Jak vybrat počítačový zdroj

Jedním z nejnutnějších a nejdůležitějších součástek počítače je zdroj. Jeho základním znakem je výkon. Jakou má váš počítač spotřebu? To není tak snadné zjistit. Pro tuto informaci si dojděte do prodejny, kde jste počítač koupili. Špatný zdroj je rozhodně ten, který má výkon 600 W (pravděpodobně bude zatížen pouze 20% a ovlivní to kvalitu počítače) nebo s výkonem 350 W (ten bude zatížen na maximum a jeho životnost se pomalu, ale jistě, bude velmi snižovat). Nejlepší bude, pokud si zakoupíte zdroj, který bude mít výkon 450 W (v klidu bude zatížen tak pod 20 % a při např. hraní her nad 60 % výkonu)

Kvalita

Je důležité, aby zdroj dodával do počítače napětí a proud. Ať už máte zdroj sebelepší, nedokáže pod 20% zátěž poskytnout přímé napětí a proud, ale takový vlnitý, což je špatně. To má dopad hlavně na stabilitu počítače – bude se zasekávat a sám restartovat (v případě nižšího napětí) nebo se přehřeje a poškodí (v případě vyššího napětí). Doporučuje se samozřejmě koupit si kvalitní zdroj, a ne nějaký, který bude stát nejméně a bude naprosto k ničemu. Kvalitní zdroj není lehké sehnat – doporučuje se sledovat profesionální test nebo se poradit s prodejcem, od kterého máte počítačovou sestavu. Dá se však říci, že zdroj, který stojí méně než 1 500 Kč a má výkon 500 W je vám k ničemu. Top výrobci zdrojů jsou značky Seasonic a Corsair (jsou cenově přístupné), nebo značky Tagan a Enermax (jsou dražší, ale stojí to za to – doporučují se spíše pro počítačové sestavy v ceně cca 50 000 Kč, jelikož slabší počítač by tento procesor asi nezvládl). Pokud si koupíte levný zdroj, počítejte s tím, že se jeho „vlnění“ (což vyjadřuje jeho nekvalitu) odrazí i do vašich elektrických zásuvek. Může tedy způsobit např. ve vaší starší televizi špatný obraz atp. Toto vlnění se může dostat většinou i do sítě vašeho poskytovatele elektřiny, což také není moc dobré.

Nejen vlnění je minusem levných zdrojů, ale také dodržení výkonové normy je častým problémem. Účinnost je poměr výkonu ku příkonu – co zdroj dá a co si naopak vezme – a udává se označením zpravidla 80+ (hned v několika verzích). Toto číslo se znaménkem plus vás informuje o tom, že výkon zdroj nepůjde po 80%. Ty levné zdroje mají maximálně 60% účinnost. Zdroj může snadno uhořet, pokud bude nekvalitní a špatně vybraný. Proto jeho výběru věnujte velkou pozornost a nejlépe se poraďte s odborníkem. Nemusí uhořet pouze zdroj, ale i celá počítačová sestava, jelikož je se zdrojem vlastně propojeno vše, co tato sestava zahrnuje.Další vlastností jsou odpojitelné kabely, jenž usnadňují instalaci zdroje a ovlivňují proudění vzduchu ve bedně počítače, aby se lépe chladil. Nestane se tedy, že budou v počítači vadit přebytečné kabely. Velkou podstatou je i zvuk zdroje – levnější zdroj je velmi hlučný, protože má menší ventilátor, zatímco dražší a kvalitnější zdroj je tišší a rozměr ventilátoru je větší než u levného zdroje. U dražších se ventilátor ani tolik nezahřívá, proto se chlazení nemusí příliš namáhat.

Většina skříní počítače je rozměru typu ATX – takže ATX zdroj ATX rozměru vždy padne (ovšem jen, když to nebude skříň – bedna – za nejlevnější cenu s nízkou kvalitou).

Na závěr bych chtěla připomenout, že výběr zdroje je složitý úkon, který vyžaduje velkou pozornost a pravděpodobně i pomoc a radu od odborníků, jinak můžete přijít o celou svou počítačovou sestavu.

1/5 - (1 vote)

1 komentář k Jak vybrat počítačový zdroj

  1. Zdravím, děkuji za pěkný přínosný článek, ale potřeboval bych se zeptat… Nutně potřebuji ke zdroji vyrobit pár desek plošných spojů, ale nechce se mi to vyrábět doma v dílně, nemáte zkušenosti s nějakou firmou, která by to zvládla? Známý mi doporučil https://www.lamirel.cz/ , neznáte někdo? 🙂 Předem díky za odpovědi!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *