Momentálně je docela klid, ale jistě si pamatujete období, kdy se média předháněla v tom, kdo přinese více šokující zprávu o bezpilotních letounech. Lidé z celého světa se báli, že kvůli nim ztratí soukromí nebo budou zastřeleni ze vzduchu. Dnes už je situace příznivější. Svého drona s kamerou si pro zábavu můžete klidně pořídit i vy.
Pamatujete si na ty děsivé zprávy? CIA používá drony s kamerou ke špehování osob podezřelých z terorismu. Armáda USA s nimi sleduje lidi. Používá je policie. Doručují jídlo a balíčky. Porušují americkou ústavu. Chrání volně žijící živočichy. Palčivé otázky se mísily s pozitivními dopady, a přestože nejvyhrocenější situace byla v Americe, u nás jsme to vnímali také.
Nově objevená senzace
Je docela podivné, že celá ta léta myšlenka malých létajících objektů nikomu nevadila. Historie dronů totiž sahá až do roku 1930, kdy British Royal Navy vyvinula Queen Bee (Včelí královnu) – rádiem řízené bezpilotní letadlo, které sloužilo jako pohyblivý terč pro trénink britských pilotů. Našly se i plány z americké občanské války, v nichž se hovoří o dronech naložených výbušninami, které měly být poslány na nepřátelské území.
Ve skutečnosti tedy nejde o žádnou revoluční technologii, které bychom se měli obávat. Je tu s námi už celá léta a je absolutně neškodná, pokud se budou dodržovat určitá pravidla. Je důležité si uvědomit, že škodit mohou lidé prakticky s čímkoliv. Vaši sousedé pravděpodobně mají doma nůž. Myslíte si, že vás s ním zítra přijdou zabodnout?
Dobrá hračka pro každého
Drony se navzdory původním obavám ve většině světa ujaly jako parádní hračky. Fungují na dálkové ovládání a samozřejmě se trochu liší od těch, které používají vojenské jednotky. Jsou daleko menší a mnohonásobně levnější. Ceny se pohybují asi od tisícovky do desetitisíců. Vrchní hranici si snad ani netroufáme odhadovat. Na ty dražší a větší je však potřeba povolení Úřadu civilního letectví (ÚCL), proto většina nadšenců sáhne po nějakém kousku přiměřené velikosti.
Velmi oblíbenou variantou, která je dobrým kompromisem mezi cenou a profesionálními záběry, jsou drony od firmy DJI. Pořizují špičkové fotografie a videa – právě tyto materiály jsou obvykle důvodem, proč si lidé drona pořizují. Obyčejné létání zanedlouho omrzí, ale když můžete pozorovat záběry z cesty, stojí to za to.
Kde se létat smí a kde ne
Samozřejmě je vždy potřeba pečlivě zvážit, kde se hodí drona vypustit. Pokud s ním budete přes plot špehovat sousedy, mohli byste mít potíže, když to zjistí. Jsou ale místa, kde by mohly nastat ještě větší problémy. Na území České republiky se nesmí lítat s drony například v okolí jaderných elektráren a letišť. Přesnou mapu míst, kde se trvale nebo dočasně létat nemá, najdete na aisview.rlp.cz. Létat byste měli daleko od lidí a budov, nejlépe někde za městem. Neměli byste se dostat do výšky více než 100 metrů nad zemí. Obecně platí, že při okupování vzdušeného prostoru dronem stačí používat selský rozum.
Jedna věc by vás ale ještě mohla zajímat. S dronem byste měli létat pouze do takové vzdálenosti, na kterou ho sami vidíte. Nezáleží na tom, že máte přehled díky přenosu videozáznamu. Kdybyste chtěli létat za roh, museli byste mít povolení od ÚCL. Odůvodňují to tím, že videozáznam nemusí být spolehlivý.
Jakého drona si vybrat
Pokud se chcete vyhnout nutnosti povolení od ÚCL, měli byste si vybrat přístroj do váhy 20 kg. Záběry, které s ním pořídíte, nesmíte používat komerčně, jinak byste taky potřebovali povolení. Jinak máte ruku volnou a je jen na vás, co zvolíte. Nejčastěji potkáte kvadrokoptéry, které jsou dobrým kompromisem mezi rychlostí a stabilitou. Například oktokoptéry jsou nesrovnatelně rychlejší, ale zase méně mrštné. Záleží tedy čistě na vás a na tom, jaké máte se svým dronem plány. Snad to nebude střílení sousedů.
Tak já jsem si například koupil dron s kamerou z českého e-shopu https://www.modely-rc.cz/ a lítám s ním už přes půl roku, jsem s ním velice spokojený! 🙂 Pánové z obchodu mi i poradili určité tipy na létání do začátku, takže ani nebylo náročné sžít se s tímto dronem 😉
Dron je super hračka 🙂 Na jaře jsem ho objednal a se synem létáme skoro každý den. Nevím, jestli to baví víc mě nebo jeho, tak přemýšlím, že mu v září k narozeninám koupím nový a ten, co mám, si nechám já.