Chcete povedenou fotku krajiny? Asi si říkáte, že na tom nic není, ale opak je pravdou. Přinášíme pár tipů, jak na to.Obrovskou výhodou krajiny je to, že nám nikam neuteče. Těžší však je zachytit krajinu ve správném světle, aby byla fotografie co nejpovedenější. Abyste docílili kvalitních fotografií krajiny, je dobré vědět o pár základních zásadách týkajících se hlavně nastavení fotoaparátu a ovlivňování optického vzhledu fotky díky tomuto nastavení.
Detaily
Při focení krajiny je dobré uvědomit si, jak chceme, aby výsledek vypadal a hlavně, jak by měl působit. Jedná-li se o klasickou fotku, nesměly by na fotce chybět detaily, proto se doporučuje nastavit při focení krajiny na fotoaparátu maximální rozlišení. Toto nastavení je také proto, že se vám může fotografie povést natolik, že si ji budete chtít vytisknout ve velkém formátu (A4, A3). Potom je velké rozlišení nastavené ve fotoaparátu obrovskou výhodou!
Citlivost ISO je dobré si udržet na rozumné úrovni, nejlépe na co nejnižší – hlavně z toho důvodu, že při vyšší citlivosti na fotografii vzniká více šumu. Na takových fotkách mizí často detaily, které bývají původně velmi zajímavé. Pokud je nedostatek světla je lepší prodloužit si uzávěrku – můžete použít stativ – než abyste zvyšovali citlivost ISO.
Hloubka ostrosti
Chcete dosáhnout skvělých výsledků? Tak to byste měli umět pracovat s hloubkou ostrosti, která ovlivňuje především to, co všechno a do jaké míry bude na konečné fotografii ostré a co rozostřené. Jestli chcete, aby nějaký objekt na fotce vynikl více, než ty ostatní. Chceme-li zvýraznit nějaký objekt na fotce, musíme ho zaostřit s použitím malé hloubky ostrosti. Objekt, na který se zaměříme, bude ostrý a pozadí a popředí bude rozostřené.
Víte, proč sebou téměř každý fotograf krajiny nosí stativ? Přesně proto, aby mohl správně a hlavně neomezeně pracovat s hloubkou ostrosti. Ve většině případů se bez stativu jako fotograf neobejdete.
Uspořádání
Základním předpokladem pro poutavé fotky krajiny je správné uspořádání (kompozice). Tím je myšleno, jak bude reálná scéna vyfotografována, co všechno na snímku bude a kam na fotku jednotlivé scény umístíme.
Pravidlo třetin
U fotografů, kteří fotí krajinou je toto pravidlo celkem populární. Pravidlo třetin vychází z věcí, které jsou pro člověka přirozené a líbí se mu. Linii a objekty na fotografované scéně bychom neměli sestavovat přímo na střed, ale měli bychom je spíše umisťovat do třetin (myšleno rozměry obou stran fotografie). Ale ne vždy je nutné pravidla dodržovat, spíše je vhodnější je většinou porušovat J, z toho vyplývá – klidně foťte na střed, pokud se vám to tak líbí na fotografii.
Nejdůležitější je být v pravý čas na pravém místě, protože vhodné světlo dokáže divy. Je jasné, že krajina vypadá jinak při různém počasí (déšť, sníh, slunečno…) a poloze Slunce na nebi jinak. Ale ne všichni toho tolik využívají, aby jejich fotky byly kvalitní a zajímavé. Někdy je lepší si i brzy přivstat, to jsou fotky naprosto perfektní.
Světlo a počasí
Poloha a viditelnost Slunce na nebi a stav oblačnosti má velice zásadní účinek na fotku krajiny.
Fotografové, kterým se na nebi objeví kupovité kumuly (takové obláčky, kterým lze při dobré fantazii přiřazovat různé tvary např. slona, květiny, srdce…) jsou štěstím bez sebe. Tyto mráčky se objeví nejčastěji v pozadí modré oblohy a svým pohybem a vývojem vytváří na obzoru skvělé hry světla a stínu.
Při zatažené obloze je lepší soustředit svoje úsilí na mlhu, bezvětří atp. Na někoho mohou tyto fotografie působit ospale a unaveně, ale i takové fotky mohou být naprosto úžasné! Skvělé fotky jsou v tomhle počasí v lese – mlha a šero umocní vaše fotky (velmi dobře vypadá pak černobílý vzhled fotografie).
Slunce na obloze je velmi emotivní fotografií i pro silné povahy. Nejlepší je fotit Slunce při západu a východu, tedy ráno a k večeru. Dlouhé stíny a teplé světlo zaujme snad každého. Někdy stojí za to, se vzbudit dřív a jít vyfotit tu nádheru. Za to přes den, když je sluníčko (převážně v létě a na jaře) jsou stíny ostřejší a světlo chladnější.
Důležité pravidlo: Fotíte-li si krajinu a postupně se mění díky počasí stíny a světla, je dobré počkat si, až bude v popředí focené scény stín mraku – to bude vypadat perfektně.
Filtry
Jestli máte polarizační filtr, používejte ho, pokud možno, na focení krajiny. Fotka se tím probarví, zlepší se její hybnost a případné nechtěné odlesky zmizí. Setkat se můžete také s UV filtry, které v případě digitálních fotoaparátů zajišťují spíše ochranný účel – tyto foťáky mají totiž vrstvu simulující UV filtr již napařenou na snímačích. Různé barevné filtry, které fotkám dodávají specifické barevné nádechy, také nejsou k zahození. Vše záleží jen a jen na vaší fantazii.
Třetí rozměr
Zní to asi trochu zvláštně, ale je možné docílit i 3D vzhledu u fotek krajiny a to bez zbytečných úprav v počítači přes nějaké programy. Prostorové krajinky není nejlehčí vytvořit, ale když se budete snažit a soustředit, jistě jich docílíte. Nejlepší je, rozvrhnout si scénu, kterou mám v plánu vyfotit, tak, abyste využili pravidla třetin – to je základním předpokladem pro toto focení. Dalším klíčovým prvkem je vytvoření dojmu prostorovosti tak, že na fotce necháte vyniknout nějaký objekt v popředí. Ten se bude promítat vzhledem k pozadí. Tak se vytvoří prostorové vnímání. Jako další možností je perspektiva. Každý ví, že jakákoliv stejně široká cesta se v dálce zužuje do užší cesty. Dokážeme-li tedy zkombinovat pravidlo třetin a tvorbu perspektivy pomocí něčeho, co se vzdaluje (musí to naše oči provést fotkou), máme to. Nejlepší je tedy kombinace pravidla třetin, vytvoření prostorovosti zanesením “něčeho“ v popředí do snímku, tvorba perspektivy (př. pomocí silnice táhnoucí se do dálky) a pokud je to možné, pokusíme se o to, aby na fotce byla i úhlopříčka.
Teleobjektiv
Použití teleobjektivu, neboli maximálního zoomu, u ultrazoomových digitálních foťáků není tak často používaná praktika focení. Někdy si vyjděte na nějaký kopec, horu, rozhlednu – někam, odkud je dobrý výhled. Zoom na fotoaparátu nastavte na maximum a vyhledejte nějaké velmi zajímavé scénky. Maximální zoom zploští perspektivu a fotky budou vypadat opravdu ploše a to je tím účelem.
Fotka krajiny je jednou z nejklasičtějších fotek, kterými se fotografové zabývají. A jak jsou krásné, můžete posoudit kdekoliv na internetu, protože jich je opravdu velmi mnoho.
Copak se při fotografování krajiny řeší hloubka ostrosti, chlape prober se.