Jak vybrat televizi – LCD, plazma, LED

Dnes jsou obchody se spotřební elektronikou plné moderních televizních přijímačů mnoha značek od mnoha výrobců a tím pádem tam lze najít i velké množství modelů. Tento článek snad poslouží k tomu, aby se zákazník v sortimentu nabízených televizních přijímačů aspoň v základu zorientoval.

Obrazovky LCD, plazma a LED

Prvotní rozhodování by se mělo odvíjet od toho, zda zvolený televizor bude LCD, plazma či LED provedení. Tak se zastavíme u jednotlivých druhů a zkusíme je porovnat. Pokud se vezme v potaz spotřeba energie, tak na tomto poli vítězí LED obrazovky a největší spotřebu mají plazmy. Ale pozor, dnešní modely plazmových televizorů jsou již tak propracovány, že jejich spotřeba je oproti LCD vyšší, ale ten rozdíl není veliký. Hodně se u všech druhů televizí diskutuje o plynulosti obrazu především u „akčního“ zobrazení, například u vysílání sportovního přenosu. Plazmový televizor v 50 – 60Hz režimu zobrazuje pohyb plynule, pouze u těch hodně „akčních“ obrazů může mírně klesnout podkreslení. U víceherzové plazmy je obraz jako ono pověstné „víno“. LCD a LED modely zobrazují vše bez pocitu „duchaření“ / letící míč / ve 200 Hz provedení. Stoherzový LCD model může hodně akční obraz hůře prokreslit. Dalším faktorem, o kterém se mluví v souvislosti s jednotlivými druhy televizních přijímačů, je zobrazování černé barvy. Plazmové televizory nemají problém s černou barvou, ta je ve dne i v noci zobrazena sytě.

U LCD se může černá barva v noci či při menším světle jevit jako šedočerná. Totéž platí i u LED provedení, tam je tento problém asi největší především u levnějších modelů. Ještě se zmíním o takzvaném „vypálení“ barev. Toto nebezpečí hrozí u plazmových televizí a může být dočasné nebo trvalé. Výrobci plazmových televizí se ale stále snaží s tímto „nešvarem“ bojovat a v současnosti se jim to docela daří. Obraz plazmového televizoru je proti vypálení chráněn neznatelným posunováním obrazu. A jelikož se často při vysílání objevují nevyužité pruhy/ například při filmu v zobrazení 4:3 /, tak moderní plazmové televize umožňují z černých pruhů udělat barevné, aby i tento prostor byl využit a obraz „pracoval“, protože jinak by se časem mohlo stát, že by byla v oněch inkriminovaných místech znatelná obrazová neopotřebovatelnost.A pozor! Pokud se rozhodnete pro plazmový televizor, tak není od věci se na začátku snažit využívat obraz v celoplošném režimu, protože paradoxně částečné vypálení barev se může přihodit i v záběhu televizního přijímače. Obrazovka plazmového televizoru se zaběhne / odborně se tomuto procesu říká zahořování /cca po 50 – 100 hodinách provozu. Někdy ovšem výrobci udávají, že záběh obrazovky již proběhl v továrně. Každopádně, LCD technologii žádné vypálení barev prakticky nehrozí. Celkové shrnutí porovnání všech technologií. Asi nejlepší obraz poskytuje plazma, LCD je odolnější a LED se vyznačuje nižší spotřebou elektrické energie a je také dražší variantou LCD. Nyní opustíme rozdělení obrazovek televizorů a podívejme se na další kritéria, která by se měla brát v potaz při výběru televizního přístroje.

Rozlišení TV

Rozlišení televizní obrazovky se udává v pixelech a vypovídá o kvalitě zobrazování. Pro běžný televizní provoz je postačující rozlišení HD Ready, což odpovídá údaji 1280×720. Tyto televizní přijímače jsou cenově nejvýhodnější a v dnešní době již nabízejí opravdu vysoký standard. Kdo by chtěl při výběru televizoru postoupit o pomyslnou třídu výš, tak by si mohl vybrat model označený jako Full HD s rozlišením 1920×1080. Ovšem, televizor s vysokým rozlišením musí mít také odpovídající zdroj signálu. Pokud jsou televizní kanály snímány pomocí DVB – T, což je pozemní digitální signál, tak v tomto případě je televizní přijímač Full HD vcelku zbytečným přepychem, protože pozemní cestou nejsou celoplošně šířeny žádné programy ve vysokém rozlišení. Ty jsou nejvíce přítomny na satelitech, ale pro jejich příjem je nutné vlastnit i satelitní přijímač s označením HD.

Úhlopříčka

Důležitým parametrem u televizního přijímače je velikost úhlopříčky. Při výběru televizního přijímače by mělo být jasné, kde bude umístěn a z jaké vzdálenosti bude sledován. Rozhodně neplatí pravidlo čím větší úhlopříčka, tím lepší pokoukání. Velké úhlopříčky vyžadují veliký prostor, protože u takové televize umístěné v malém obývacím pokoji jsou vidět jednotlivé pixely a požitek z pěkného obrazuje pokazí. Obecně lze říci, že sledovací vzdálenost televizoru odpovídá cca 2 – 3 × velikosti úhlopříčky. Kvalita obrazu televize není závislá pouze na jeho rozlišení, záleží i na kontrastu, odezvě / LCD a LED / a jasu.

