Začínáme fotit II: Co fotografovat?

Již ta skutečnost, že mobil většiny z nás je vlastně také fotoaparát, znamená, že vás čeká dříve či později úvaha o tom, co tedy bude předmětem vaší činnosti v tomto směru.

Dnes se může stát každý fotografem. Za poměrně přístupnou cenu je na trhu široká řada přístrojů, počínající mobily a končící přístroji pro profesionály.  Daleko vážnější starost však potká jedince, který si fotoaparát cílevědomě pořídil již s úmyslem tuto bohulibou činnost provozovat buď jako koníčka- (ti rozumnější), nebo dokonce jako profesi – (snílkové).

Rozhodnutí: „teď si vezmu foťák a jdu něco fotit“ přináší bud bezcílné bloumání  okolím, bez nalezení nějakého atraktivního objektu nebo děje, případně „střílení“ záběrů „hlava nehlava“, jejichž hodnota natolik neuspokojí, že je ihned po příchodu domů smažete. Díky digitální technologii to nestojí peníze, které musel vynaložit každý takto začínající fotograf za éry klasické fotografie. V tomto článku nebudeme řešit otázky „jak“, nebo problémy kvality záběrů, ani technické aspekty přístroje, ale právě ten problém „co“. Protože každý začínající fotograf je na úplném začátku pevně přesvědčen, že po přečtení návodu k  přístroji je dostatečně vybaven k pořízení krásných a zajímavých všemi obdivovaných obrázků. Vždyť stačí jen mačkat spoušť, ostatní zařídí servis.

Tady přijde první odpověď na otázku „co“. Začínající fotograf, nebo fotografka bývá často správně rozhodnut-a, že chce fotit pěkné nebo krásné věci kolem sebe. Objektem se stávají přítel, přítelkyně, kamarádi a příbuzní. Pokud se tedy rozhodnete pro tuto „rodinnou“ dokumentární fotografii, je to pro začátek rozhodnutí velmi správné. Je jen třeba postupně pracovat na kvalitě těchto snímků, aby stále více měly „hlavu a patu“. Pokud fotografování „začínajícího“ skutečně zaujme, (vlivem pochval postižených), chce překročit rámec rodiny, přátel a známých, a dát svým snímkům jakýsi vyšší smysl, než jen zachycovat syrovou podobu a prostředí blízkých. Zde bych doporučoval, předčasně nelikvidovat snímky, jejichž hodnota se s postupujícími zkušenostmi zdá příliš nízká nebo dokonce katastrofální. Jde o to, že tyto obrázky mají většinou více hodnotu dokumentární než uměleckou, což dokážete rozlišit a ocenit později. Při digitální technice není problém záznamy uchovat s  příslušnými daty.

Nejdříve teorie, pak praxe

Může se to zdát absurdní, ale toto „co“ je třeba zpočátku řešit teoreticky. Nalákán nádhernými fotografiemi z navštívených výstav a galerií, časopisů nebo internetu, přemýšlí nadšenec jak na to, aby i jeho fotky byly lepší a neméně tak pěkné. Při tomto přemýšlení si však musí uvědomit, že náměty za ním nepřijdou domů k počítači. Znamená to, že příležitosti, které nacházel doma při rodinných oslavách, shromážděních nebo dovolených jsou pryč a je třeba nalézt jiné. To nejlépe při činnosti, která více či méně naplňuje volný čas. Skutečně vytvořit dobrou pěknou fotografii je jako namluvit si hezkou dívku, případně chlapce. Zírat na ně při přehlídkách krásy misek nebo misáků nepřinese ovoce.

Prostředí dělá fotografii

Musíte do terénu. Plovárna, hřiště, zájmová činnost, taneční zábava nebo práce, škola. To je prostředí, které znáš, kde můžeš předpokládat a najít zajímavé děje, věci, nebo zajímavé lidi. Zajímavé je myšleno z hlediska diváků, které chcete svými obrázky nějak oslovit. (aby se jim líbily a o něčem jim vyprávěly) Musíte umět tuto zajímavost posoudit. Lépe se daří těm, kteří dráhu fotografa-amatéra (vyšší stupeň začátečníka) zahájí třeba na dovolené, někde v dosud neznámém prostředí. Tam jsou ideální podmínky pro cvičení tvůrčího vidění. Nic tak neinspiruje jako atraktivní, dokonce exotické prostředí s dosud nevídanými detaily, lidmi, zvířaty, stavbami, vodou i ději. Také je dobré nechat na sebe působit díla významných fotografů, jak našich, tak cizích např.z National-Geographic,abychom vstřebávali do sebe jak měřítka, tak i odhad vlastních možností. Tak jakmile se rozhodnete pro to, kde byste začal/a, máte nakročeno i k tomu co tam budete fotit. Nečekejte, že až se to naučíte, že bude každá vaše fotka dobrá, natož v začátku! Tím končím stručné povídáním o tom co fotit.

NuBa

Rate this post

6 komentářů k Začínáme fotit II: Co fotografovat?

  1. Dobrý den, chci se zeptat na to, když jsem večer při umělém osvětlení fotila nějaké oblečení, tak jsem měla barvy úplně jiné. Kalhoty byly černé a já je měla vyfoceny do modra. Mám nový foťák olympus VG 130 jinak fotí moc hezky ale tyto fotky mi připadají moc jasné chtělo by to něco někde ubrat nebo nevím. Zkoušela jsem různě nastavovat ale asi něco dělám špatně. Před tím jsem měla také olympus a já fotila hlavně večer a měla jsem přirozené barvy. Prosím půjde něco poradit ? Děkuji Benny

  2. Dalo by se to dodatečně upravit přes photoshop, zoner nebo jiný program na úpravu fotografií a tam ten tón posunout do více reálných barev… Jinak samozřejmě záleží, jestli je expozice automatická nebo v nějakém režimu, na tom jestli nevrhá nějaký předmět odraz na fotografovanou věc atd… Může toho být celá řada

  3. Moc děkuji za odpověď. Celý víkend jsem si s tím hrála a bezúspěšně. Fotky bych řekla neodpovídají realitě. Studovala jsem přiložené materiály a nic. Prosím Vás jak píšete že se dají fotky upravit přesphotostop, zoner nebo joný program to najdu kde ? Jsem laik jak na počítače tak i na programy. Když si najdu ty stránky to pak musím co udělat ? Nějak si připojím foťák nebo jak ? Potřebuji ho denně ke své práci. Fotím oblečení. Dnes jsem fotila zelenou barvu a měla jsem to žluté. Prostě takovou barvu jaké bylo oblečení jsem neudělala. A zkoušela jsem to snad 100 způsoby co foťák nabízí. Různé stmavování a zesvětlování fota různé režimy den, noc potom – auto – pak ručně jasnosti všechny co se nabízí a nic. Před tím jsem měla starší typ tohoto OLYMPUSU a fotky jasné , parádní přesné barvy. Jenže se mi přes fotky začali dělat čáry – nevím co se stalo. Oprava by byla asi nákladná ale brala bych ho hned zpět. Tak jsem si zakoupila tento nový a jsem z toho nešťastná. Místo abych fotila tak jsem celý víkend zkoušela barvy. Prosím zkuste mi ještě pomoci radou co mám udělat. moc díky. Jana

  4. To já si asi sám na focení nikdy netroufnu. Navíc se s přítelkyní už několik let chodíme fotit k https://www.robinpuskas.cz/ , takže to vlastně umět ani nepotřebuju.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *