Chcete hezkou fotografii portrétu? Tu chce asi každý. Ať už jako profilovou fotku na Facebook nebo jako doplněk do životopisu.
- Ten, koho budete fotit, toho byste měli pořádně na focení připravit. I když by to někdo neřekl, u portrétu také hraje velkou roli oblečení a také doplňky (náušnice, čelenka, náhrdelník).
Nezbytností je také kulisa. Pokud nemáte profesionální fotostudio, postačí vám, když bude model (ten, koho fotíte) sedět nebo stát před barevnou zdí (nejlépe světle barevnou, ne však bílou ani černou – to by mohlo způsobit příliš velký kontrast).
- Focená osoba musí být umístěna (stát, sedět, ležet) několik metrů od pozadí – ideálně 3 metry. Minimalizují se tím stíny a fotografie dostane potřebnou hloubku.
- Rozhodně se doporučuje používat stativ (sníží rozostření a rozmazání fotografie) a vhodnou vzdálenost, kam fotoaparát se stativem umístíte.
- Měli byste se ujistit, že světlo je v přední části focené osoby (modela). Je naprosto nevhodné, aby měla focená osoba slunce za sebou nebo dokonce nad hlavou!
- Pravidlo třetin je zde také velmi důležité. Oči by měly být v horní třetině fotografie a focená osoba by měla zabírat minimálně třetinu celého záběru – pokud jde o portrét, tak klidně i více.
- Oči jsou středobodem profesionálního portrétu, proto se na ně zaostřete.
- Pozadí pokud možno rozostřete, a pokud má fotoaparát funkci zaclonění objektivu, neváhejte a využijte ji. Tím skvěle zdůrazníte fotografovanou osobu.
Nejlepších portrétní snímky dostanete, když budete používat manuální nastavení. Není to zase tak těžké a výsledek bude stát za to! Jak tedy správně nastavit fotoaparát, abyste nemuseli používat „mód portrét“? Více tipů jak fotit najdete na http://tipyjakfotit.cz/jak-fotit-portret/