Odezva, kontrast, jas

LCD se skládá z tekutých krystalů a těm chvilku trvá, než dosáhnou požadované barvy. Tomuto okamžiku se říká odezva a jedná se zpravidla o dobu 6 – 8 ms, což je dnes standardem. Kontrast je veličina, u které platí – čím vyšší, tím lepší. Klasický / udáván je i statický / kontrast by měl dosahovat hodnoty kolem 1500:1. To je kontrast přirozený, který zobrazuje rozdíl mezi černou a bílou barvou. Poté se udává i dynamický kontrast o hodnotě 10 000:1 a výše, který při tmavé scéně ztlumí panel a naopak, světlý obraz bude kvalitně prosvícen. Jas televizní obrazovky označuje stupeň prosvícení při zobrazované bílé barvě. Standardem u LCD obrazovky by měl být jas kolem 500 cd/m2. Platí, že vyšší hodnoty jasu zajistí lepší sledování televizní obrazovky za
přímého světla. Je dobré zvolit televizor s hřebenovým filtrem, který zajistí, aby se obraz netrhal při scénách s rychlým pohybem. Digitální tuner je u moderních televizních přijímačů samozřejmostí, totéž platí o obrazovém formátu 16:9.

Technologie 3D

Naposled jsem ponechal 3D televizory, které jsou na našem trhu také běžně dostupné. Jejich sledování ve 3D je možné pouze se speciálními brýlemi / někteří výrobci již vyvinuli modely, kdy nejsou brýle potřebné / a celá technologie 3D je provázána s 3D filmy, 3D Blu-ray a 3D vysíláním. Což je buď stále problém / vysílání / nebo stále ještě drahý nadstandard / filmy, Blu-ray a 3D domácí kino /. Pokud uvažujete o 3D televizním přijímači, tak celá technologie je založena na vnímání obrazu. Zobrazení ve 3D pouští do každého oka jiný obraz. Jeden snímek se vysílá pro jedno oko, druhý pro druhé a děje se tak ve zlomcích vteřiny. A k synchronizaci obrazu jsou potřebné ony speciální brýle. Obrázky se přes brýle dostanou do očí, signál přejde do mozku a ten si složí 3D. To potom divák vnímá jako trojrozměrný obraz. A divák nesmí mít pocit „blikání obrazu“, což nehrozí u 3D HD 200 Hz televize.

Výbava a výrobci TV

Kabelových vstupů by mělo být více než méně. U HDTV modelů se optejte na počet digitálních / HDMI / vstupů a zda je možné televizor připojit k počítači. Vstupy pro připojení kamery nebo fotoaparátu by měly být ideálně umístěny na předním panelu nebo ze strany přijímače. Pokud je plánováno zavěšení televizního přijímače na zeď, musí se kabely někam skrýt. Některé modely dostupné na trhu ono ukrytí kabelů umožňují. Televizní přijímač může disponovat USB vstupem, čtečkou karet nebo vestavěným hard diskem, popřípadě DVD rekordérem. Potom je na zvážení zákazníka a budoucího uživatele, která funkce televizního přijímače bude ku prospěchu a co je již zbytečnost, protože všechny doplňky si nechají výrobci zaplatit. Něco málo k výrobcům televizních přijímačů. Pokud se vynechají ony ultralevné nabídky typu Sencor, Haier, Changchong, tak se snad nelze splést. Kvalitu a záruku určitě nabízí Samsung, LG, Philips, Sony, Sharp, Mascom, Toshiba, Panasonic či Grundig jako ti na trhu nejvíce zastoupení .

T.B.

Rate this post

4 komentářů k Jak vybrat televizi – LCD, plazma, LED

  1. dobrý den, můj dotaz je trošku specifický, ale bez současných technologii dost namáhavý-časově. Chtěl bych si vypracovat rodokmen-strom života a hledám nějaký program, nebo odkaz a směr, jak se toho se ctí zhostit. Mám nějaká data z rodiny a příbuzenstva, nejsem však ve stavu, abych mohl objíždět matriky příp. to zadat profikum co se tím živí. Mělo by už něco v dnešní době existovat, jak to postupně dotáhnout ke zdárnému konci. Pokud je mezi vámi někdo, kdo to již zkoušel, tak ví o čem je řeč a ostatní jenom tuší- Beru to vypracování rodokmenu jako velkou výzvu a úctu svým předkům, nebot díky jim tu jsme. Děkuji za váš zájem o tento dotaz a budu se těšit na odpověd – díky petr m.

  2. Dobrý den! Prosím Vás vybírám novou televizi a už jsem zúžil výběr na tyto dva kousky: LG 47 LM670S a Philips 47 PFL45307H , přiznám se vůbec tomu nerozumím, jen podle recenzí a rád bych velmi dobrou televizi a ne drahou. poradíte? Děkuji.

  3. Postrčí mě prosím někdo správným směrem?

    Mám zájem o LED televizi s připojením k internetu. Nevím si rady, jak k ní připojit klávesnici a myš pro snadnější „ovládání“ internetu. Nechci pořizovat k televizi ještě tablet.

    Předem díky za tipy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *