automaticky připraví. Tím je vše nachystáno k záchraně. CD vložte do mechaniky nebo USB do zdířky a zkuste mačkat klávesu Esc při startu PC. Může se zobrazit seznam zařízení, odkud proběhne záchrana. Zde dejte CD nebo USB na první místo. Nebo při startu PC mačkejte DELETE nebo F2. Měl by se spustit Bios, kde stačí přejít do položky Boot order, Boot options nebo Boot. Zde zase bude zobrazen seznam, odkud má dojít k načtení CD nebo USB, dejte požadovanou položku na první místo a potvrďte změnu – save settings and exit. Poté se objeví hlášení, zda má být spuštěno AVG Rescue/většinou press any key to boot from CD or DVD /.Entrem dojde ke startu AVG. Záchranné CD/ USB během startu připojí všechny pevné disky, aby mohla být provedena jejich kontrola. Dojde i k nastavení síťového připojení. Při dotazu na aktualizaci je dobré ji spustit. Po nastartování AVG Rescue se objeví uživatelské rozhraní, kde se lze pohybovat šipkami a potvrzovat vybranou položku klávesou Enter. Nyní je doporučeno provést kontrolu počítače volbou první možnosti v uživatelském rozhraní – Scan. Po zadání Enter se objeví volba kontroly. Je dobré nechat testovat všechny disky / scan the volume / a po kontrole se objeví další volby. Položka Report file zobrazí výsledky, Delete all vše napadené odstraní z PC a Rename all infikované soubory přejmenuje – přiřadí jim koncovku infected.arl. Doporučena je možnost přejmenování, protože  napadené soubory poté  nejsou dále využívány pro šíření infekce. AVG Rescue dokáže odstranit z PC jakýkoliv napadený soubor a nerozezná jeho důležitost pro další fungování operačního systému. Proto je lepší nezvolit variantu úplného odstranění napadeného souboru. Volba Select umožňuje zobrazit detekované soubory a ulehčit si tak rozhodnutí, jak s nimi naložit. Po otestování PC, po vyléčení všech souborů zadejte restart a poté si stačí jen přát, aby naběhl operační systém. AVG Rescue sice obsahuje podstatně více položek, ale ty jsou určeny spíše pro zkušené uživatele.

T.B.

4/5 - (1 vote)

7 komentářů k Jak na odvirování počítače

  1. po projeti pc pres avast mi pravdepodobne nasel vir,jsem znovu nastartoval pc ,ale nejdeme mi zvuk.v ovladacich panelech a zvuky to pise,ze zvukove zarizeni neexistuje,pravdepodobne to vymyzalo ovladace ,ale nejdou mi tam zpet nainstalovat.Co mam delat zvuk stale nejde?

  2. Nainstalování nových ovladačů není tak těžká věc, jen je třeba vědět, které jsou ty správné. Jsou k dispozici na internetu, ale pouze některé, ale je pravdou, že se jedná o ty nejpoužívanější.

  3. Jak postupovat když se pc nepřipojí k internetu, ale jinak běží i když líně ale přece?

  4. při spštění PC mi kolikrát nic nenabíhá a po chvíli restartování mi pak naskakují reklamy,prosím co stím mám dělat

  5. Dobrý den, předevčírem se mi podařilo, kvůli stahování jedné hry, zavirovat muj notebook. Když jsem na netu, běhají mi tam nesmyslné reklamy a když chci kliknout na něco na te stránce, kde právě jsem, tak se mi nacte několik nesmyslných stránek. Jedna se o velmi nevhodné reklamy (většinou). Stáhla jsem si avast a když spustim test a objeví se mi, ze to našlo nějaký ten vir a já kliknu na opravu, tak se me ukáže ze si to musím zakoupit. Už nevim, co mam dělat.

  6. počitač byl napaden virem kodér, nelze otevřit žádný soubor, mám program XP

  7. Před týdnem mi zničehožnic začal několikrát denně počítač, nabíhají předtím nevídané reklamy uprostřed čtení novin,ovšem co je nehorší, najednou všechna doručená pošta se neuvěřitelně rozházela nejen co do měsíců ale i uprostřed měsíců, nová pošta se načte ale neusadí a nakonec ji najdu v Odstraněné poště, ale až po mnoha hodinách,zmizely uložené zásilky z jednotlivých přihrádek, nebo se nová pošta ukládá v jiných nepatřičných přihrádkách,u uložených fotografií se celý letošní leden změnil z obrázků na IMG a číslem fota,nepomáhá restart, nebo se rozjede a zamrzne. Stále naskakuje Letadlo, vypnu ho a po nějakém čase ještě týž den, především v noci, je tam znovu. Jsem vyhazována z připojení internetu, i se mi to hlášení řádně zobrazí. Přitom Odeslaná pošta je bez zásahu, i odesílání mailů v Outlooku běží zatím bez závad. Dnes ráno zhasla nová myš,po dlouhé době se modře rozsvítila vespod, a začala pracovat. Eset včera počítač cestou Team Vieweru PC zkontroloval, hackera nenašel, ovšem často mi naskočí hlášení, že mi bylo naistalováno to či ono, kupř. Právě Vám byl naistalován škodlivý malware atd., takže jsem v hledáčku někoho.Hry nehraji, z internetu stahuji jen třeba lékařské články když se vrátím z operace, kuchařské recepty, žádné nabídky ani reklamy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *