Chromecast od společnosti Google přináší zcela unikátní koncept do světa počítačů. O co se jedná a jaké využití zařízení má?
Co je Google Chromecast
Poprvé se tato novinka představila v roce 2013. Začala se prodávat v USA. Druhá generace pak spatřila světlo světa v roce 2015. V roce 2016 se na trh dostala inovovaná verze Chromecast Ultra, která podporuje HDRI a rozlišení 4K. Chromecast je aktuálně v našich podmínkách dostupný ve zmiňované vylepšené „dvojkové“ verzi. Chromecast Ultra lze zatím zakoupit výhradně v zahraničí, a to za v přepočtu přibližně 1 700 Kč.
Zařízení je v podstatě malým osobním počítačem, který velikostí i tvarem připomíná klasickou USB klíčenku. Jeho hlavní myšlenka tkví v tom, že jej lze propojit s mnoha dalšími chytrými zařízeními, která pak v podstatě zastupují funkci dálkového ovládání. Přes tyto samotné přístroje ale poté neprocházejí žádná data, což současně pomáhá šetřit jejich akumulátory. Tímto způsobem je možné využívat třeba chytrý telefon nebo tablet.
Jak funguje zařízení v praxi
Funkční jsou veškerá zařízení, která podporují technologii Google Cast. Kompatibilní je se systémem Android i iOS, případně může zrcadlit i obsah z webového prohlížeče Google Chrome. To znamená, že jej lze spustit nejen na mobilních telefonech, ale i na osobním počítači, podporován je operační systém Windows i Mac.
Používá se ke streamování obsahu z těchto přístrojů. Usnadní vám přehrávání vašich oblíbených filmů, poslech hudby nebo hraní her na velké obrazovce televizoru. S tou Google Chromecast jednoduše propojíte HDMI konektorem, což by neměl být problém u prakticky žádné v současnosti prodávané televize, ani u starších typů. Podmínkou pro správnou funkčnost je, aby Chromecast a zdrojové zařízení byly připojeny prostřednictvím totožné domácí wifi sítě, přičemž zajišťuje podporu standardu 802.11ac v pásmu 5 GHz. Oproti Bluetooth má propojení přes wifi výhodu ve výraznější stabilitě i na větší vzdálenosti a lepší kvalitě výsledného přenosu.
Jestliže se vám podaří jednotlivá zařízení navzájem úspěšně spojit, což by neměl být problém ani pro naprostého laika, dále vám k ovládání stačí pouze jediné tlačítko. Užít si tak můžete video v maximálním rozlišení až 1080p Full HD bez zasekávání a dokonalý prostorový zvuk.
V čem je lepší druhá verze
Druhá verze získala oproti svému předchůdci jiný tvar v podobě malého disku i odlišné řešení připojení. Dále se dočkala výkonnějšího hardwaru a změnách v ovládací aplikaci, která nyní dokáže video načítat s předstihem.
Do vínku dostal výkonný dvoujádrový procesor s frekvencí 1.2 GHz, který ve spolupráci s 512 MB operační paměti zajistí plynulý chod zařízení. Celkem až 2 GB kapacity v interním úložiště flash poskytuje dostatek prostoru pro veškerý váš oblíbený obsah.
Jak propojit Chromecast s jednotlivými zařízeními
Zapojení Google Chromecast do TV
K zařízení je připevněn již zmiňovaný HDMI konektor, kterým spojíte Chromecast s televizorem. V prvním kroku bude nutné jej zapojit do příslušné zdířky. Zajistit budete muset dále napájení samotného přístroje elektrickou energií. To můžete realizovat buď pomocí přiloženého USB kabelu, který zapojíte do televize nebo prostřednictvím klasické externí nabíječky, díky níž budete Chromecast nabíjet přímo ze sítě. V balení vesměs najdete originální adaptér, avšak určený pro americký trh, se kterým v našich podmínkách neuspějete. V případě, že váš televizor tak neumožňuje stálé napájení, což se doporučuje, můžete si jednak pořídit jednoduchou redukci, případně situaci elegantně vyřešit běžnou nabíječkou od libovolného chytrého telefonu. V případě Chromecast Ultra byste si navíc navíc mohli vychutnat obraz „pouze“ ve full HD, pakliže mu nezajistíte právě stálé napájení.
Jde tedy v podstatě o obdobný princip jako například u mobilních telefonů, které nabíjíte ze zásuvky nebo z dalšího zařízení (notebook). Obdobně jako mobily se nabíjí díky standardnímu běžně užívanému micro USB konektoru.
Jak nakonfigurovat zařízení dále
Správné zapojení by mělo současně i zapnout správný vstup. Pokud se tak nestane, přepněte jej ručně. Následně se automaticky aktivuje i instalace speciální konfigurační aplikace. Jejím průběhem vás Chromecast provede na několik málo kliknutí. Není nutné se příliš zatěžovat přemýšlením nad konkrétním ovládacím zařízením. Chromecast jej sám detekuje a na tomto základě nabídne příslušný software.
První spuštění může trvat i několik minut vzhledem k tomu, že aplikace si současně nainstaluje i veškeré dostupné aktualizace. Po úspěšné instalaci se vám pak bude v rámci veškerých podporovaných aplikací zobrazovat ikonka Chromecastu. S její pomocí se pak dostanete právě k vybranému obsahu, jež si můžete na televizi přehrávat.
Dále si musíte do počítače, telefonu či tabletu stáhnout aplikaci Chromecast. Z bezpečnostních důvodů (tzn. aby bylo jasné, že se skutečně jedná o zařízení pocházející z vaší domácnosti, nikoli například z vedlejšího bytu), je nutné při spárování jednotlivých přístrojů nutné i zadávat čtyřmístný ověřovací kód. Dále už jen vyberete SSID své domácí wi-fi sítě a zadáte její heslo. Připojení k domácí wifi síti si Chromecast zapamatuje a pokud ji bude mít k dispozici, sám se k ní automaticky při příštím spuštění opět přihlásí.
Zároveň umožňuje i přístroj připojování v režimu pro hosty. To znamená, že se k němu mají možnost přidat i „cizí“ zařízení. Když k vám tak například někdo přijde na návštěvu a vy mu chcete umožnit přehrávání, nemusíte mu zároveň poskytovat přihlašovací údaje.
Kde se dá Chromecast využívat
Uplatnění Google Chromecast najde především tam, kde chcete mít možnost připojit televizi na internet, současně si ale zatím nechcete kupovat novou. Chromecast představuje stále cenově značně příznivější alternativu, pořídit se aktuálně dá za cenu již okolo 1 000 Kč.
U nás zatím není služba tak významně rozšířena, proto chybí její výraznější podpora. Vývojáři se původně rozhodli jít cestou uzavření konceptu a bránit třetím stranám ve vytváření doplňků a dalších aplikací. To na českém trhu poměrně výrazně svazovalo zájemcům o tuto novinku ruce. Nakonec se ale přece jen dočkali i příznivci Google Chromecast u nás, když došlo k uvolnění vývojářské sady. Zlepšení využití se tak dá v budoucnu nepochybně očekávat. V zahraničí lze využívat přístup k webovým službám, jako jsou Netflix, Hulu či Pandora.
Tuzemským uživatelům zatím nepochybně přijde vhod především Youtube nebo Google Music Play, dále je již zajištěna i možnost na Chromecastu sledovat pořady dostupné na službě VOYO z dílny TV Nova. Pamatujte na to, že případě, že budete chtít využívat služby společnosti Google, bude vyžadováno zadání vašeho účtu.
Jaké problémy mohou s používáním nastat
Zařízení není vybaveno žádnou externí anténou pro příjem signálu. Obdobně může nastat problém v délce propojovacího kabelu, díky čemuž dochází i ke značným ztrátám. Disponujete-li tak slabším signálem na wifi, rychlost vašeho internetového připojení může být pro používání Google Chromecast nevhodná. Pomalejší odezvou místy zařízení trpí i v okamžiku, kdy jej využíváte pro prohlížení webu z Google Chrome na televizi.
Pokud by vás potkal libovolný problém se samotným Google Chromecast, pomocí resetovacího tlačítka jej resetujete, případně jeho podržením uvedete krabičku do továrního nastavení. Zpravidla je jeho chod ovšem bezproblémový, bez zasekávání či přehřívání. Negeneruje rovněž ani žádný hluk, tudíž při svém provozu nijak neruší. Jednoduchost je ostatně jeho hlavní devizou oproti multimediálním centrům a jiným podobným řešením.
Dobry den,
muzete mi prosim poradit,jak pripojit 2 ruzne telefony k tomuto zarizeni ze 2 ruznych siti( nemame pevny internet, jen mobilni a fungujeme pres hotspoty)?
Na zacatku se nam to povedlo, ale ted uz nam zarizeni vyhledava vzdy naposledy definovanou sit a nepamatuje si obe dve naraz – jen tu naposledy pouzitou…
Dekuji za radu
Sarka
dobryden prosim vas tohle zbori kde vyrob
a prosim vas uadisin maxi ear sound je pouzivat ja ko dobre ale kde to vyrobeku
dobryden prosim vas audisin je pouzivat man dobre nebo spatne .ale to hle zbori kde oni vyrob
Dobry den, problem je v tom ze se chr. nechce zparovat s mobilem
Dobry večer prosim vás kde najdu heslo na chromecast děkuji
Puk si trvale pamatuje jen jedno (první) nastavení a ke druhému TV se tudíž nepřipojí. Pro další připojení je tedy třeba jej resetovat; puk připojte k TV a napájení a na zmáčkněte na boku nenápadné tlačítko na cca 15 vteřin, LED zežloutne, zabliká a přejde do bílé. Tím je proveden reset a můžete jej nastavit pro nové.
dobrý den. chromecast 2 nejde spárovat s telefonem.pomoct prosím
Tohle je hodně šikovná hračička a jsem docela rád, že ji mám. Beru to většinou s sebou na hotel, protože tam jsou na tom ty TV služby docela mizerně. A jako když je třeba Oktagon turnaj, tak ho chci naprosto logicky sledovat živě. Navíc to nestojí ani zase tak moc peněz. 🙂