Vývoj nejen elektroniky pro příjem digitálního televizního signálu jde mílovými kroky stále kupředu. Proto v tomto článku najdete radu, jaký zvolit set-top-box z toho nepřeberného množství značek a typů.
Co je třeba zakoupit
Ěra analogového televizního vysílání je prakticky minulostí a tak je třeba se poohlédnout po přístroji, který umožní
sledování digitálního televizního signálu.
Dva nejrozšířenější způsoby příjmu jsou satelit a příjem pozemní. Ten je označován DVB-T. Pozemní televizní příjem je nejlevnějším způsobem, jak v digitální éře sledovat televizní stanice. Bohužel, zatím je DVB-T pozemních kanálů omezené množství, více jich nabízí satelit, ale snímání signálu ze satelitu je o větší finanční investici. úspěšnému „chytání“ pozemně šířených televizních stanic potřebujeme set-top-box. Pozor! Ta malá skříňka, jejíž cena se může vyšplhat od cca 600 korun až na několik tisíc, sama o sobě žádný televizní kanál neuloví. Set-top-box musí být propojen s anténou/ nejlépe venkovní/, která umožní právě ono „odchycení“ signálu z pozemního vysílače. A v tomto případě platí jedno pravidlo – kde bez větších problémů hrál televizní přijímač coby analogový, tam budete úspěšní i s digitálním signálem. A pokud by bylo třeba zakoupit novou anténu, tak svou funkci bezvadně splní středně velká anténová „matrace“, ale mnozí si vystačí i s malými anténami, protože digitální signál je silnější než jeho analogový předchůdce.
Možnosti set-top-boxu
A dostáváme se k set-top-boxu. Dnes není problém si kliknout na internetu na nějakého prodejce se satelitní technikou /ti kvalitní prodejci satelitní techniky samozřejmě nabízejí i set-top-boxy pro pozemní digitální příjem/ a podívat se na nabídku přístrojů. Pokud dáte raději přednost návštěvě kamenného obchodu před internetem, musíte většinou počítat s tím, že na prodejně bude vystaveno a tudíž k mání méně přístrojů než na internetu. Většina prodejců má i své internetové stránky, tam si můžete vybrat ze široké škály set-top-boxů a vámi vybrané zboží by měl prodávající v kamenném obchodě bez problémů objednat.
K samotnému výběru přístroje. Většinou platí, čím menší receiver/ přijímač set-top-box/, tím skromnější výbava. A tak se lze setkat s přístroji velkými, stolními, potom se set-top-boxy středních velikostí a s mini provedeními. Tyto mini přístroje většinou lze připojit přímo na televizní přijímač a nenabízejí moc doprovodných funkcí. Pokud ovšem někdo opravdu nemá místo na instalování „klasicky“velikého receiveru, je mini provedení řešením. Středně velké a větší přístroje jsou nabízeny ve velikém množství variant. Každý set-top-box disponuje tunerem a ladicí rozsah tuneru je důležitým parametrem. Je třeba zachytit televizní signál v pásmu UHF/21-69/, popřípadě VHF. Dnešní set-top-boxy mají ladicí rozsahy větší, přesto by neměl být tento údaj opomenut. Dalším důležitým parametrem receiveru je citlivost. Ta udává, jaký je potřebný nejnižší vstupní výkon pro nerušený příjem obrazu, jinými slovy, na kolika procentech příjmu televizní stanice uvidíte obraz a uslyšíte zvuk. Schopnost přijímače odolat rušivým vlivům při provozu by také neměla být opomenuta a důležitým údajem je odolnost příjmu set-top-boxu proti rušivým odrazům z téhož vysílače. Tento údaj je označen písmeny C/N.
Pokud byste si nebyli jistí, ony zmíněné parametry lze najít v technickém popisu přístroje nebo kvalifikovaný prodejce určitě dotazy, které by se týkaly, mimo jiné i těchto údajů, rád zodpoví a popřípadě poradí. Pestrý sortiment přístrojů se liší velikostí, výbavou a samozřejmě cenou. Kdybychom měli zmínit ty nejznámější výrobce, tak jsou to například AB-COM, Arion, AVerMedia, Comag, CyberHome, DigiWave Electronics, Dream-Multimedia, Evolve, Finlux, FTA, Globo, GoGEN, Golden Interstar, Grundig, Homecast, Humax, Kaon, Kathrein, Mascom, Metronic, Mustek, Philips, Radix, Samsung, Sencor, Schwaiger, SiGMATek, Strong, Tech niSat, Thomson, Topfield, Umax, Vantage, X-Site, Yakumo a Yu-ma-tu. Tento firemní výčet zdaleka není konečný, ale výrobky těchto značek by měly představovat určitou kvalitu.
Výbava přijímače
Běžný set-top-box by měl být vybaven dvojicí zásuvek SCART. Samozřejmý je vývod na venkovní anténu. Ani klasický AV výstup by neměl být opomenut, ten poznáte podle konektorů označených CINCH. Kdesi na zadní straně přístroje se budou skrývat i písmenka S/PDIF. Takto je označen digitální zvukový výstup. Pokud jste slyšeli o výstupu HDMI, tak ten u klasického set-top-boxu není třeba hledat, tento konektor je součástí přístroje s označením HD. Mezi další výbavu set-top-boxu může patřit USB vstup, někde se objevuje čtečka paměťových karet a možnost připojení externího hard disku přes výstup označený eSATA. V dnešní době není problém si zakoupit i přístroje určené pro další interaktivní služby.
Takové mohou obsahovat například zdířku pro telefonní linku. A dokonce se lze na trhu setkat i se set-top-boxy, které umožňují i satelitní příjem a nesou označení / kromě DVB-T/ i DVB-S. Tyto přístroje jsou vybaveny CI slotem/ otvorem/ pro zásuvný modul s příjmovou kartou. Ale vraťme se k základním typům set-top-boxu. Ty si musí umět poradit s českou diakritikou. Mezi základní funkce se řadí možnost manuálního a automatického ladění, zobrazování EPG / elektronický programový průvodce, ten obsahuje programy televizních kanálů/, rodičovský zámek, editace televizních a rozhlasových stanic. Velmi příjemná je funkce SleepTimer / automatické vypnutí/ nebo časovač / Timer/. Pokud někdo z vás patří mezi fanoušky počítačů a televizní program by spíš chtěl sledovat na monitoru, tak si může pořídit set-top-box velikosti klíčenky, který se napojuje do PC nebo notebooku pomocí USB. Nevýhodou digitálního televizního vysílání je ten fakt, že nahrávání televizního programu je možné, ale ten program musíte i sledovat. Toto lze obejít, v případě set-top-boxu si zvolte přístroj se dvěma tunery, který je označen TWIN. Tyto přístroje často obsahují i interní hard disk. V neposlední řadě se můžete na našem trhu setkat s takzvanými hybridními set-top-boxy.Ty většinou obsahují jeden tuner pro příjem pozemního televizního signálu / DVB-T/ a druhý pro satelitní příjem / DVB-S/.
Tyto již složitější přístroje mohou být vybaveny rozhraním USB, na některé lze připojit externí pevný disk, mohou mít CI slot a různé čtečky karet. Na trhu můžete narazit i na hybridní přístroje s interním hard diskem o kapacitě několika set GB. Takové set-top-boxy nesou označení PVR/ personal video recorder/. Set-top-boxy třídy HD umožňují sledovat televizní programy ve vysokém rozlišení a i ty je možné si pořídit. Bohužel, zatím u nás nevysílá žádný pozemní televizní program ve vysokém rozlišení celoplošně, pouze omezeně prostřednictvím společnosti Telefónica O2 a signál lze zachytit v Praze, v Brně a v Ostravě. Pozemní televizní HD příjem bude možná sledovatelný v budoucnosti, potom by se daly využít vlastnosti set-top-boxů s konektory HDMI.
Kde ho koupit?
Z vlastní zkušenosti mohu doporučit tyto prodejce, se kterými mám dobré zkušenosti: