Jak vyčistit zlato

Chcete vyčistit zlaté šperky nebo jiné předměty ze zlata, ale nevíte, jak na to a do zlatnictví se vám kvůli tomu utíkat nechce? Existuje mnoho fíglů, jak si zlato vyčistit svépomocí doma. Udržujte zlato zářivé a opečovávejte jej!

Na čištění zlata není nic složitého. Stačí vědět, jak na to. Nemáte se čeho bát, zlato je odolný materiál, jehož povrch jen tak něčím neporušíte. Je škoda domácí čistění nevyzkoušet, neboť náklady na ošetřování zlata v klenotnictví spolu s náklady na dopravu nejsou příliš levnou záležitostí. Jak tedy zlaté šperky opět rozjasnit a dodat jim lesk a přirozený vzhled zlata? Jak zašlou špínu ze zlata dostat? Všeobecně lze nejlépe ze zlata dostat prach, špínu nebo tuk – k tomu postačí mýdlem zlato omýt pod teplou vodou a zanešené nečistoty v různých škvírkách dostat ven měkkým kartáčkem. Na zlatě se však mohou objevit i zákeřnější skvrny od rzi, které tu a tam svépomocí odstranit prostě nejdou.

Zlato vyleštěte

Jestliže šperky a další zlaté předměty nemáte vysloveně zašlé, ale v celkem dobrém stavu, jen je přeleštěte bavlněným hadříkem, jejž můžete sehnat třeba v klenotnictví. Tyto speciální bavlněné hadříky jsou napuštěny roztokem, který zaručí zlatu lesk a ochranu. Na stejném principu funguje i čistící vata, speciální čistící pěny a krémy. Tekuté čisticí prostředky se na zlato nanáší malými kartáčky a dostanou se do každé skulinky a tak zlato pečlivě vyčistí. Existují i různé tekuté roztoky, do kterých se zlato vkládá.

Kupte si čisticí prostředek určený k čištění zlata

Jedna z možností, jak zlato doma vyčistit, je pořídit si přípravek přímo k tomu určený. Čisticí prostředek k čištění zlata vás vyjde cenově téměř stejně, jako kdybyste si zlato nechali vyčistit u odborníka. Čisticí prostředky můžete koupit přímo v klenotnictví nebo v například v drogerii.

zlaté mince

Pozor na kamínky

Kamínky v prstenech nebo řetízkách čistěte opatrně a ideálně jen odpovídajícími čistidly. Například pozor na perly, brilianty a zirkony. Některé čisticí prostředky by mohly totiž kamínky poškodit. Věnujte proto dostatečnou pozornost návodům.

Ultrazvukové čištění

Jestliže máte zlata větší množství a nebojí se zainvestovat, pořiďte si ultrazvukovou čističku. Tuto metodu používají i zlatníci. Nádobu čističky naplníte příslušným roztokem, dáte do něj zlaté předměty a přístroj vám zlato prostřednictvím ultrazvukových vln vyčistí naprosto excelentně – všechny prohyby, skulinky i vzory budou rázem vypadat jako nikdy nenošené. Nevýhodou ultrazvukových čističek je jejich pořizovací cena v řádu tisíci korun. Výhodou však důkladnost a šetrnost. Ultrazvukové čističky se doporučují především pro zlaté šperky s mnoha prolisy a vzory, nebo zdobené kamínky.

Triky na domácí čištění bez čisticích prostředků

Nechcete-li kupovat čisticí prostředky ani jít ke zlatníkovi, nebo snad na vyčistění šperku spěcháte, můžete vyzkoušet některé domácí alternativy, které nestojí kromě času téměř nic. Jedná se o ověřené praktiky:

  • Zlaté předměty vyčistěte cigaretovým popelem smíchaným s troškou vody. Jednoduše jej dejte na hadřík, nejlépe bavlněný a zlato s ním vyleštěte.
  • Na principu cigaretového popela, viz bod výše, funguje i kypřící prášek do pečiva.
  • Ponořte zlaté šperky a jiné předměty na noc do piva a ráno opláchněte.
  • Zlaté předměty vložte do plechového hrnku, zalijte vodou, přidejte trochu mycího prostředku na nádobí (ideálně Jar) a lžičku jedlé sody. Nechte projít varem a poté pečlivě zlato opláchněte.
  • Skvrny na zlatých předmětech odstraníte citronovou šťávou nebo kyselinou citronovou. Stačí v ní namočit hadřík a zlato leštit.
  • Vezměte zubní kartáček a zubní pastu a zlatý předmět vyčistěte. Tato metoda funguje jak na větší, tak na drobné zlaté předměty.
  • Namočte jemný hadřík do benzínu a zlato s ním leštěte. Na podobném principu funguje i potírání směsi vody a lihu v poměru jedna ku jedné.
  • Zlaté předměty ponořte do sklenky se světlým pivem a nechte několik hodin (ideálně přes noc) potopené. Poté pečlivě opláchněte, případně ještě použijte kartáček.
  • Další možností je nanést na zlato zubní pastu a zubním kartáčkem, jemnými krouživými pohyby se snažit špínu ze zlata vyčistit.

Pokud domácí metody nezafungují, pak už nezbývá, než navštívit zlatníka a za odbornou službu mu samozřejmě zaplatit. Domácí čištění nemusí být ovšem účinné například při znečištění zlata způsobeného stářím.

Kde zlato skladovat

Zlaté šperky a další zlaté předměty skladujte na vzduchu mimo sluneční svit. Ideálním místem pro skladování je šperkovnice, nebo látkový sáček.

Rate this post

2 komentářů k Jak vyčistit zlato

  1. Na střední jsem chodila na chemickou a tam jsme si na čištění šperků dělali vlastní roztok, ale u teda netuším, co v něm bylo. Bylo to ale na stříbro. Šperky moc nenosím, jen zásnubní a snubní prsten. Oba máme od Rýdla a k prstenům je i celoživotní servis zdarma, tak si je na prodejně necháváme i čistit. V zásnubním prstenu mám briliant a byla bych nerada, kdyby se mi s ním něco stalo. Takhle mám jistotu, že se o ně postarají odborníci a že se ji nim nestane. Náušnice tam často nenosím, jen je občas přetřu slivovicí….teda tu část, co dávám skrz lalůček.

  2. Zajímavý článek o čištění zlata, ale já mám alergii na zlato i stříbro. Naštěstí mi moje alergoložka poradila šperky z chirurgické oceli, které mi nevyvolávají žádnou alergickou reakci. Šperky z oceli jsou hodně odolné a stačí je jednou za čas vyčistit mýdlovou vodou. Nedávno jsem si koupila náušnice z chirurgické oceli a jejich lesk je stále jako při koupi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *