Chcete vystavit (vyplnit) fakturu, ale nevíte si rady? Tento článek vám pomůže. Může ji vystavit fyzická osoba – podnikatel nebo soukromá či akciová společnost. Nepřímo se fakturám věnuje obchodní zákoník a zákon o účetnictví.
Číslo faktury
V hlavičce (v horní části faktury) vedle názvu daňového dokladu Faktura by mělo být zapsáno číslo faktury (pořadové číslo). Uvádí se většinou v tomto formátu 1/2011 (první faktura za rok 2011). Záleží opět na dodavateli (prodávajícím), jaký typ označení faktury si zvolí. Vedle označení by mělo být také datum vystavení faktury (stačí rok a měsíc).
Konstantní symbol se nejčastěji uvádí 0008 (slouží pro nákup zboží).
Dodavatel
Dodavatel je ten, kdo zboží prodává, neboli posílá. Většinou je to firma. Může to být však i fyzická osoba. V obou případech musíte napsat název společnosti (jméno dodavatele), ulici, číslo popisné, směrovací číslo a město. Vpravo je kolonka pro IČ (identifikační číslo), které je uvedeno podle živnostenského rejstříku atp. DIČ (daňově identifikační číslo – udává se pouze u plátců DPH) je samé číslo jako IČ s tím, že před něj dáme předponu CZ. K peněžnímu ústavu se píše název banky, kde má dodavatel bankovní účet. Následně napíšeme číslo účtu a kód banky (čtyřmístné číslo) dodavatele.
Odběratel
Odběratelem je člověk, který zboží odebírá, neboli kupuje. Může to být opět jak firma, tak fyzická osoba. Název firmy (jméno fyzické osoby), ulice, číslo popisné, směrovací číslo a město je opět podmínkou.
Způsob dopravy
Způsobů dopravy je více. Zboží se může dopravovat pomocí české pošty, odběratel si ho může vyzvednout osobně na prodejně atp. Záleží pouze na dohodě mezi odběratelem a dodavatelem.
Způsob úhrady
Způsob úhrady záleží pouze na domluvě mezi odběratelem a dodavatelem. Může být zboží zaplaceno hotově či převodem (v tom případě nesmí chybět číslo účtu, kód bankovního ústavu a variabilní či specifický symbol, pod kterým bude platba evidována). Existují i jiné případy platby, ale ty jsou pouze ojedinělé.
Datum uskutečnění zdanitelného plnění
Den, kdy obchod proběhl. Kdy kupující (odběratel) koupil od prodávajícího (dodavatele) určité zboží. Vyplňují pouze plátci DPH.
Den vystavení daňového dokladu
Den, kdy byla vystavena faktura. Většinou se vystavuje ve stejný den, kdy proběhl nákup (prodej).
Den splatnosti
Zpravidla to bývá 14 dní, ale záleží opět na dodavateli (prodávajícím).
Místo pro položky a ceny
Položka číslo
Uvedeme číslo od 1 do x, podle toho, kolik druhů zboží kupující nakoupil. V případě že si koupil v elektro-obchodě pračku, telefon a televizi, našel by v toto sloupečku pod sebou čísla 1, 2, 3.
Označení dodávky
Sem přijde text s popisem výrobku (zboží), který prodáváme. Můžeme napsat například Nokia C5, LCD Televize Samsung s úhlopříčkou 56‘‘ aj.
Daňová sazba
Daňová sazba v %, která je v dnešní době 10 % a 20 % (záleží, o jaký produkt jde).
Jednotka množství
Sem přijde číslo, jenž bude představovat, kolik si kupující daných předmětů koupil. V případě, že si kupující koupil např. 4x Nokii C5, bude v tomto sloupečku „4 ks“.
Cena za jednotku
Zde bude celková cena za jeden kus daného zboží.
Závěr faktury
Na závěr musí figurovat celková částka, pokud nejste plátci DPH, tak stačí konečná cena, v opačném případě musí být uveden mezisoučet, cena bez daně, DPH v % a celková částka k úhradě. Faktura musí být opatřena podpisem a razítkem (nemusíte, pokud jste fyzická osoba se živnostenským listem).
Co používám já
Asi se shodneme, že ručně vyplňovat každou fakturu těmito údaji je relativně pracné. Já osobně proto používám pro fakturaci prográmek SuperFaktura, který mi doporučil známý. Nejdřív jsem na to koukal trochu s nedůvěrou ale teď už na něj nedám dopustit – a to z několika důvodů:
- ukládá klienty do adresáře, takže při vystavení nové faktury stačí jednou kliknout a není potřeba znovu vypisovat IČ, DIČ, ulici, město a psč
- automaticky posílá upomínky neplatičům – v českém prostředí bohužel až moc učitečná funkce
- nemá problém s fakturací do zahraničí (čas od času řeším, takže tuhle funkci oceňuji)
- Pro několik klientů mám takovou službu „paušálu“ že jim za dohodnutou částku nabízím určitý balík služeb – z pohledu fakturace jde o to, posílat každý měsíc stejnou fakturu na stejnou částku. Tady to stačilo jednorázově nastavit a faktury se jim vystavují samy.
Vyzkoušet ho můžete na tomto odkazu. Program stojí pár korun – určitě ne víc, než čas, co bych jinak musel strávit tvorbou faktur ručně ve wordu nebo excelu.
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda můžu jako FO bez ŽL vystavit fakturu na služby, dílo?
Děkuji za odpověď-
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, jestli mohu jako fyzicka osoba bez ŽL vystavit fakturu na služby, dílo???
dekuji D.Řezníček
Dobrý večer, hodlám jako fyzická osoba bez ŽL poskytovat ubytování.Mohu vystavit klientům fakturu? Děkuji za odpověď.Žinčíková
V těchto případech se může sepsat něco jako smlouva o dílo, kterou si pak druhá strana, pokud je to firma, může normálně dát do účetnictví
dobry den jsem podnikatel a chtelbych zistit kolik jaku max.častku muž nafakturovat za rok abyse nenavyšila sazba na socialce. dik
To taky dost záleží na výdajích, určitě se nedá obecně odpovědět
Děkuji za užitečný článek !! Ještě jsem se chtěl zeptat, zdali byste mi nedoporučili nějaký ten online fakturační systém, nebo jestli nemáte zkušenosti s tímto: https://imboss.cz/ ??